Patiko? Pasidalinkite!

Vis garsiau mūsų šalyje kalbama apie dar vieną viruso bangą ir dar nematytą karantiną – skirtą neva valdžios raginimų skiepytis negirdintiems. Karštas visuomenėje  aistras keliančios vyriausybės užmačios ne juokais įaudrino dali visuomenės. Benzino į ugnį pasirodo, kad įpila ir patys valdantieji teigdami, kad nelegalių migrantų sergamumas koronavirusu įtakoja ir auganti šalies sergamumą ir tampa nebeaišku dėl ko ir kam ruošiami nauji ribojimai.

Apie nebevaldoma viruso valdymą, visuomenės skeptiškumą ir nuovargį  ir galimai iškreipta sergamumą kalbiname iš posto verčiamą sveikatos apsaugos ministrą A. Dulkį.

-Duomenų mokslininkas, dirbęs Vyriausybei patariančiai Nepriklausomų ekspertų patariamojoje taryboje, Vaidotas Zemlys–Balevičius teigia, kad prasidėjo ketvirtoji COVID-19 banga. Kuo remiantis kalbama apie ketvirtąją bangą? Juk šiuo metu susirgimų skaičius yra tikrai mažas. Lietuvos ligoninėse šiuo metu gydomi tik 53 COVID-19 pacientai.

-Šiuo metu sergamumas COVID-19 liga auga visoje Europoje, panašią tendenciją stebime ir Lietuvoje. Vertinant epidemiologinę situaciją svarbu atsižvelgti ne tik į bendrą sergamumą, bet ir į sunkių ligos atvejų skaičių, situaciją ligoninėse, reanimacijos skyriuose. Šiandienos rodikliai kelia nerimą, kad tai gali būti vadinamosios ketvirtosios pandemijos bangos pradžia. Todėl dar kartą paraginčiau gyventojus neatidėti sprendimo vakcinuotis ir tai padaryti jau dabar.

-Ministre, kokių konkrečiai apribojimų galime sulaukti? Kaip keisis žmonių gyvenimas rudenį?

-Šiandien mes kalbame apie karantino ribojimus nesiskiepijusiems žmonėms ir didesnes galimybes bei laisves tiems, kurie pasielgė atsakingai ir pasiskiepijo.

-Ar paskiepyti žmonės gali jaustis saugūs? Ar nebus taip, kad naujas galimas karantinas apribos net ir pasiskiepijusių laisvę?

-Paskiepyti gyventojai gali jaustis saugūs dėl to, kad jiems beveik nėra grėsmės susirgti sunkia COVID-19 ligos forma arba mirti dėl COVID-19 ligos. Gali būti, kad paprašysime jų laikytis tam tikrų papildomų atsargumo priemonių, tokių kaip kaukių dėvėjimas, nes pasiskiepiję žmonės gali susirgti lengva ar besimptome COVID-19 ligos forma. Tačiau pagrindiniai ribojimai bus taikomi nesiskiepijusiems žmonėms.

-Ar vyriausybė turi konkrečių instrumentų ketvirtosios bangos suvaldymui ir pagalbos priemonių suteikimui?

-Sveikatos apsaugos ministerija kartu su ekspertais ir kitomis atsakingomis institucijomis yra parengusios pirminį veiksmų planą, kuris šiuo metu yra pildomas naujomis priemonėmis. Jos bus atnaujinamos atsižvelgiant į tos dienos situaciją. Įgyta patirtis ir turimi nauji įrankiai leidžia mums pasitikti rudenį geriau pasirengusiems galimiems iššūkiams.

-Ministre, pasakėte, kad teks imtis griežtesnių priemonių. Galbūt galite įvardinti kokių. Ar jie nepažeistų žmogaus teisių?

-Visos priemonės, kurių imasi Vyriausybė, nepažeidžia žmogaus teisių ir neprieštarauja Lietuvos įstatymams. Pagrindinės infekcijų kontrolės priemonės jau visiems yra žinomos: žmonių kontaktų ribojimas arba saugių kontaktų užtikrinimas, saugūs atstumai, asmens apsaugos priemonės, iš užsienio atvykstančių žmonių kontrolė, kuo greitesnis sergančiųjų izoliavimas ir kontaktų atsekamumas ir kt.

