Patiko? Pasidalinkite!

Seimui priėmus Konstitucijos pataisą, suteikiančią asmeniui galimybę kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT), parengtas tokio skundo modelio projektas.

Apie tai skelbiama ministerijos pranešime visuoemeni „Rengiamasi įgyvendinti Konstitucijos pataisą dėl individualaus skundo“.

„Siūloma įteisinti konstitucinio skundo instituto modelį, pagal kurį asmuo Konstituciniame Teisme galėtų ginti pažeistas savo konstitucines teises ir laisves.

Šį Konstitucinio Teismo įstatymo pataisų projektą parengusi Teisingumo ministerija rėmėsi dar neįsigaliojusiomis Konstitucijos pataisomis ir Seimo dar 2007 m. patvirtinta Individualaus konstitucinio skundo instituto įteisinimo koncepcija.

„Numatytos trys pagrindinės sąlygos, kada žmogus galės tiesiogiai kreiptis į Konstitucinį Teismą, – sako teisingumo viceministrė Irma Gudžiūnaitė. – Jeigu asmuo manys, kad yra ar buvo pažeistos jo konstitucinės teisės ir laisvės, tačiau jų nepavyko apginti visų instancijų teismuose, ir nuo įsiteisėjusio galutinio teismo sprendimo praėjo ne daugiau kaip trys mėnesiai“.

Viceministrės teigimu, Lietuvoje bus sukurta dar viena reikšminga teisminė žmogaus teisių apsaugos priemonė ir kartu bus sudarytos prielaidos sumažinti kreipimųsi į Europos Žmogaus Teisių Teismą skaičių.

Taip pat siekiama užtikrinti, kad konstitucinį skundą teikiantys asmenys turėtų galimybę pasinaudoti valstybės garantuojama teisine pagalba. Parengtas Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo pataisų projektas numato, kad ši pagalba fiziniams asmenims bus teikiama ir konstitucinėje teisenoje.

Individualaus konstitucinio skundo institutas veikia daugumoje Europos Sąjungos valstybių. Panašų konstitucinio skundo modelį turinčių šalių Lenkijos ir Latvijos konstituciniai teismai per metus išnagrinėja apie 30 tokių bylų.

Lietuvos KT kasmet gauna apie 30 prašymų ištirti teisės aktų atitiktį Konstitucijai ar kitiems aukštesnės galios teisės aktams. Iki šiol Konstitucijoje įtvirtinta, kad kreiptis į KT dėl teisės aktų atitikimo pagrindiniam šalies įstatymui gali tik Seimas, Seimo narių grupė, Respublikos Prezidentas, Vyriausybė ir teismai.

Konstitucijos pataisa dėl individualaus skundo įsigalios nuo š. m. rugsėjo 1 dienos. Pataisų esmę apibrėžia penkių įstatymų daugiau kaip trisdešimties pataisų ir papildymų paketas“, – skelbiama ministerijos pranešime.

ekspertai.eu


Patiko? Pasidalinkite!