Patiko? Pasidalinkite!

Viduržemio jūroje susiformavo nauja „sala“. Deja, tačiau šioji negali pasigirti idiliškais, šiam regionui būdingais paplūdimiais ar alyvmedžių sodais, nes tai tėra didžiulė plastiko atliekų sankaupa, susiformavusi netoli Korsikos pakrantės.

Mokslininkai pastebėjo, kad plūduriuojanti plastiko šiukšlių „sala“ susikaupė tarp Prancūzijai priklausančios Korsikos ir Italijos Elbos salų, pranešė  vietos radijo transliuotojas „France Blue“.

 

Geroji žinia yra ta, kad priešingai nei „Didžioji Ramiojo vandenyno  sankaupa“ arba „plastiko salos“ Atlanto vandenyne, šioji Viduržemio jūros „sala“, kaip manoma, yra „laikina sankaupos zona“, kurią suformavo vandens srovės ir chaotiškos orų sąlygos.

Kad ir kaip bebūtų, šis fenomenas demonstruoja nerimą keliantį plastiko taršos lygį vaizdingojoje Viduržemio jūroje.

„Srovės šiaurės vakarinėje Viduržemio jūros dalyje surėdytos taip, kad vanduo juda ties Italijos krantais ir tuomet pasiekia Elbos salos pagrindinę dalį, kurios neapėjusios srovės suteka į Korsikos kanalą, kur ir fiksuojamas didžiausias srovių tankis. Kuomet regione vyrauja prastos oro sąlygos, pavyzdžiui vasariški šiaurės rytų krypties vėjai, tada Korsikos pakrantėje fiksuojamos didžiausios sanplaukos,“ – sakė Francois Galgani iš Prancūzijos jūrų tyrimų instituto „IFREMER“.

Praėjusiais metais Pasaulio gamtos fondo (WWF) paskelbtoje didžiulėje ataskaitoje buvo perspėta, kad Viduržemio jūrai gresia tapti „plastiko jūra“, nes ekosistemoms čia grasina vis didėjantis mikroplastiko taršos lygis.

Jų ataskaitoje skelbta, kad Viduržemio jūroje, kiekviename kvadratiniame jūros kilometre aptinkama daugiau nei 1,25 milijonų plastiko fragmentų koncentracija.

e59f95d0.jpg

Viduržemio jūra sudaro vos 1 procentą visų pasaulio vandenų, tačiau tuo pat metu joje aptinkama 7 procentai globalaus mikroplastiko.

Taip yra daugiausia dėl to, kad greta Viduržemio jūros yra įsikūrę 150 milijonai žmonių, o greta to, kasmet į šias pakrantes suplūsta milijonai turistų iš viso pasaulio. Lyg to būtų negana, Europa yra antroji pagal dydį plastiko gamintoja pasaulyje, nusileidžianti tik Kinijai.

„Plastiko taršos Viduržemio jūroje pasekmės juntamos visame pasaulyje ir turi rimtos žalos tiek gamtai, tiek žmonių sveikatai,“ – kalbėdamas apie 2018 metų ataskaitą sakė John Tanzer, Vandenynų skyriaus vadovas „WWF International“ organizacijoje.

„Didėjanti plastiko tarša grasins globaliai Viduržemio jūros regiono turizmo ir jūros gėrybių reputacijai, kas pakenks vietos bendruomenėms, kurios yra priklausomos nuo šių sektorių. Plastiko problema yra vienas iš simptomų, signalizuojantys apie prastėjančią Viduržemio jūros „sveikatos būklę“ ir turi tapti ženklu imtis realių veiksmų kovojant su tarša.“

Gismeteo.lt

 


Patiko? Pasidalinkite!