Patiko? Pasidalinkite!

Šalies valdantieji neseniai pranešė, kad nuo šių metų Liepos pirmos dienos žymiai išaugs elektros ir dujų kainos. Nors prieš kelis metus iškilmingai į Lietuvą buvo atgabentas ir nepriklausomybę nuo monopolio turėjęs užtikrinti suskystintų dujų terminas, šiandien, panašu, kad gerovės šalies gyventojams taip ir neatnešė laukiamos ekonominės naudos.

Pandemija ne vienam šalies gyventojui lėmė nemenkų išbandymų, panašu, jog nuo Liepos pirmos dienos diržus veršimės dar stipriau.

Apie šią esamą situaciją kalbiname Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos narį Kęstutį Masiulį. Anot pašnekovo, kol neturėjome dujų terminalo kasdien rizikavome, kad Rusija dujas bet kada gali užsukti.

Viešai paskelbta, kad nuo Liepos mėnesio ženklai auga dujų ir elektros kainos. Ar galite konkrečiai įvardinti kas yra dėl to kaltas ir kur bus panaudotos gaunamos lėšos?

Dėl Covid-19 pandemijos pasaulyje buvo smarkiai sumažėjęs vartojimas, mažiau buvo keliaujama, mažiau teikiama paslaugų. Žmonės ir valstybės nežinojo ko laukti ateityje, todėl žaliavų ir energetinių resursų kainos buvo sumažėjusios arba išliko stabilios. Dabar, kai jau aišku, kad veikia vakcinos, atsiranda vaistai nuo viruso, labai smarkiai išaugo įvairių paslaugų poreikis, todėl sukilo ir žaliavų bei energetinių resursų kainos. Galime pastebėti, kad dar neseniai degalinėse benzino litras kainavo iki euro, o dabar jau apie 1,2 euro. Tas pats ir su elektra, dujomis.

Lietuvos valstybės valdomos bendrovės iš esmės nedidina tarifų savo reikmėms. Kainos padidėjimas bus skirtas apmokėti už gaunamus energijos resursus, didžioji dauguma bus pervesta užsieniečiams.

Kai Lietuva įsigijo suskystintų dujų terminalą Independence buvo sakoma, kad padės išvengti kainų augimo ir mes būsime nepriklausomi. Matant augant kainas ar mes vis dar laisvi, o gal laisvė atsisuko prieš mus?

Lietuva su savo dujų ir kitų energetinių resursų poreikiais nėra kaip nors atskirta nuo likusio pasaulio. Visas regionas yra bendros rinkos dalis, todėl jei kyla dujų kaina Norvegijoje, tai atsilieps ir Švedijai, ir Vokietijai, ir Lietuvai. Kai turime „Independence“, Lietuvai kaina kyla arba mažėja atsižvelgiant į rinkos svyravimus. Kol šio laivo nebuvo, buvome priklausomi nuo Kremliaus kontroliuojamo dujotiekio ir kaina buvo visada aukštesnė nei rinkoje, neaišku kodėl ir niekada nebuvome tikri, kad dujos apskritai nebus užsuktos.

Ką daryti toms šeimoms, kurias ir taip nustekeno pandemija, neteko darbo, neturi pinigų, o už nepilno mėnesio auga elektros ir dujų kainos?

Kiekviena šeima turėtų savo išlaidas planuoti racionaliai. Bendra valstybės ekonominė situacija yra palanki ieškoti ir rasti darbą arba esant poreikiui pasinaudoti valstybės socialine parama, kuri yra nė kiek nesumažėjusi paskutiniu laiku.

Ar ne laikas prisiimti politinę atsakomybę už esama situacija? Jei ne ką žadate padaryti, kad būtų geriau? 

Politikai visada turi prisiimti politinę atsakomybę. Jeigu kalbame apie energetinius resursus, tai valstybei vertėtų labiau orientuotis didinant gyventojų pajamas ir kuriant gerovę, o tada mažiau skausmingi bus dujų ir elektros kainų svyravimai. Paskutinius kelerius metus visi ekonominiai šalies rodikliai yra labai geri.

