Patiko? Pasidalinkite!

Vaidas. Birželio 23. Pastebėjote datą? Aš vos ne šv. Jonas ir diena ta pati. Vaidas, Vaidys – trumpinys iš Vaidginas, Vaidmantas, Vaidotas: vaidytis, vaidentis – „tas, kuris rodosi, vaidenasi“. Tėvai, duodami tą vardą, kažin ar žinojo jo reikšmę? Mano žmona Gintarė. Pagalvojote, jog jos vardas susijęs su gintaru. Taip, bet ir ne tik tai. Manoma, jog tai nuo žodžio ginti, gintis ir žinoma, nuo brangakmenio gintaras.

Taigi, mano žmonai dažnai tenka kentėti ir gintis nuo mano įkyrių kalbų. Mano dukra Smiltė – lietuvių: „smiltelė“ – „mažytė smėlio kruopelytė“. Sūnus Ąžuolas. Ąžuolas, Ąžuolė, Ąžuolis – lietuvių: ąžuolas „stiprus, stipri kaip ąžuolas, stiprybės simbolis“. Rinkdami vardą, turėtume pasidomėti nors apie reikšmę, aš jau nebekalbu apie vardo kilmę. Vardas tarsi vizitinė kortelė visam gyvenimui.

Renkant vardą reiktų atkreipti dėmesį į tai, kaip jis bus trumpinamas. Egidijus – Egis, Stanislovas – Stasys, Veronika – Vera, Simonas – Simas, Aurelijus – Auris, Edmundas – Edmis. Reiktų sužinoti, kaip skamba šis vardas išvertus į kitas kalbas. Labai dažnai vaikui duodamas senelio ar močiutės vardas. Tai yra kilnu. Tik atminkite, jog jūsų vaikas bus su jais ir tapatinamas, jūsų vaikas nebus originalas.

Giminaičiai jį lygins su originalu ir tapatins su tuo žmogumi, kurio vardą davėte. Na, nebent norite, kad senelis užrašytų palikimą. Galite bandyti. Dabar madinga vaikui duoti retesnį vardą, kad jis visuomenėje būtų išskirtinesnis. Išskirtinumas gerai, tik gali vaikystėje pakenkti bendraujant su bendraamžiais.

Turiu tokį kaimyną vardu Klevas. Nors vardas keistas, man gražus. Tik kodėl tą vardą išrinko tėvai, nes jis į tą klevą nepanašus? Klevus senovėje sodindavo prie namų, kad saugotų nuo žaibų, kad būtų kaip žaibolaidis. Nekart teko matyti prie senų sodybų apdegusius klevus, tai ženklas, kad į jį kažkada trenkė žaibas.

Kaip žmogus jis geras, tik ne jis, o jį saugo žmona nuo žaibų ir alaus bokalo… Vardas yra tėvų dovana vaikui visam gyvenimui. Rinkdami vardą savo augintiniui ir tai pagalvojame, kad jis atitiktų gautą vardą. Rudis turėtų būti rudos spalvos, Margis turėtų būti margas. Dabar tėvai labai gainiojasi madas. Buvo laikas, kai madoje buvo vardas Lukas, tik va, kai pamąstai, kaip jis skambės, kai žmogui bus 70 metų? Lukas iš lotynų kalbos išvertus reiškia „Lukanietis, lukanijos (Italijoje) gyventojas“.

Suteikdami vardus turbūt nelabai ir žinojo, jog savo vaikus pavadino italais. Neseniai madoje buvo vardas Matas, kuris išvertus iš hebrajų, senovės žydų, kalbos, reiškia Dievo dovana. Tie, kurie pavadino šiuo vardu, turbūt labai religingi… Papasakosiu apie populiariausius vardus, kurių Lietuvoje yra daugiausia. Jonas – išvertus iš senovės žydų kalbos, „Jahvės (Dievo) išklausytas, palaimintas. Arba „Johannes“ yra graikiška forma hebraiško Yochanan (יוחנן) ir reiškia „Dievas (Jahvė) yra gailestingas“.

Katalikai turi apie 200 šventų Jonų. Tai tikrai ne lietuviškas vardas. Pavadindami tokiu vardu jūs pamąstykite, ar esate tikras katalikas, ar jūsų vaikas bus juo. Vardą Jonas turi visos šalys: Yvan, John, Jan, Janis, Jonas, Jahvė. Petras, Ona, Tadas, Antanas, Juozas – visi šie vardai laikomi šventi, o tiksliau – žydiški. Lietuviškų vardų mes irgi turime ir, manau, jog juos turėtume naudoti. Ar nevertėtų vaikams duoti lietuviškų vardų, jeigu norime išlikti savimi. Nesivaikykime idiotiškų madų. Pateiksiu keletą vardų reikšmių.

Garbingiausi yra mitologiniai vardai. Tai lietuvių mitologijos dievybių ir būtybių vardai: Aušrinė, Gabija, Laima, Rasa, Žemyna, Vaiva, Milda, Saulė, Perkūnas, Lauma, Vėjas ir t.t. Rašytojų sugalvoti neegzistuojantys literatūriniai vardai yra: Gražina, Daiva, Živilė, Šarūnas. Vietovardiniai vardai yra upių, miestų pavadinimai: Alna, Deimena, Irtuona, Luknė, Minija, Neringa, Nida, Rusnė, Vilnius, Kaunas. Duodami vietovardį turėtumėte pagalvoti, kuo jūsų atžala yra su šia vietove susijusi.

Pasitaiko ir juokingų atvejų, kai tėvai nori vaikui suteikti vardą Fekalijus. Skamba gal ir gražiai, tik ar vardo reikšmė labai jau didinga? Fekalija – išmata, ekskrementas, o dar kitaip tai būtų š*das. Gražu? Jie tikrai nenori savo vaikui blogo. Tokius tėvus dabar padaro dabartinė sistema, kuri sąmoningai nori, kad mes taptume idiotų armija.

Vardų yra daug, maždaug 40000 variantų. Iš pradžių buvo tik pagoniški vardai. Krikščionims užgrobus Lietuvą, atsirado visokie krikščioniški ir maišyti užsienietiški vardai. Mūsų laikais pasidarė šaunu vardus skolintis iš serialų, filmų. Aš vis primenu, kad tai, kas vyksta aplink mus, nėra šiaip sau. Visi šie procesai yra valdomi, tie, kurie tai valdo, turi  iš to naudos…

Vaidas Žemaitis

 

 


Patiko? Pasidalinkite!