Patiko? Pasidalinkite!

Socialiniai tinklai turi vieną net labai įdomų ir panašų bruožą su beprotnamiu – čia kaip ir ten kiekvienas turi galimybę įsijausti į eksperto, profesionalo ar net šalių vadovų vaidmenį, įsivaizduojant kaip vienas ar kitas iš jų turėtų geriau elgtis. Soc. tinkluose pilna įvairių kambarinių psichologų, rajoninių filosofų, profesionalių medituojančių jogų darant “selfi” su smarfonu rankoje, patyrusių nušvitimą per sėdėjimą ant sofos, virusologų, kurių disertacija remiasi tik vietinės žiniasklaidos šaltiniais.

Ir pastaruoju metu staigiu šuoliu pasipylė milžiniškas analitikų ir profesionalių politologų būrys. Aš nieko prieš jei žmonės geba gan protingai ir objektyviai samprotauti visose srityse, kurios buvo išvardintos. Ironiją kelia tie, kurie tik žaidžia ir vaidina tokias roles – dabar daugeliui kylo noras pažaisti politologus.

Tie kurie nežinote kas iš tikrųjų vyksta Baltarusijoje – geriau apskritai susilaikykite nuo savo komentarų internetinėje erdvėje, bent protingiau atrodysite ir nedarysite sau gėdos. Pastarieji įvykiai Baltarusijoje yra tarsi IQ testas – visus visiškai nemąstančius pamatai kaip ant delno.

Nekiškite savo knyslės ten kur niekas to neprašo. Biblijoje yra auksiniai žodžiai, kuriuos visada verta prisiminti: “3 Kodėl matai krislą savo brolio akyje, o nepastebi rąsto savojoje? 5 Veidmainy, pirmiau išritink rąstą iš savo akies, o paskui pažiūrėsi, kaip išimti krislelį iš savo brolio akies”.

Didžioji dalis, kuri užsidėjo sau ant profilių raudonai baltą vėliavą, nežino ne tik Baltarusijos istorijos, jos vaidmens geopolitinėje arenoje, bet greičiausiai net nežino ir šios vėliavos istorinės kilmės. Kai pamatau pas ką nors tokią vėliavą – tai iškart patvirtina su visišku traškėjimu neišlaikyto IQ testo. Kodėl? Tai išduoda kaip žmonės negeba savarankiškai objektyviai ir kritiškai mąstyti ir lengvai pasiduoda video ištraukoms, kurios būna nutaikytos į emocijas. Jei matote vien tik tai mušamus žmones, jums specialiai arba gal net ir ne specialiai neparodoma kas galėjo vykti prieš visą tai. Jei manote kad opozicija rengė taikius dalyvavimus, susiraskite tiek video medžiagos įrodymų tiek ir kitos medalio pusės informacijos, kaip jie “taikiai” puldavo su fejerverkais, Molotovo kokteiliais, purškiamais skysčiais ir akmenimis, kaip kai kurie iš jų buvo iš anksto pagal planą pasiruošę kelti riaušes turint savo koordinatorius. Be viso to, riaušės jau formavosi dar prieš paskelbiant galutinį rinkimų rezultatą, tad mąstykite patys. Be abejo be provokatorių taip pat kliuvo ir taikiems papuolant į tą pačią mėsmalę, kadangi reikėjo veikti operatyviai ir kas yra kas jau niekas nesiaiškino. Gaisrininkai kai gesina gaisrą, taip pat nežiūri ar nuo vandens užpylimo ką nors reikėtų dar išsaugoti ar ne. Čia buvo rimtas gaisras, kuris galėjo pakartoti Maidano scenarijų. Be abejo apskritai bet kokio smurto nesinori teisinti, tačiau kaip bebūtų, prieš darant skubotas išvadas yra būtina matyti arba bent stengtis matyti bendrą paveikslą, o ne vien tik jo fragmentus. Ir sau pačiam reikėtų atsakyti į svarbiausią klausimą – kam visa tai naudinga?

Visa šita nemąstančioji raudonai baltoji masė man primena pasiklydusius maištaujančius vaikučius, kurie būna nepatenkinti savo tėvais kai jie prašo kartu ką nors pagelbėti su darbais, o jie nori žiūrėti multikus ir gyventi savo pasakų pasaulyje. Tokie nenori patys veikti – jie nori kad viską jiems atneštų ant lėkštutes ir dar mandagiai su šypsena pasiūlytų suvalgyti. Garantuoju jeigu šitą masę apgyvendinti net turtingesnėje užsienio šalyje – ir ten jie būtų nepatenkinti ir keiktų tos šalies valdžią arba savo darbdavius. Kokia yra jų argumentacija? “Prezidentas jau atsibodo”.

Tačiau kodėl jis atsibodo, jie rišliai ir aiškiai nurodyti ir paaiškinti negali. Ir prie viso to koks turėtų būti tešlagalvystės lygmuo, kad ant tiek šventai įtikėti, jog virtuvės šeimininkė moteris su itin prieštaringa reputacija ir biografija, apie kurią net eilinis Baltarusijos pilietis beveik nieko nežino, galėtų kardinaliai pakeisti šalį į teigiamąją pusę?? Ką ji apskritai reikšmingo nuveikė Baltarusijos labui? Ir kai raudonai baltųjų klausi: “Kam patikėsite savo šalies valdymą? Kokie būtų konkretus tolimieji veiksmai? Ir kas prisiimtų atsakomybę jei šalis būtų sugriauta?” Jų atsakymas dažniausiai būna tik toks: “kaip Dievas duos”. Visa tai skamba kaip naivių vaikučių avantiūros. Vaikučių, nuo kurių dar pamperso kvapai nespėjo išsivedinti, o jie jau įsivaizduoja, kad seniai subrendo. Kaip ir kiek “Dievas jau davė” Ukrainai po labai panašių norų, turbūt priminti nėra būtina.

Objektyvus matymas – tai abiejų pusių matymas. A. Lukašenko nors ir nėra šventas, bet o kas apskritai yra šventas ir ypač būnant valdžioje?? Ir ar tikrai ant tiek jau nėra teigiamų dalykų, kuriuos jis pasėjo savo šalyje? Jie tikrai yra.

Ir kaip matau, mano draugų sąraše nemąstančiųjų beveik nėra. Tai net šiek tiek nustebino. Reiškia pritraukiu ne vien tik bendraminčius, bet ir gebančius adekvačiai mąstyti. O jei kam nors sukilo dumblas nuo viso to ką perskaitė – galite patys trauktis iš draugų, nuostolio tikrai nebus.

Užbėgant į priekį, kas liečia tokių skubotų epitetų ir šukių kaip “dar vienas vatnikas” arba “kiek tau rublių moka?” – kam liejasi pykčio putos iš burnos ir neturi ką pasakyti, tai pirmiausiai apskritai toks skirstymas ir logikos ignoravimas yra nebrendylų bruožas. Man pačiam pirmiausiai rūpi Taika ir Tiesa, ir man visiškai nesvarbu kur visa tai bebūtų – ar Rusijoje, ar Baltarusijoje ar Baltijos šalyse, Amerikoje ar šiaurės ašigalyje. Kol žmonijos kolektyvinė sąmonė nepaliks į aukštesnę pakopą, tol ir vyraus kaip zoologijos sode hierarchinis instinktas – “ką sau nugriebti ir ką iš ko atimti”, o ne kaip generuoti šviesą savyje ir išorėje vardan savo ir kitų sielos evoliucijos.

Michail Kn


Patiko? Pasidalinkite!