Patiko? Pasidalinkite!

Alytaus gaisras parodė, kad kilus rimtesniam pavojui, Lietuva visiškai neturi priemonių su jomis efektyviai susitvarkyti. Politikai kaltinai vieni kitus, nes realiai jie daugiau nieko ir nesugeba. Arba parsiduoti, arba vienas ant kitų paloti.

Faktas tas, kad oras, dirvožemis ir vanduo po kurio laiko bus užterštas. Kaltų nėra, viskas baigsis, kaip visada niekuo. 

„Liberalai“ mano, kad tai, kas vyksta Alytuje, turi būti aptarta nacionaliniu mastu

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojas, liberalas Simonas Gentvilas kartu su parlamentarų grupe inicijuoja neeilinį komiteto posėdį dėl gaisro Alytuje.

„Jau penkias dienas vykstantis ir dar neužgesintas gaisras, galimai sukėlęs didelę ne tik gamtinę, bet ir sveikatos žalą gyventojams, turi būti aptartas nacionaliniu lygmeniu. Pagrindinis posėdžio tikslas yra išsiaiškinti, ar padangų tvarkytojo veikla buvo reglamentuota teisingai ir ar jis turėjo visus reikiamus leidimus šiai veiklai. Taip pat svarbu sužinoti, ar institucijos, kurios tikrino įmonę, viską atliko teisingai ir išdavė leidimus, kurie leido įmonei „Ekologistika“ imtis šios veiklos. Kalbos neduoda rezultatų, reikia konkrečių veiksmų. Jau dabar akivaizdu, kad analogiškos 2002 m. padangų gaisro Trakuose pamokos, deja, bet neišmoktos“, – teigia Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojas, liberalas Simonas Gentvilas.

Neeilinio posėdžio darbotvarkėje numatyta susipažinti su padangų tvarkytojo veiklą reglamentuojančiais aplinkosauginiais dokumentais, tokiais kaip PAV, taršos leidimais ir GPAIS ataskaitomis. Taip pat numatyta susipažinti su kontroliuojančios institucijos patikrinimo istorija.  Posėdžio iniciatoriai prašo, kad būtų pateikta informacija apie gaisro sukeltą žalą gamtai, gyventojams ir ūkinei veiklai. Komiteto posėdyje taip pat tikimasi aptarti galimus prevencijos būdus, leisiančius apsisaugoti nuo panašaus tipo nelaimių ateityje.

„Svarbu, kad posėdyje dalyvautų ne tik komiteto nariai, tačiau visi susiję asmenys, kurie turėjo arba dabar turi imtis veiksmų nutikus šiai nelaimei. Norint ateityje išvengti panašaus masto ekologinių katastrofų turime išsiaiškinti visas priežastis. Išsiaiškinti, kas buvo atsakingas ir įsitikinti, kad praeityje padarytos klaidos ateityje nesikartotų“, – įsitikinęs parlamentaras S. Gentvilas.

Posėdyje prašoma dalyvauti aplinkos, vidaus reikalų ir sveikatos apsaugos ministrus arba kitus jų įgaliotus asmenis. Taip pat kviečiamas Aplinkos apsaugos departamento vadovas, padangų gamintojų ir importuotojų organizacijų atstovai, Aplinkos apsaugos agentūros ir Alytaus miesto savivaldybės atstovai.

Neeilinis Seimo Aplinkos apsaugos komiteto posėdis turėtų įvykti šį trečiadienį (spalio 23 d.) 8.30 val. (Seimo I rūmai, 404 kab.).

„LSDPistai“ pastebi, kad ši nelaimė išryškino sistemines Vidaus reikalų ministerijos ir jai pavaldžių institucijų problemas

Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcija prašo vidaus reikalų ministrės atsakymų dėl problemų, kurias apnuogino vis dar bandomas suvaldyti gaisras, įsiplieskęs Alytuje veikiančioje padangų perdirbimo gamykloje.

Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas, Seimo opozicijos lyderis Julius Sabatauskas pastebi, kad ši nelaimė išryškino sistemines Vidaus reikalų ministerijos ir jai pavaldžių institucijų problemas.

