Patiko? Pasidalinkite!

Balandžio 11 d. Seimo Lietuvos socialdemokratų darbo (LSDD) frakcija Seime dėl erkių platinamų ligų grėsmės pasikvietė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro bei Nacionalinio visuomenės centro specialistus. LSDD frakcija siūlo ne tik sudaryti valstybės finansuojamų skiepų programą, bet ir ieškoti galimybių, kaip mažinti erkių populiaciją.

LSDD frakcijoje apsilankiusi ULAC Epidemiologinės priežiūros skyriaus medicinos entomologė Milda Žygutienė pristatė, koks sergamumas erkių platinamomis ligomis. Anot jos, Lietuva tarp Baltijos valstybių pasižymi didžiausiu Laimo ligos ir erkinio encefalito sergamumu. Tačiau, pasak entomologės, Europoje cheminis erkių naikinimas nėra praktikuojamas, todėl žmonėms tenka patiems rūpintis, kaip apsisaugoti nuo erkių miškuose ir parkuose: prižiūrint teritorijas, šienaujant žolę, purškiantis repelentais.

LSDD frakcijos narė Irena Šiaulienė domėjosi, kodėl per 20 metų erkių populiacija smarkiai didėja, ar nėra galimybės ją riboti purškiant viešas teritorijas specialiomis cheminėmis medžiagomis, kurios nekenktų kitoms gyvūnų rūšims.

„Prieš dvidešimt metų būdavo purškiama vadinamuoju dustu. Ar šiandien purškimas tam tikromis medžiagomis negalėtų būti veiksmingas erkių populiacijos mažinimo sprendimo būdas? Dar 2018 m. Europos Parlamente pradėta siūlyti pakeitimus dėl rezoliucijos, kurioje kalbama ir apie būtinybę įdiegti priemones, ribojančias erkių populiaciją. Toliau turbūt nepažengta. Vis daugėjant įvairių ligų žmogaus organizmui tenka didelė skiepų našta, todėl ieškome galimybių, kaip mažinti grėsmę užsikrėsti ir naikinat ligų židinius, mažinti erkių skaičių“, – kalbėjo frakcijos narė, Seimo Pirmininko pavaduotoja I. Šiaulienė.

Specialistų teigimu, purkšti Lietuvos teritoriją nuo erkių būtų brangu, o efektas būtų trumpalaikis. Seimo LSDD frakcijos seniūnas Andrius Palionis sako, kad frakcija inicijuos specialistų tyrimą,  kokį poveikį gali daryti purškalai nuo erkių didesnėse teritorijose, gal tai yra veiksminga priemonė.

„Frakcija sieks, kad būtų atlikti tyrimai dėl purškimo nuo erkių poveikio: ar išpurškus teritoriją nuo erkių jos išnaikinamos, ar tiesiog išstumiamos iš tos teritorijos. Manau, kad ir Europos Sąjungoje ši problema yra aktuali, ateityje sieksime platesnio jos sprendimo. Kitas žingsnis – grįšime prie buvusios sveikatos apsaugos ministrės, mūsų frakcijos narės, Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkės Rimantės Šalaševičiūtės pradėto darbo parengti privalomą skiepų programą nuo erkinio encefalito. Sieksime, kad skiepai būtų nemokami vaikams ar tam tikrų profesijų atstovams, dirbantiems erkių mėgstamose teritorijose, kur didesnė grėsmė užsikrėsti erkiniu encefalitu“, – sako LSDD frakcijos seniūnas A. Palionis.


Patiko? Pasidalinkite!