Noriu pabrėžti, kad griežtesnės karantino priemonės bus taikomos nevakcinuotiems žmonėms.

-Kalbama, kad kai kurių profesijų darbuotojams būtų privaloma skiepytis. Ar planuojama imtis tokių veiksmų?

-Pagal šiuo metu Lietuvoje galiojančius teisės aktus vakcinacija nėra privaloma. Šių teisės aktų keisti kol kas neplanuojama.

-Ar sveikata nėra kiekvieno žmogaus asmeninis reikalas, teisė į privatumą, o pavyzdžiui, darbdavys, žinodamas apie žmogaus skiepijimosi istoriją įgauna galimybę manipuliacijoms? Ar nepažeidžiamos pamatinės žmogaus teisės?

-Asmens sveikatos istorija yra asmeniniai duomenys, kuriuos mato tik pats asmuo ir gydantys gydytojai. Darbdaviui ši informacija nėra prieinama.

-Ar į naujų susirgimų statistiką yra įtraukiami patvirtinti migrantų koronaviruso atvejai? Ar nebus taip, kad būtent per sergančius migrantus teks imtis griežtesnių priemonių Lietuvoje?

-Nelegalių migrantų susirgimo COVID-19 liga atvejai patenka į Lietuvos sergamumo statistiką. Nelegalūs migrantai yra izoliuojami, o su jais dirbantys asmenys naudoja apsaugos priemones, šitaip mažinant galimybes virusui išplisti už migrantų centrų ar stovyklų ribų.

-Jei atvejų skaičius augs, ar yra ir vėl numatoma uždaryti savivaldybes ir riboti patekimą į jas, kaip buvo pavasarį?

-Judėjimo ribojimai gali būti svarstomi, tačiau, kaip ir bet kurie kiti ribojimai, jie nebūtinai turėtų būti taikomi visos šalies mastu. Atsižvelgiant į situaciją savivaldybėse, gali būti imamasi tam tikrų papildomų priemonių konkrečioms savivaldybėms.

-Ar nemanote, kad visuomenė jau pavargo ir į naujo karantino taikomas priemones gali žiūrėti abejingai?

–Visuomenės nuovargis yra visiškai suprantamas, ir valstybė gyventojams siūlo saugų ir efektyvų būdą išsivaduoti iš pandemijos gniaužtų – tas būdas yra vakcinacija. Tik pasiekę kolektyvinį imunitetą galėsime grįžti prie įprasto gyvenimo.

-Kodėl esant dideliems karščiams neatsisakoma kaukių dėvėjimo patalpose prievolės?

-Kaip rodo susirgimų statistika, virusas plinta ir vasarą, esant aukštai temperatūrai. Ypač palankios sąlygos virusui plisti yra uždarose patalpose, kur žmonės buriuojasi, kontaktuoja, ilgesnį laiką išbūna vienas šalia kito. Todėl pasibaigus karantinui buvo nuspręsta palikti reikalavimą dėvėti apsaugines veido kaukes uždarose viešose erdvėse. Šis reikalavimas taikomas bet kokiomis oro sąlygomis.

-Šalyje gilėja depresijos ir emocinių problemų banga, kurią sukėlė gyvenimas izoliacijoje, nuotolinis darbas, sumažėjusios pajamos, prarasti darbai ir trūkinėjantys santykiai. Kaip konkrečiai žadate spręsti šias problemas?

-Šioms problemos spręsti Sveikatos apsaugos ministerija parengė Ilgalaikių neigiamų COVID-19 pandemijos pasekmių asmens ir visuomenės psichikos sveikatai mažinimo veiksmų planą.

-Sulaukėte griežtos Prezidento kritikos. Ar neplanuojate atsistatydinti? Jei Prezidentas Jumis pareikštų nepasitikėjimą, ar trauktumėtės iš pareigų?

-Konstruktyvi kritika yra sveikintina, kaip ir konkretūs pasiūlymai, kurie padėtų valdyti pandemiją ir sparčiau vakcinuoti visuomenę.

Šiandien Lietuvai yra labai svarbi visų institucijų vienybė siekiant bendro tikslo – sveikos ir saugios visuomenės.

Ačiū už pokalbį.

Mindaugas Jonušas


Patiko? Pasidalinkite!