Patiko? Pasidalinkite!

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Audronius Ažubalis ir Laurynas Kasčiūnas kreipėsi į Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį ir krašto apsaugos ministrą Raimundą Karoblį, ragindami Vyriausybę ne tik politiškai remti „Fort Trump“ projektą Lenkijoje, bet ir apsvarstyti galimybę pasiūlyti Lietuvos Respublikos finansinį indėlį.

A. Ažubalio teigimu, minint 15-ąsias Lietuvos narystės NATO ir 70-ąsias Aljanso metines, atkreipiame dėmesį į tai, kad daugelį metų NATO karinės pajėgos buvo išdėstytos pagal Šaltojo karo logiką – daugiausia Europos Vakaruose ir Pietuose. Nepaisant to, kad į NATO priėmus naujas valstybes nares saugumo erdvė pasislinko toliau į Europos rytinę dalį, pagrindinė konvencinė grėsmė Aljanso narių saugumui ir toliau kyla iš Rusijos. Šiame kontekste kaimyninės Lenkijos užsibrėžtas tikslas įkurti JAV nuolatinę karinę bazę šalies teritorijoje Kremliaus atgrasymo pajėgumą pakeltų į daug aukštesnį lygmenį.

„Lietuvos interesas yra ne tik, kad tokia bazė būtų įsteigta, bet ir užtikrinti, kad operacinis karinės bazės veikimo laukas apimtų ir Baltijos valstybes. Šis projektas galėtų atnaujinti geopolitinę sąjungą, kuri būtų naudinga tiek JAV, tiek ir mūsų regiono valstybėms. Be to, nuolatinės JAV karinės bazės įkūrimas suteiktų galimybę kartu rengti didelio masto bendrus karinius mokymus ir pratybas“, – sako L. Kasčiūnas.

Seimo nariai kreipimesi rašo, kad JAV pajėgų dislokavimas rytinėje Lenkijos dalyje yra strategiškai svarbus NATO ir Baltijos valstybėms. Todėl Lietuva kartu su Latvija ir Estija galėtų paremti Lenkijos pastangas įgyvendinti tokį projektą. Šiuo metu vykstančių derybų dėl JAV bazės metu Lietuvai itin svarbu parodyti, kad šis sprendimas nėra tik dvišalis Lenkijos ir JAV rūpestis. Tai itin svarbus Rytų ir Vidurio Europos regionui ir JAV išlikimo Europos saugumo architektūroje klausimas.

„Be to, toks veiksmas ne tik parodytų rimtą Lietuvos požiūrį į NATO rytinės dalies apginamumo sustiprinimą, bet ir sutvirtintų Lenkijos Respublikos Prezidento ir Vyriausybės pozicijas derantis dėl tokios bazės įkūrimo“, –  komentavo kreipimosi iniciatoriai.

Parengta pagal LRS inf.


Patiko? Pasidalinkite!