Patiko? Pasidalinkite!

2019 m. kovo 17 d. Saulėtekio rinkimų apylinkėje apie 15 val. rinkimų į Vilniaus merus antrajame ture balsavusi Prezidentė Dalia Grybauskaitė viešai pasisakė apie kandidatą į Lietuvos Respublikos Prezidentus Saulių Skvernelį, pareiškusi: „Reikia didelių sugebėjimų iš premjero pusės daryti tokią tarptautinę gėdą.“

Ji taip pat viešai įvertino kandidato pastarojo veiksmus dėl Astravo atominės elektrinės – siūlymus Baltarusijai, kurie, kaip teigiama, nebuvo suderinti su Prezidente. Jos teigimu, konstitucija numato, kad tarptautinius sprendimus priima Prezidentas ir ministro pirmininko veiksmus pavadino antikonstituciniais, tuo pamindama Konstitucijos 82 straipsnio nuostatas: „Išrinktas Respublikos Prezidentas(..) būti visiems lygiai teisingas.“

(Pasisakymų vaizdo įrašas, pvz., https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/atvykusi-balsuoti-grybauskaite-sukritikavo-skverneli-tai-tarptautine-geda.d?id=80634973.) Ši informacija nedelsiant buvo paviešinta visoje pagrindinėje Lietuvos žiniasklaidoje.

Tokiais veiksmais buvo padarytas rinkimų agitacijos draudimo pažeidimas.

Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo 53 straipsnio 1 dalis nustato:

„1. Rinkimų agitacija, neatsižvelgiant į jos būdus, formą ir priemones, draudžiama likus 30 valandų iki rinkimų pradžios ir rinkimų dieną iki balsavimo pabaigos, išskyrus išorinę politinę reklamą, iškabintą iki prasidedant šiam rinkimų agitacijos draudimui. Rinkimų agitacijos draudimo laikotarpiu ir balsavimo iš anksto metu jokių vaizdinių ir garsinių rinkimų agitacijos priemonių (išskyrus tas, kurias išleido Vyriausioji rinkimų komisija) negali būti balsavimo patalpoje ir 50 metrų atstumu aplink pastatą, kuriame yra balsavimo patalpa. Jeigu tuo pačiu metu kartu vyksta arba Seimo rinkimų, arba Respublikos Prezidento rinkimų, arba rinkimų į Europos Parlamentą agitacija ar agitacija dėl referendumo, jų agitacija draudžiama likus 30 valandų iki rinkimų pradžios ir rinkimų dieną iki balsavimo pabaigos tokiomis pačiomis, kaip šioje dalyje nurodyta, sąlygomis ir tvarka.“

Akivaizdu, kad pasisakymas, jog kandidatas daro gėdą Lietuvai, ir pasisakymas, jog kandidato veiksmai antikonstituciniai, yra rinkimų agitacija – yra siekiama paveikti rinkėjus, kad šie nebalsuotų už konkretų kandidatą, pranešama kandidatą neigiamai apibūdinanti žinia.

Taigi, viešai žemindama ir tuo pačiu agituodama prieš kandidatą į Respublikos Prezidentus Saulių Skvernelį Dalia Grybauskaitė įvykdė Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo 53 straipsnio 1 dalies pažeidimą.

Todėl informuoju Vyriausiąją rinkimų komisiją apie padarytą rimtą rinkimų agitacijos draudimo pažeidimą, Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo 53 straipsnio 1 dalies pažeidimą, prašau šį pažeidimą įvertinti ir imtis įstatymo numatytų veiksmų.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė taip viešai pareiškė, kad vienas iš kandidatų į Vilniaus miesto mero postą – vagis, teigdama kad balsavo už tą kandidatą, kuris ramiai dirba, mažai šneka, ir nevagia.

Lietuvos Respublikos įstatymuose kandidatą kompromituojančia medžiaga pripažįstama tokia medžiaga, kuria siekiama paveikti rinkėjus, kad šie nebalsuotų už konkretų kandidatą, ir kurioje pranešama kandidatą neigiamai apibūdinanti žinia.

Akivaizdu, kad iš rinkimų kampanijos konteksto, viešų sistemingų kandidato Remigijaus Šimašiaus pareiškimų esą A. Zuokas paėmė 724 tūkstančių eurų kyšį iš Prancūzijos bendrovės „Veolia“ (pvz., https://www.lrytas.lt/lietuvosdiena/aktualijos/2019/03/14/news/r-simasius-galiu-prokuraturai-pateikti-duomenis-kad-a-zuokas-paeme-kysi-9581952/) buvo sudaromas įspūdis, kad vienas kandidatas geras, o kitas – vagis. Tai patvirtino ir nepriklausomi politikos analitikai (pvz., https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/po-rinkimu-skaiciuojami-tikrieji-laimetojai-ir-pralaimetojai-situacija-tarp-lyderiu-jau-netrukus-gali-pasikeisti.d?id=80645181).

Nepaisant to, kad kandidatas į Vilniaus merus A. Zuokas Vilniaus apygardos prokuratūrai pateikė skundą prašydamas pradėti ikiteisminį tyrimą kandidato R. Šimašiaus šmeižto, Dalia Grybauskaitė rinkimų dieną, esant agitacijos draudimui, parėmė sistemingą vieno kandidato šmeižimo kampaniją.

Akivaizdu, kad atsakomybę už rinkimų sąžiningumo ir skaidrumo principų bei įstatymo pažeidimus itin sunkina ir ta aplinkybė, jog nusižengimą padarė aukščiausias valstybės pareigūnas, turintis itin didelę paramą tarp rinkėjų.

