Patiko? Pasidalinkite!

Padėdama kovoti Ukrainai ir atsilaikyti prieš Rusijos agresiją, Europa demonstravo vienybę, nuoširdumą ir principingą pasirengimą prisiimti milžiniškas išlaidas. Tačiau Europa jau skambina pavojaus varpais – baiminamasi, kad pasaulinės energetikos sistemos pertvarkymas, Amerikos ekonominis populizmas ir geopolitiniai nesutarimai kelia grėsmę ilgalaikiam Europos Sąjungos ir jai nepriklausančių šalių, įskaitant Didžiąją Britaniją, konkurencingumui. Kyla pavojus ne tik žemyno klestėjimui, bet ir transatlantiniam aljansui.

Neapsigaukite girdėdami geras naujienas iš Europos per pastarąsias kelias savaites. Energijos kainos sumažėjo nuo vasaros, o esant geriems orams, dujų saugykla būna beveik pilna. Tačiau energetikos krizė vis dar kelia pavojų. Dujų kainos yra šešis kartus didesnės nei jų ilgalaikis vidurkis. Lapkričio 22 d. Rusija pagrasino užblokuoti paskutinį veikiantį dujotiekį į Europą, nors dėl raketų atakų visoje Ukrainoje nutrūko elektros tiekimas. Europos dujų saugyklos turės būti dar kartą užpildytos 2023 m., šį kartą be jokių rusiškų dujų.

Vladimiras Putinas turi energetinį ginklą, veikiantį už Ukrainos ribų. Mūsų modeliavimas rodo, kad žiemą 10% energijos kainų kilimas yra susijęs su 0,6% mirčių padidėjimu. Taigi dėl energijos trūkumo šiais metais visoje Europoje gali žūti daugiau nei 100 000 pagyvenusių žmonių. Jei taip, V. Putino energetinis ginklas gali nusinešti daugiau gyvybių už Ukrainos ribų nei jo artilerija, raketos ir bepiločiai orlaiviai tiesiogiai joje. Tai dar viena priežastis, kodėl Ukrainos pasipriešinimas Rusijai yra ir Europos kova.

Karas taip pat sukuria finansinį pažeidžiamumą. Energijos infliacija plinta į likusią Europos ekonomiką, sukeldama opią dilemą Europos centriniam bankui. Norint kontroliuoti kainas, reikia pakelti palūkanų normas. Tačiau, jei tai nueis per toli, tai gali destabilizuoti silpnesnes euro zonos nares, ypač įsiskolinusią Italiją.

Net siaučiant energetikos krizei, karas atskleidė Europos verslo modelio pažeidžiamumą. Per daug Europos pramonės įmonių, ypač Vokietijos, rėmėsi gausiomis energijos sąnaudomis iš Rusijos. Daugelis įmonių taip pat tapo labiau priklausomos nuo kitos autokratijos – Kinijos, kaip galutinės rinkos

Šią baimę sustiprino Amerikos ekonominis nacionalizmas, grasinantis subsidijų ir protekcionizmo sūkuryje nukreipti veiklą už Atlanto. Prezidento Joe Bideno infliacijos mažinimo įstatymas apima 400 mlrd. dolerių. Daugeliu atžvilgių schema primena pramonės politiką, kurią Kinija vykdė dešimtmečius. 

Jau dabar įmonės reaguoja į subsidijas. „Northvolt“, vertinamas Švedijos akumuliatorių startuolis, pareiškė, kad nori plėsti gamybą Amerikoje. Ispanijos energetikos bendrovė „Iberdrola“ Amerikoje investuoja dvigubai daugiau nei Europos Sąjungoje. Daugelis viršininkų perspėja, kad brangios energijos ir Amerikos subsidijų derinys kelia Europai masinės deindustrializacijos pavojų. BASF, Vokietijos chemijos pramonės milžinė, neseniai pristatė planus „visam laikui“ sumažinti savo veiklą Europoje. Nepadeda ir tai, kad Europa sensta greičiau nei Amerika.

Praradusi investicijas, Europa tampa skurdesnė ir skatina smunkančią ekonominę veiklą. Iš 100 vertingiausių pasaulio įmonių tik 14 priklauso Europai. Politikai bus linkę atsisakyti taisyklių ir reaguoti su savo subsidijomis vis didėjančiose įmonių gėrybių ginklavimosi varžybose. Vokietijos ekonomikos ministras apkaltino Ameriką „investicijų didinimu“. Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas paragino „pabusti Europoje“.

Taigi subsidijų ginčas taip pat skatina įtampą tarp Amerikos ir Europos. Amerikos finansinė ir karinė parama Ukrainai gerokai viršija Europos, o jai besisukant į Aziją, kad atitiktų Kinijos iššūkį, Amerika piktinasi, kad ES nesumoka už savo saugumą. Dauguma NATO narių nepasiekė tikslo gynybai skirti 2% BVP. ES stulbinančiai naiviai žiūrėjo į Rusijos agresiją. Nors karas paskatino Amerikos ir Europos susivienijimą po D. Trumpo metų lūžio, kyla pavojus, kad užsitęsęs konfliktas ir ekonominė įtampa jas pamažu vėl išskirs. Putinui ir Kinijos prezidentui Xi Jinpingui tai patiktų.

Kad išvengtų pavojingo susiskaldymo, Amerika turi matyti didesnį vaizdą. Bideno protekcionizmas grasina išsekinti Europos gyvybingumą, net tuomet, kai Amerika remia Ukrainos kariuomenę, o tanklaivių armados kerta Atlanto vandenyną tiekdamos Europai energiją. Pagrindinis „Bidenomics“ tikslas yra neleisti Kinijai dominuoti pagrindinėse pramonės šakose: Amerika nėra strategiškai suinteresuota pritraukti Europos investicijų. Ji turėtų sudaryti sąlygas Europos įmonėms gauti energijos subsidijas ir labiau integruoti transatlantines energijos rinkas.

Tuo tarpu Europa turi apsaugoti savo ekonomiką nuo energijos trūkumo. Schemos, kuriomis pagrįstai siekiama subsidijuoti vartotojus ir įmones pagrindiniams energijos poreikiams tenkinti, turėtų pažaboti paklausą nustatydamos didesnes kainas už maržą, kaip tai daroma Vokietijoje. Siekdama sumažinti ilgalaikes energijos kainas, Europa turėtų paspartinti atsinaujinančių energijos šaltinių revoliuciją ir išlaikyti energijos rinkas atviras konkurencijai. Ji taip pat turi prisitaikyti prie naujos saugumo realybės. Tai reiškia, kad daugiau išlaidų reikia skirti gynybai, kad ji galėtų prisiimti naštą, kai Amerika nukreipia savo žvilgsnį į Aziją.

Be susižavėjimo ir nerimo, kita emocija, valdanti transatlantinius santykius, yra nusivylimas. Ameriką erzina Europos ekonominiai neramumai ir nesugebėjimas apsiginti; Europa piktinasi Amerikos ekonominiu populizmu. Tačiau lygiai taip pat, kaip karas neturi suskaldyti Europos, labai svarbu, kad galingiausias demokratinis aljansas istorijoje prisitaikytų ir išliktų. 


Patiko? Pasidalinkite!