Patiko? Pasidalinkite!

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ruošiasi vykdyti ambicingą diplomatinę misiją, siekdamas suvilioti Pekiną nuo Maskvos. Vašingtonas linki jam sėkmės.

Prancūzija tikisi atkalbėti Kinijos lyderį Xi Jinpingą, kad jis nepasitikėtų Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, ir nori, kad kinai atliktų tarpininkavimo vaidmenį per karą Ukrainoje,- rašoma politico.com. Tačiau neaišku, kokius svertus Macronas turi – ir jo trijų dienų kelionės, prasidėsiančios antradienį, fonas nėra lengvas. Europa ir toliau nerimsta dėl prekybos ryšių su Rusija nutraukimo poveikio, o tarp Kinijos ir JAV, dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų, kyla geopolitinė įtampa. Prancūzijos prezidentas nori pažaisti “kortomis” su Kinijos kolega, praėjusiais metais sulaukęs aršios kritikos dėl nevaisingų telefono pokalbių su Putinu, kurie nesugebėjo sustabdyti plataus masto Rusijos invazijos į Ukrainą.

Tikimasi, kad Macronas keletą valandų praleis diskusijoms su Xi, o kelionės metu aplankys miestą, kuris Kinijos prezidentui turi asmeninę vertę. „Galite viena ranka suskaičiuoti, kiek pasaulio lyderių galėtų nuodugniai pasikalbėti su Xi“, – sakė Eliziejaus patarėjas, prašęs likti anonimiškas, nes neturėjo teisės kalbėti viešai.

Tačiau, nors lūkesčiai Prancūzijoje yra nuosaikūs, kitų Vakarų politikų nuomonė yra niūri. Atsižvelgiant į nesėkmingus Macrono bandymus atlikti pagrindinį vaidmenį sprendžiant konfliktus, pavyzdžiui, bandant sustabdyti karą Ukrainoje arba išgelbėti Irano branduolinį susitarimą, JAV ir kitose šalyse kyla abejonių, ar ši kelionė duos didelių rezultatų.

“Baltieji rūmai mažai tikisi, kad Macronas pasieks kažkokį proveržį”, – teigia trys administracijos pareigūnai, neturintys teisės viešai kalbėti apie privačius pokalbius. “Mažai tikėtina, kad Xi imsis veiksmų pagal Macrono prašymus arba apribos bet kokius ryžtingus Kinijos veiksmus Ramiojo vandenyno regione”, – sakė pareigūnai.

Kai kurie politikos apžvalgininkai mano, kad Makronas tiesiog bando įšokti į nuvažiavusį traukinį. Kinija su Rusija šį kartą nusprendė pradėti žaisti rimtus “žaidimus”, prie kurių tokie kaip Makronas bus prileidžiami, tik jiems leidus. Gali būti, kad po vizito Kinijoje pamatysime visai kitokį Makroną.

SB inf.


Patiko? Pasidalinkite!