Pabrėžtina, kad rinkimų įstatymų pažeidimas viešai visose pagrindinėse žiniasklaidos priemonėse buvo padarytas dar vykstant balsavimui ir tai galėjo turėti esminės įtakos dar nebalsavusių rinkėjų apsisprendimui:

https://www.tv3.lt/naujiena/lietuva/994060/grybauskaite-balsavo-uz-dirbanti-ir-nevagianti-kandidata

2019 m. kovo 17 d. 15.23 val.

https://www.lrytas.lt/lietuvosdiena/aktualijos/2019/03/17/news/balsuoti-atvykusi-d-grybauskaite-pareiske-balsavau-uz-ta-kuris-nevagia-9613604/

2019 m. kovo 17 d. 15.05 val.

https://www.lzinios.lt/Rinkimu-maratonas/d-grybauskaite-balsavo-uz-nevagianti-kandidata/283966

2019 m. kovo 17 d. 15.16 val.

https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/meru-rinkimuose-balsavusi-d-grybauskaite-as-uz-dirbanti-ir-nevagianti-kandidata-56-1117028

2019 m. kovo 17 d. 15.04 val.

Apie tai pranešta ir Prezidentės spaudos tarnybos informaciniame pranešime: „Prezidentė sakė atidavusi savo balsą už tą kandidatą, kuris ramiai dirba, mažiau šneka apie tai ir nevagia.“

https://www.lrp.lt/lt/spaudos-centras/pranesimai-spaudai/prezidente-balsavo-savivaldybiu-tarybu-rinkimuose/32031

2019 m. kovo 17 d. 15.19 val.

Tokie galimai neteisėti Dalios Grybauskaitės veiksmai sudaro prielaidas abejoti rinkimų teisėtumu, sąžiningumu ir legitimumu.

Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo 45 straipsnis nustato:

„Asmenys, smurtu, apgaule, grasinimais, papirkimu arba kitu būdu trukdantys rinkėjams įgyvendinti rinkimų teisę, organizuoti ir vykdyti rinkimų agitaciją ar pažeidę jos tvarką, paskelbę arba kitaip platinę melagingus duomenis apie kandidatą ar trukdę jam susitikti su rinkėjais arba kitaip pažeidę šį įstatymą, taip pat rinkimų komisijų nariai ar kiti pareigūnai, suklastoję, sugadinę, sunaikinę, pagrobę ar paslėpę rinkimų dokumentus, neteisingai suskaičiavę balsus, pažeidę balsavimo slaptumą arba kitaip pažeidę šį įstatymą, atsako įstatymų nustatyta tvarka.“

Akivaizdu, kad savo įvykdyta vieša agitacija Prezidentė Dalia Grybauskaitė (…) apgaule arba kitu būdu trukdė rinkėjams įgyvendinti rinkimų teisę, pažeidė rinkimų agitacijos tvarką, paskelbė arba kitaip platino melagingus duomenis apie kandidatą.

Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo 51 straipsnio 1 dalis nustato:

„1. Bet kam draudžiama naudotis tarnybine padėtimi valstybės (…) institucijose, įstaigose, organizacijose ar organuose (…) vykdant rinkimų agitaciją, (…) ar kaip nors kitaip naudojantis tarnybine padėtimi bandyti paveikti rinkėjų valią.“

Yra akivaizdu, kad Prezidentė Dalia Grybauskaitė viešai sumenkindama vieną kandidatą, žinojo, kad jos nuomonę dėl jos einamų pareigų viešai paskelbs visos pagrindinės Lietuvos žiniasklaidos priemonės, todėl, akivaizdu, siekė daryti neteisėtą įtaką, naudojantis savo tarnybine padėtimi.

Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo 53 straipsnio 1 dalis nustato:

„1. Rinkimų agitacija, neatsižvelgiant į jos būdus, formą ir priemones, draudžiama likus 30 valandų iki rinkimų pradžios ir rinkimų dieną iki balsavimo pabaigos, išskyrus išorinę politinę reklamą, iškabintą iki prasidedant šiam rinkimų agitacijos draudimui. Rinkimų agitacijos draudimo laikotarpiu ir balsavimo iš anksto metu jokių vaizdinių ir garsinių rinkimų agitacijos priemonių (išskyrus tas, kurias išleido Vyriausioji rinkimų komisija) negali būti balsavimo patalpoje ir 50 metrų atstumu aplink pastatą, kuriame yra balsavimo patalpa. Jeigu tuo pačiu metu kartu vyksta arba Seimo rinkimų, arba Respublikos Prezidento rinkimų, arba rinkimų į Europos Parlamentą agitacija ar agitacija dėl referendumo, jų agitacija draudžiama likus 30 valandų iki rinkimų pradžios ir rinkimų dieną iki balsavimo pabaigos tokiomis pačiomis, kaip šioje dalyje nurodyta, sąlygomis ir tvarka.“

Akivaizdu, jog tai, kad Dalia Grybauskaitė rinkimų dieną viešai pareiškė, jog vienas iš kandidatų – vagis ir akivaizdžiai davė suprasti, kad kandidatas – vagis – yra A. Zuokas, pažeidžia neteisėtos agitacijos rinkimų dieną draudimą.

Atsižvelgdamas į tai, kas pasakyta aukščiau, informuoju Vyriausiąją rinkimų komisiją apie padarytą rimtą rinkimų agitacijos draudimo pažeidimą, Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo 45 straipsnio, 51 straipsnio 1 dalies, 53 straipsnio 1 dalies pažeidimą, prašau šį pažeidimą įvertinti ir imtis įstatymo numatytų veiksmų.

Petras Gražulis


Patiko? Pasidalinkite!