Ar nemanote, kad išaugusios elektros ir dujų kainos gali iššaukti dar neregėtus protestus ir nesantaika ir taip jautriu visiems metu?

Nemanau, kad gali iššaukti protestus, nes visas kainų sudarymo mechanizmas yra viešas ir skaidrus. Bet kuris žmogus gali įsitikinti, kad kainos sudaromos ekonominiais pagrindais ir jokiu būdu čia nėra politikuojama.

Kas konkrečiai kaltas dėl kainų augimo? Augant elektros ir dujų kainoms išaugs ir maisto prekių kainos. Kaip žadate spręsti badaujančios tautos bėdas?

Kainos auga dėl bendro ekonomikos atsigavimo, kuris vyksta visoje Europoje. Lietuva nėra niekaip išskirtinė šalis. Lietuvoje jau dešimtmetį ekonomika auga sparčiai, auga gyventojų pajamos, taip pat ir socialinės išmokos, mažėja skurdo lygis. Visgi kiekvieno asmens, kiekvienos šeimos finansinė situacija yra skirtinga, todėl kiekvienas turime būti atsakingi planuodami savo išlaidas. Jeigu susiduriama su nepritekliais, valstybė visada padeda socialine parama.

Pandemija parodė, kad lėšos panaudojamos įvairiai: vieni perka prabangius automobilius, kiti jachtas ar nebus taip, kad išaugusios dujų ir elektros kainos taps nauju pasipelnymo šaltiniu?

Lietuvoje faktiškai neišgauname dujų, o elektrą daugiausiai importuojame iš Skandinavijos ar Rytų šalių. Taigi pasipelnyti labiausiai gali gamintojai. Perdavimo tarifas, kurį renka lietuviškos bendrovės išlieka toks pat.

Ką šiandien galite pasakyti tiems, kurie nesuduria galo su galu ir su baime laukia Liepos pirmos dienos?

Iššūkių visada bus, todėl jiems turime ruoštis nuolat. Kiekvienas žmogus turėtų atsakingai planuoti savo finansus, esant galimybei taupyti ir investuoti. Taip pat pagalvoti, gal yra galimybių taupiau naudoti energetinius resursus, – atsisakyti kaitrinių lempučių, rinktis aukštesnės energinės klasės prietaisus, įrengti saulės ar vėjo elektrinę ir kt.

Ar ne laikas atsisakyti to ir taip brangiai kainuojančio dujų terminalo, kuris ne tik, kad nesprendžia problemos, bet ir brangiai kainuoja?

Dujų terminalų skaičius kasmet pasaulyje auga. Arčiausiai Lietuvos naujas yra įrenginėjamas Kaliningrade. Tiek dujų vartotojams, tiek ir gamintojams yra patogiau, kai veikia rinka ir kainas skaidriai, aiškiai nustato pasiūlos bei paklausos dėsniai, o ne abejotini politikų ar įmonių direktorių sandoriai. Lietuvos dujų terminalas kaip tik ir garantuoja, kad dujų kaina atitiks bendrą situaciją regione.

Kaip šiandien išgyventi Lietuvoje jei nesi Seimo narys?

Susikurti gerovę Lietuvoje galimybės yra neblogos. Tą liudija ir didėjantis grįžtančių lietuvių emigrantų skaičius, ir imigruojančių užsieniečių statistika. Visi Lietuvos ekonominiai rodikliai rodo sveiką šalies ūkio augimą, o tai atsiliepia ir gyventojams kuriant savo pačių gerovę. Seimo nariai nėra kažkaip išskirtinai pasiturinti gyventojų grupė. Darbas parlamente yra apmokamas padoriai ir atitinka bendras valstybės galimybes. Visgi kas norėtų praturtėti, valstybės tarnyba nėra tinkama sritis. Norint pralobti, reikėtų ieškoti didesnių galimybių.

Mindaugas Jonušas


Patiko? Pasidalinkite!