Patiko? Pasidalinkite!

JAV laikraštis “Politico”, remdamasis analitikų nuomonėmis, teigia, kad Rusija tariamai gali “pradėti įsiveržimą” į Ukrainą po vasario 20 dienos, o “puolimo” data — vasario 16 diena, kuri anksčiau buvo įvardyta Vakarų žiniasklaidoje, “nukreipė dėmesį nuo pagrindinių datų”.

Anksčiau leidinys, remdamasis šaltiniais, rašė, kad JAV prezidentas Džo Baidenas vaizdo konferencijoje su Vakarų šalių, Europos Sąjungos ir NATO lyderiais Rusijos “invazijos” į Ukrainą data įvardijo vasario 16 dieną. Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas, komentuodamas šiuos pranešimus, teigė, kad į tokias publikacijas sunku žiūrėti rimtai, o Vladimiras Putinas kartais juokaudamas klausia, ar kur nors skelbiamas tikslus karo pradžios laikas.

“Rusijos įsiveržimo į Ukrainą perspektyva vasario 16 dieną visada buvo pervertinama. Verta stebėti laiko tarpą — tai, kas bus netrukus po vasario 20 dienos. Analitikai mums sakė, kad apsėstumas dėl vasario 16 dienos atitraukė dėmesį nuo tikrosios pagrindinės datos”, — rašo laikraštis.

Leidinio teigimu, laikotarpis po vasario 20-osios vertas ypatingo dėmesio, nes būtent tada baigiamos “didžiausios karinės pratybos nuo Šaltojo karo laikų, po kurių Maskvos ir Minsko vadovai pažadėjo, kad kariai grįš namo”. Tik Kremliaus veiksmai po vasario 20 dienos padės suprasti tikrąją Rusijos vadovybę, laikraščiui sakė analitikai.

Leidinys rašo, kad yra ir kitų priežasčių skirti ypatingą dėmesį vasario 20-ajai — šią dieną baigiasi Miuncheno saugumo konferencija, kurioje dalyvaus Ukrainos prezidentas Vladimiras Zelenskis, JAV viceprezidentas Kamala Harris ir JAV valstybės sekretorius Antonis Blinkenas.

“Įsiveržimo pradžia tuo metu, kai JAV aukštieji asmenys bus Europoje, o Ukrainos lyderis išvykęs iš šalies, gali būti absoliutus pažeminimas — savotiškas geopolitinis trolinimas, kurį mėgsta Putinas”, — rašo leidinys.

Taip pat pažymima, kad vasario 20-oji bus paskutinė Pekino žiemos olimpinių žaidynių diena, ir Rusija “nepradės invazijos iki uždarymo ceremonijos, kad nudžiugintų Kinijos lyderį Xi Jinpingą”.

Leidinys nurodo, kad jei iki kovo 1 dienos “puolimas neįvyks”, daugelis galės lengviau atsikvėpti. Tačiau buvusi JAV žvalgybos pareigūnė Andrea Kendall-Taylor mano, kad net tada nereikėtų manyti, jog pavojus praėjo.

Vasario 15 dieną Didžiosios Britanijos bulvariniai leidiniai “Sun” ir “Mirror” rašė, kad nepaisant Rusijos gynybos ministerijos pareiškimų apie karių išvedimą po pratybų, “įsiveržimas į Ukrainą” esą buvo suplanuota trečiadienio vakarą. Kai įsibrovimas neįvyko, “Sun” tiesiog paredagavo savo straipsnį svetainėje. Pakeistame tekste teigiama, kad invazija gali prasidėti “bet kada”.

Pastaraisiais mėnesiais JAV ir NATO kaltina Rusiją planuojant ataką prieš Ukrainą ir sustiprino savo buvimą Rytų Europoje. Maskva atmeta visas pretenzijas, pabrėždama, kad perkelia kariuomenę savo teritorijose, taip pat primena, kad nedalyvauja Ukrainos vidaus konflikte ir nepažeidžia jokių susitarimų, skirtingai nei Kijevas, kuris nesilaiko Minsko susitarimų.

Dokumentas numato paliaubas ir sunkiosios ginkluotės atitraukimą iš sąlyčio linijos. Dabar Ukrainos valdžia sutelkė daugiau nei pusę kariuomenės personalo pasienyje su DLR ir LLR ir reguliariai apšaudo pašauktinius, taip pat ir naudodama draudžiamą įrangą.

Kremlius ir Užsienio reikalų ministerija ne kartą pabrėžė, kad “agresijos” istorijų tikslas yra suburti užsienio grupuotę prie Rusijos sienų. Jie taip pat aiškino, kad pagrindinė eskalavimo priežastis — JAV ir NATO veiksmai, kurie “pripumpuoja” Ukrainą ginklais, taip stumdami ją karinių nuotykių link.

Atsižvelgiant į tai, praėjusių metų pabaigoje Maskva Briuseliui ir Vašingtonui perdavė saugumo garantijų dokumentų projektus. Rusija primygtinai reikalauja nutraukti bloko karinį bendradarbiavimą su posovietinėmis šalimis, atsisakyti kurti bazes jų teritorijoje, apriboti smogiamųjų ginklų dislokavimą prie Rusijos sienos, išvežti iš Europos amerikiečių branduolinius ginklus ir neplėsti NATO į rytus.

Sausio pabaigoje Rusija gavo raštišką atsakymą. Užsienio reikalų ministerija teigė, kad Vakarų partneriai ignoravo svarbiausią klausimą — aljanso neplėtimą.

SN inf.


Patiko? Pasidalinkite!