Patiko? Pasidalinkite!

Žmonių, kurie nuolat taiso kitų gramatines klaidas tikrai daug, o neseniai atliktas tyrimas parodė, kad polinkis pykti už kitų gramatines klaidas yra susijęs su asmenybės tipu ir uždarumu, jautrumu įvairovėms, portale psychologytoday.com teigia rašytoja ir asmenybių tipų ekspertė Jenn Granneman.

JAV Mičigano universiteto lingvistų atliktas tyrimas parodė, kad intravertai daug labiau linkę pastebėti ir taisyti gramatines klaidas nei ekstravertai.

Tyrime dalyvavo 80 žmonių, priklausančių skirtingoms amžiaus grupėms ir socialiniams sluoksniams. Tyrėjai apklausiamųjų prieš tyrimą taip pat prašė užpildyti anketą, kuri turėjo nustatyti jų pačių būdo bruožus – atvirumą, sąžiningumą, ekstraversiją, neurotizmą ir sukalbamumą.

Tyrimo metu lingvistės Julie Boland ir Robin Queen tiriamiesiems rodė elektroninius laiškus – kai kurie buvo parašyti taisyklingai, o kituose buvo rašybos ar spausdinimo klaidų. Tuomet tyrimo dalyvių buvo paklausta, ar laiško siuntėją jie pavadintų dėmesingu, patikimu ir draugišku.

Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad intravertai – uždaresni, santūresni, mažiau bendrauti linkę žmonės – daug dažniau linkę pastebėti gramatines klaidas, o jas darančius žmones vertina neigiamai.

Tyrimu prieita ir kitų įdomių išvadų, pavyzdžiui, kad sukalbamesni, pritarti linkę žmonės į gramatines klaidas reagavo mažiau, o sąžiningumu pasižymintiems tiriamiesiems gramatinės klaidos atrodė kaip rimta problema.

Tie, kurie pasižymi mažesniu sukalbamumu, gramatines klaidas neigiamai vertino daug dažniau. Mokslininkai pastebėjo, kad sukalbami žmonės dažniau pasižymi malonumu, yra labiau užjaučiantys, linkę bendradarbiauti, dėmesingi, o nesukalbami, rasti kompromiso nesutinkantys žmonės dažniausiai savo interesus laiko aukščiau kitų. Tokie žmonės – nesvarbu, ekstravertai ar intravertai – smerkia kitus už jų klaidas.

Kodėl intravertus taip erzina gramatinės klaidos?

Atradimai, kuriuos apie intravertus padarė mokslininkai, nustebino ir juos pačius. Lingvistė R. Queen – ne asmenybių tipų ekspertė, todėl aiškiai pasakyti, kodėl intravertus labiau erzina gramatinės klaidos, negali.

Tačiau mokslininkė kelia hipotezę, kad intrantrvertai gali būti jautresni įvairovėms ir nukrypimams nuo normos. Kai daromos gramatinės ar spausdinimo klaidos, intravertams prireikia daugiau laiko apdoroti informacijai ir tai juos priverčia jaudintis.

Šio asmenybės tipo žmonės ir taip daug dažniau jaudinasi, yra linkę būti jautrūs ir priblokšti. Taigi ir suprasti kitų klaidas jiems dėl to sunkiau, jie jaučiasi nepatogiai.

„Galbūt kažkas yra ir ekstravertams, kuriuos gramatinės klaidos erzina mažiau. Jiems patinka įvairovė ir bendravimas su žmonėmis, ekstravertams tai suteikia energijos“, – sakė R. Queen.

LRT.lt


Patiko? Pasidalinkite!