Patiko? Pasidalinkite!

Įpusėjus birželiui, kaip tik dabar Arkties jūros ledas yra pasiekęs rekordines šio metų laiko žemumas, o ledo tirpsmas yra išskirtinai pastebimas tiek Grenlandijos viduje, tiek aplink ją.

Steffen Olsen, klimato tyrėjas iš Danijos meteorologijos instituto, praėjusį ketvirtadienį užfiksavo žadą atimantį vaizdą. Nuotraukoje matyti kaip ištirpęs ledas virto gėlo vandens ežeru.

Olsen drauge su kitais vietiniais medžiotojais turėjo rogių pagalba keliauti per užlietą ledą, kad susirinktų lengvai pažeidžiamą orų ir vandenynų stebėjimo įrangą. Jų į roges pakinkyti šunys taškėsi per ledinį vandenį.

Šis nuotykių kupinas pasivažinėjimas rogėmis vyko siauros įlankėlės, vadinamos Inglefield įlanka, viduryje, šiaurės vakarinėje Grenlandijoje.Jūros ledas, po šio susikaupusio vandens zona, vietomis vis dar siekia 1,2 metrų storį.

Šią savaitę Grenlandijoje temperatūros šoktelėjo aukštyn, dėl ko kilo ne tik jūros, bet ir paviršiaus ledo tirpsmas beveik pusėje šios milžiniškos salos teritorijos.Ir anksčiau Grenlandija susidurdavo su dideliais tirpsmo epizodais, tačiau šis neabejotinai papuola į ekstremaliųjų kategoriją.

Vien ketvirtadienį Grenlandija prarado 2 milijardus metrinių tonų ledo! Nors šiltesnių orų periodai ateina ir praeina kasmet, tačiau yra akivaizdus ir bendras tirpsmo vaizdas: Arktis yra greičiausiai šiltėjantis pasaulio regionas, foninio šiltėjimo augimas lemia tai, kad šiltų orų laikotarpiai yra ekstremalesni, o ledinė Grenlandija, metaforine prasme, yra panardinta į karštą vandenį, rašo mashable.com.

Arktis, kurios didžiąją dalį sudaro būtent Grenlandija, šiuo metu kinta tokiu tempu, kurio kai kurie Arkties tyrinėtojai net nesugeba paaiškinti.„Aš prarandu gebėjimus apibūdinti pokyčių mastą,“ – sakė Jeremy Mathis, ilgametis Arkties tyrinėtojas ir dabartinis Nacionalinių mokslų akademijų valdybos direktorius.  „Man trūksta žodžių, kuriais galėčiau apibūdinti šiuo metu mūsų stebimos kaitos apimtis.“

Gismeteo.lt 


Patiko? Pasidalinkite!