Patiko? Pasidalinkite!

Socialinių reikalų ir darbo komitetas: būtina sparčiau gerinti tolimųjų reisų vairuotojų darbo sąlygas

Komitetas vykdo tęstinę parlamentinę kontrolę dėl kelių transporto vairuotojų darbo sąlygų ir socialinių garantijų. Seimas dar 2019 m. priėmė rezoliuciją „Dėl tolimųjų reisų vairuotojų socialinės padėties gerinimo“ – žengiami pirmieji žingsniai šio sektoriaus skaidrumui užtikrinti.

Tačiau profesinių sąjungų atstovai tebevardija kylančias problemas tarp šio sektoriaus darbuotojų ir darbdavių. Pasak jų, dažnai mažinami komandiruočių dienpinigiai, iš darbo užmokesčio daromi neteisėti atskaitymai ir rinkliavos, nesilaikoma darbo, poilsio ir atostogų laiko, nesuteikiamos mokamos atostogos, neapmokamas darbas švenčių dienomis,  draudžiama  važiuoti saugiais mokamais keliais, tinkamai neįforminamos komandiruotės ir kt.

Profsąjungų išsakytas problemas iš dalies patvirtina ir šį sektorių prižiūrinti  institucija – Valstybinė darbo inspekcija (VDI). VDI, pristačiusi naujausius duomenis šiame darbo rinkos segmente, konstatuoja, kad  krovininio kelių transporto ekonominės veiklos sektorius ir toliau išlieka sudėtingas: didelė nedeklaruoto darbo rizika, kylantys ginčai dėl darbo užmokesčio ir  dienpinigių, fiksuojami darbuotojų saugos ir sveikatos pažeidimai. VDI duomenimis, darbo ginčų komisijos 2020 m. išnagrinėjo 1159 darbo ginčų prašymus, gautus iš transporto sektoriaus (iš jų, kai ieškovas darbuotojas, – 1008). Per 76  proc. darbo ginčų prašymų, gautų iš transporto sektoriaus, – darbo užmokesčio mokėjimo klausimais.

Tolimųjų reisų vairuotojų darbo užmokesčio ir komandiruočių dienpinigių geresnio santykio užtikrinimas išlieka aktualus ir prioritetinis. Komitetas artimiausiu metu kreipsis tiek į Trišalę tarybą, tiek į kitas institucijas siūlydamas įvertinti galimybes spartinti sisteminį sektoriaus problemų sprendimą.

LRS inf.


Patiko? Pasidalinkite!