„Gaisro gesinimas ir susidariusios pavojingos situacijos likvidavimas Alytuje atskleidė, kodėl visuomenė taip stipriai pasitiki ugniagesiais gelbėtojais. Nepaisant trūkstamos įrangos ir aprūpinimo, šie žmonės dirba sunkiomis ir kenksmingomis sąlygomis, rizikuodami savo sveikata ir gyvybe. Todėl kyla dar daugiau klausimų dėl sisteminių problemų Vidaus reikalų ministerijos (VRM) koordinuojamose srityse. Šiandien esame situacijoje, kai tie patys gelbėtojai skundžiasi neaprūpinimu, mažais atlyginimais ir ruošiasi streikuoti. Taip pat šioje situacijoje didelį nerimą kelia aukščiausių pareigūnų (Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento, Valstybinė priešgaisrinė gelbėjimo tarnybą) nepasiruošimas veikti ekstremaliomis situacijomis, jų nenoras ar nesugebėjimas prisiimti atsakomybės. Todėl šiandien teikiame svarbius klausimus VRM ministrei Ritai Tamašunienei, į kuriuos lauksime kaip galima konstruktyvesnio ir greitesnio atsakymo. Mūsų tarnybos nusipelnė adekvataus finansavimo ir ryžtingų bei patyrusių vadovų“, – teigia opozicijos lyderis J. Sabatauskas.

Socialdemokratai VRM ministrei R. Tamašunienei pateikė klausimus dėl galimo netinkamo lėšų įsisavinimo, skirto ugniagesių aprūpinimui, pasenusios įrangos naudojimo avarijos likvidavimo metu, nepakankamo gyventojų aprūpinimo respiratoriais ir ekstremalių situacijų komisijų darbo.

Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos Vidaus reikalų ministerijai pateikti klausimai:

  1. Kokios lėšos buvo skirtos ugniagesių aprūpinimui įranga per paskutinius 3 metus? Ar tiesa, kad 2017, 2018 m. iš ugniagesiams skirtų Vyriausybės investicijų programos pinigų (5 milijonai eurų kasmet) po 4 milijonus eurų buvo grąžinta atgal į valstybės biudžetą? Jei taip, kodėl?

  2. Ar tikrai Alytuje naudotos kopėčios gaisro gesinimui buvo 50 metų senumo ir pritaikytos žmonių gelbėjimui, tačiau ne gaisro gesinimui?

  3. Kiek autokeltuvų turi Alytus?

  4. Kas konkrečiai koordinavo skirtingų priešgaisrinių padalinių veiklą Alytuje? Kokie šių pareigūnų įgaliojimai?

  5. Kokia rolė koordinuojant ir padedant vietoje esantiems ugniagesiams užėmė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento vadovybė?

  6. Kodėl nebuvo pasitelktas civilinės apsaugos rezervas aprūpinant gyventojus civilinės saugos priemonėmis?

  7. Kodėl Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija (VESK) buvo sušaukta tik 5 gaisro dieną?

  8. Pagal Civilinės saugos įstatymo 6 straipsnį vienas iš civilinės saugos ir gelbėjimo principų yra viešumas. Kas reiškia, kad VESK posėdžiai turėtų būti atviri visuomenei ir žiniasklaidai. Kodėl nebuvo paisoma šio principo per VESK posėdį Alytuje?

„Landsbergistai“ įtaria, kad slepiamas užterštumas

„Landsbergistai“, Antanas Matulas, Irena Degutienė, Raimundas Martinėlis kreipėsi į Sveikatos reikalų komitetą prašydami sušaukti neeilinį posėdį dėl situacijos Alytuje ir jo apylinkėse.

„Žiniasklaidoje pasirodė informacija, kad galimai aplinkos apsaugos agentūros duomenys apie užterštumą pateikiami apibendrinti, ir tikroji padėtis nuo gyventojų yra slepiama. Todėl kartu su kolegomis prašome nedelsiant išsiaiškinti, ar kyla pavojus Alytaus ir aplinkinių rajonų gyventojų sveikatai ir gyvybei, ir kokių priemonių ėmėsi atsakingos tarnybos jų apsaugai“, – teigė A. Matulas.

Kreipimesi Seimo nariai prašo posėdį organizuoti artimiausiu metu – spalio 23 d., 24 d. ar 29 d. ir į jį pakviesti Aplinkos ministerijos, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Alytaus filialo, Alytaus rajono visuomenės sveikatos biuro, Alytaus poliklinikos ir ligoninės vadovus ir kitus atsakingus asmenis, jei tai nesutrukdys eiti tiesioginių pareigų likviduojant krizę.

Parlamentarai kreipimesi pažymi, kad viešojoje erdvėje pasirodė nerimą kelianti informacija dėl galimai slepiamų tikrųjų užterštumo kiekių ir padėties rimtumo.

Gal būtų paprasčiau dėl visko apkaltinti Rusiją, paskelbti, kad tai buvo padegimas? Tada nereiktų ieškoti ir gaisro atsiradimo tikrosios priežasties. Šioje vietoje „Landsbergistai“ elgiasi ne pagal tradicijas.

BV inf.


Patiko? Pasidalinkite!