Patiko? Pasidalinkite!

Liberalas Simonas Gentvilas siūlo receptą kaip sukurti tūkstančius darbo vietų regionuose. Man pasirodė, kad jo siūlymas prilygsta šildyti namą, kurenant savo namo lentomis. Jis siūlo Lietuvą paversti užsienio kapitalo pramonės centru, o mūsų Lietuvos miškus jiems kaip žaliava.

Tarkime ateis užsienio kapitalas, įdarbins kelis šimtus, ir tikrai ne tūkstančius kaip teigia S.Gentvilas, o kas liks iš mūsų miškų po penkių metų? S.Gentvilas būdamas “miesto vaiku” turbūt nelabai supranta per kiek metų užauga medis ir, kad medis nėra vien tik žaliava, užsienio kapitalistams pasipelnyti.

„Receptas tūkstančiams naujų darbo vietų regionuose – medienos pramonės skatinimas“

“Mediena ir biomasė yra didžiausias Lietuvos gamtinis resursas. Seime vykusioje diskusijoje apie tai, kaip tapti medienos pramonės ir bioekonomikos klasterio lyderiais pasaulyje, aptartos galimybės ir būdai, kaip mažinti neapdirbtos medienos eksportą skatinant medienos apdirbimo įmonių kūrimąsi Lietuvoje.

„Medienos pramonė dažniausiai kuriasi regionuose, kurie stipriai kenčia nuo centralizavimo politikos. Prieš kelias savaites medienos pramonės įmonės paskelbė kuriančios medienos pramonės klasterį. Mūsų užduotis – padėti tokiam verslui vystytis. Priešingai paslaugų sektoriui, pramonė ateina dešimtmečiais, todėl mes, politikai, turime prisidėti kuriant ilgalaikį šalies ekonomikos stuburą, padėdami vietinės žaliavos apdirbimo pramonei“, – kalbėjo Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojas Simonas Gentvilas.

Jo teigimu, būtina pradėti diskusiją, kaip nepažeidžiant Europos Sąjungos laisvos prekybos sutarčių paskatinti ilgalaikį žaliavos užtikrinimą vietinei medienos pramonei.

„Parengus bioekonomikos strategiją būtų galima kalbėti ir apie intensyvesnį Lietuvos miškų ūkininkavimą, užtikrinant, kad gamtos sugautas anglies dvideginis būtų išnaudotas pramonėje, o ne grįžtų į atmosferą pūdamas medienoje ar kitoje biomasėje“, – argumentavo liberalas.

Valdydama pusę Lietuvos miškų ūkio valstybė turi milžinišką galią pritraukti medienos apdirbimo įmones į regionus. Tačiau šiandien eksportuojamas kas penktas nukirstas medis ir tendencija akivaizdi – kasmet vis daugiau grynosios žaliavos eksportuojama perdirbti į kaimynines šalis. Lietuvos pasienyje kuriasi dešimtys lentpjūvių ir medienos drožlių gamyklų, orientuotų į lietuvišką medieną.

„Tema nėra nauja, tačiau jai trūksta proveržio. Žaliavos turime, noro investuoti yra, tačiau procesas nevyksta dėl žaliavos tiekimo garantijų ir palankių ekonominių sąlygų nebuvimo. Nedidindami kirtimo mastų galime sukurti žymiai didesnę vertę Lietuvoje, jei sugebėtume tampriau surišti medienos augintojus su jų apdirbėjais. Ministerijų ir valstybinės miškų urėdijos vaidmuo čia yra kritinis. Nebus pramonės, nebus pirkėjų vietinei žaliavai. Dialogas turi prasidėti“, – komentavo Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Rimantas Sinkevičius.”- savo pranešime spaudai teigia Simonas Gentvilas

 

Vaidas Žemaitis

 

 


Patiko? Pasidalinkite!