Patiko? Pasidalinkite!

ŽEMAITIŠKO KASTINIO IR KANAPYNĖS GAMINIMAS: žemaičių stiprybės paslaptis XD Petras Bieliauskas iš Rudaitių kaimo prie Kretingos rodo ir pasakoja, kaip daryti tradicinius žemaičių liaudies valgius: sukti kastinį ir grūsti kanapynę. Jam šiuos kulinarinio paveldo receptus perdavė mama, kurios kastinys buvo laikomas vienu iš geriausiu. RECEPTAS:

1. Sviestą ir grietinę kelias valandas ar per naktį palaikykite kambario temperatūroje, kad abiejų produktų temperatūros susivienodintų. Iš anksto pasiruoškite ir netoliese turėkite puodą su verdančiu vandeniu (jis bus reikalingas ruošiant kastinį). Atkreipkite dėmesį, kad dubuo, kuriame suksite kastinį, turi būti tokio dydžio, jog galėtumėte uždėti jį ant puodo verdančiu vandeniu, bet dubens dugnas neturėtų siekti verdančio vandens – vėliau jums bus reikalinga „garų vonelė“.

2. Į dubenį, kuriame suksite kastinį (geriausia, jei jis yra molinis arba emaliuotas), sudėkite sviestą ir druską. Sviestą gerai išsukite mediniu šaukštu pastatę dubenį virš garų. Kai ištirps, nukelkite nuo garų vonelės, į dubenį įdėkite kelis šaukštus grietinės ir toliau sukite, kol gausite vientisą masę. Tuomet po vieną įdėkite dar kelis šaukštus grietinės, įdėjus kiekvieną šaukštą vėl išsukdami iki vientisos masės. Jei sukant matote, kad ima darytis sviesto kruopelytės (atsiskiria sviestas ir skystis), nenustodami sukti, dėkite dubenį ant puodo verdančiu vandeniu ir toliau sukite, kol masė taps vientisa. Kai masė bus vientisa, nukelkite dubenį nuo puodo ir toliau dalimis dėkite grietinę ir sukite masę. Nepamirškite, kad kiekvieną kartą, kai pamatote besiformuojančias sviesto kruopelytes, būtina dubenį perkelti ant puodo su verdančiu vandeniu, nes antraip išsuksite ir pagaminsite ne kastinį, o sviestą.

3. Kai sudėsite visą grietinę ir išsuksite masę iki visiškai vientisos, purios ir tirštos masės, kastinys bus paruoštas. Įmaišykite kmynų, trinto česnako skiltelių.

Ištrauka iš Zitos Kelmickaitės laidos „Ryto suktinis”.


Patiko? Pasidalinkite!