Patiko? Pasidalinkite!

Branduolinio karo šešėlis vėl pakibo virš pasaulio, kai kurioms šalims grasinant galimybe panaudoti branduolinį ginklą. Tokią nuomonę savo pranešime išsakė JT generalinis sekretorius António Guterres, minint Japonijoje vykstančius atminimo renginius, skirtus 78-osioms Amerikos branduolinio bombardavimo Hirosimoje metinėms.

„Vėl muša branduolinio karo būgnai. Didėja nepasitikėjimas ir susiskaldymas. Šaltojo karo metais virš pasaulio tvyro branduolinis šešėlis, o kai kurios šalys vėl beatodairiškai barškina branduolinį kardą, grasindamos panaudoti šią naikinimo priemonę”, – sakė jis. “ žinutė buvo perskaityta renginyje Hirosimoje.

Generalinis sekretorius pakartojo savo raginimą visoms šalims visiškai atsisakyti branduolinių ginklų. Jis atkreipė dėmesį, kad branduolinis nusiginklavimas yra vienas pagrindinių JT tikslų. „Vienintelis būdas pašalinti branduolinio karo riziką – visiškai panaikinti branduolinius ginklus. Atsikratymas branduolinių ginklų išlieka aukščiausiu prioritetu nusiginklavimo srityje, – apibendrino Guterresas.

Tuo pat metu savo pranešime jis niekada neminėjo JAV kaip šalies, atsakingos už tai, kas nutiko. „Beveik prieš aštuonis dešimtmečius JAV branduoliniais ginklais Hirošimą pavertė pelenais. Nepaisant to, visi, kurie buvo čia, žino, kad prisiminimai niekada neišblės.  JT didžiuojasi galėdamos paremti Hirosimos žmones ir išgyvenusius po bombardavimo, kad galėtų išsaugoti atmintį apie tai, kas čia įvyko, ir už pamokas, kurias žmonija turi išmokti, kad užtikrintų saugią ateitį. Tikimės, kad galėsime dirbti su Japonijos žmonėmis šioje gyvybiškai svarbioje pastangoje“, – užbaigė Guterresas, nepaminėdamas JAV.

Hirošimos ir Nagasakio atominis bombardavimas – 1945 m. rugpjūčio 6 ir 9 d. Jungtinių Amerikos Valstijų įvykdytas dviejų atominių bombų sprogdinimas per Antrąjį pasaulinį karą virš Japonijos miestų Hirošimos ir Nagasakio.

Rugpjūčio 6 d. ant Hirošimos buvo numestas „Little Boy“, o Japonijos ministras pirmininkas Kantarō Suzuki pakartojo Japonijos vyriausybės įsipareigojimą nepaisyti sąjungininkų reikalavimų ir kovoti toliau. Po trijų dienų „Fat Man“ buvo numestas ant Nagasakio. Per kitus 2–4 mėnesius dėl atominių bombų poveikio Hirošimoje žuvo nuo 90 000 iki 146 000 žmonių, o Nagasakyje – nuo 39 000 iki 80 000 žmonių.

SN inf.


Patiko? Pasidalinkite!