Susidūriau su labai įdomiu reiškiniu, tai manau, kad ir jums bus įdomu. Pastaruoju metu vis renku saldinius obuoliukus nuo žolės. Ir ant kai kurių obuoliukų randu prilipusį tai kažkokį lapą, tai šakelę, tai dar ką nors…Atrodytų – kas čia tokio, ant žemės pilna visko, tai ir prilipo. Bet kai pabandau nuvalyti, nesivalo Ta prasme, jausmas toks, kad tas lapas tiesiog priklijuotas “Moment” klijais. Aišku, nuplėšti įmanoma, bet man tai pasirodė labai keista.
Pasirodo, tai yra slaptas įėjimas į urvą. Obuolio urvą. O tas lapas (ar kad ir kas ten bebūtų priklijuota) yra kaip dangtis + maskuotė, kad niekas neįtartų. Pavyzdžiui, tokie kaip aš.
O viduje… Tamsus, gilus urvas. Apėjęs voratinkliais ir rudomis dulkėmis. Kažkam patinka taip gyventi – amžinoje “kūrybinėje betvarkėje”.
Tai kas gi ten slepiasi? Kas tas paslaptingasis menininkas ir maskavimosi meistras? Vieną kartą man pavyko jį prigauti, kol dar neturėjo dangčio ir buvo pusiau įlindęs į obuolį. Susipažinkite – tai obuolinis vaisėdis (lotyniškai Cydia pomonella). Bet kartais mėgsta ir kriaušes, abrikosus ar slyvas.
Tai drugelis (būsimas). Artėjant žiemai jis pasislepia po obels žieve ir susisuka į kokoną. Pavasarį, kai pradeda sprogti obelų žiedai, vikšras virsta lėliuke – transformuojasi ir virsta drugeliu. Drugiai skraido nuo birželio iki liepos, vakarais ir deda kiaušinius (dažniausiai ant lapų, bet kartais ant vaisių). Obuoliukams augant iš kiaušinėlių išsirita vikšrai ir pradeda jiems smagų (o mums nelabai) gyvenimą Jie įsigraužia į vaisių vidų, vienam vikšrui tenka apie 2-3 obuolius.
Tai jeigu pamatysit, kad prie obuolio kažkas prilipęs, arba yra skylutė su šilkiniais siūlais užlipdyta anga (dažniausiai iš paties obuolio grūdelių), gali būti, kad susitikote su obuoliniu vaisėdžiu.
Eglė Jūrėnaitė
Tai mūsų draugai – nedraugai rodantys, ar obuolys (vaisius) chemiškai apipurkštas, ar ne… 😁