Patiko? Pasidalinkite!

Seimo narys Arvydas Anušauskas užvakar negalėjo prisiminti, ar, vadovaudamas Genocido ir rezistencijos tyrimo departamentui, gavo pajamų „iš šalies“. Atgaivinti parlamentaro atmintį pasiryžo „Vakaro žinios“. Pusdienį pasirausę archyvuose, pranešame – pinigų gavote.

„Ką aš dabar prisiminsiu. Visko gali būti. Gal ir gavau“, – taip užvakar „Vakaro žinioms“ sakė A.Anušauskas, paklaustas, ar yra gavęs pinigų iš Džordžo Sorošo fondų.

Kadangi pats dabartinis parlamentaras neprisimena, ar 1998-aisiais gyveno tik iš algos, „Vakaro žinios“ jautė pareigą jam tai priminti. Mat „Respublikos“ pradėtame spausdinti įtariamų „KGB bendradarbių sąraše“ figūruoja ir minėto politiko pavardė. O šalia jos, kaip ir šalia dar kitų, – ir mistiniai skaičiai. Prie A.Anušausko –
3500 USD. Ką jie reiškia, pats politikas negalėjo paaiškinti.

Pasirodo, sužinoti visą tiesą apie beveik 20-ies metų žmogaus (net ir to, kuriam algą moka mokesčių mokėtojai) pajamas – darbas ne toks paprastas. Valstybinėje mokesčių inspekcijoje „Vakaro žinių“ žurnalistui buvo paaiškinta: ar viešas žmogus, ar ne, su deklaracijomis galima susipažinti tik pateikus to asmens raštišką sutikimą.

Teko eiti aplinkiniais keliais. Prieš gerą dešimtmetį Seimo skaitykloje buvo kaupiamos politikų, teisėjų ir kitų sutrumpintos deklaracijos nuo pat 1997-ųjų. Dabar – nebėra. Yra tik turto deklaracijų rinkiniai, tačiau ir tai tik nuo 2005-ųjų. Tačiau Seimo skaitykloje įsitikinome, koks aktualus Seimo žmonėms yra „Respublikos“ skelbiamas įtariamų „KGB bendradarbių sąrašas“. Skaitykloje ant stalo guli po vieną kelių laikraščių egzempliorių. Tačiau „Respublika“ tokia paklausi, kad skaityklos darbuotoja padariusi kelias jos kopijas.

„Labai daug norinčių susipažinti su sąrašu, todėl, kad žmonėms nereikėtų stovėti prie kopijavimo aparato, mes iš anksto padarėme kopijų“, – paaiškino skaityklos darbuotoja.

Beje, ta pati Seimo skaityklos darbuotoja paaiškino, kad dominančius 1999 m. sutrumpintų deklaracijų rinkinius galima pamatyti Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Nužygiavome ten. Domino 1999-ieji, nes, kaip rodo šaltiniai, A.Anušauskas 1998 m. iš Dž.Sorošo fondų gavo 3500 JAV dolerių, mat dalyvavo konkurse ir kažką rašė apie holokaustą. Tarp kelių tūkstančių sutrumpintų deklaracijų, įtrauktų į vieną iš daugybės tomų, galima buvo rasti ir A.Anušausko. Papildomos pajamos (ne tik darbo užmokestis) tikrai buvo deklaruotos. Tik, gaila, iš pateiktų duomenų neįmanoma sužinoti pajamų šaltinio. Vienintelė galimybė tai sužinoti – gauti raštišką A.Anušausko sutikimą žvilgtelėti į jo ranka prieš 19 metų užpildytą deklaraciją, kuri dabar dūla kažkur Valstybinės mokesčių inspekcijos archyvuose. Gal politikas nepasididžiuos ir sutikimą duos?

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Danas NAGELĖ


Patiko? Pasidalinkite!