Patiko? Pasidalinkite!

Dokumentas buvo priimtas atsakant į analoginius Jungtinių Valstijų veiksmus

Kas yra INF sutartis? INF sutartį 1987 metų gruodį pasirašė tuometis JAV prezidentas Ronaldas Reaganas ir Sovietų Sąjungos lyderis Michalias Gorbačiovas. Pagal dokumentą abi šalys įsipareigojo nekurti, nebandyti ir nedislokuoti vidutinio nuotolio nuo žemės paleidžiamas balistines bei sparnuotąsias raketas, galinčias nuskrieti 500-5500 km. Vašingtonas ir Maskva atitinkamai sunaikino 846 ir 1846 raketas. Kadangi atstumas, kurį galėjo pasiekti šios raketos, gana ribotas, sistemos buvo kuriamos branduolinio karo būtent Europoje atvejui.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė federalinį įstatymą dėl Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties (INF) pristabdymo. Dokumentas paskelbtas oficialioje teisinės informacijos interneto svetainėje. Įstatymą svarstymui pateikė pats valstybės vadovas 2019 metų gegužės 30 dieną. 

Dokumentą palaikė profilinis tarptautinių reikalų komitetas ir du vykdomieji komitetai — saugumo ir gynybos. Valstybės dūma priėmė įstatymą 2019 metų birželio 18 dieną, o Federacijos Taryba jį patvirtino birželio 26 dieną.

Federacijos Tarybos Užsienio reikalų komiteto narys Sergejus Cekovas tada pabrėžė, kad sprendimas priimamas kaip atsakas į JAV pasitraukimą iš INF sutarties.

Sutartis dėl Vidutinio (nuo tūkstančio iki 5,5 tūkst. kilometrų) ir mažo (nuo 500 iki tūkstančio kilometrų) nuotolio raketų panaikinimo tarp Jungtinių Valstijų ir TSRS reiškė visų balistinių ir sparnuotų antžeminio bazavimosi raketų kompleksų su nurodytu veikimo diapazonu sunaikinimą, o taip pat atsisakymas jų gamybos ateityje.

Praėjusį spalį JAV prezidentas Donaldas Trampas pareiškė, kad JAV pusė planuoja pasitraukti iš susitarimo dėl tariamų “pažeidimų” iš Maskvos pusės. Visų pirma Vašingtonas paprašė Rusijos atsisakyti raketų 9M729, kurios, jo nuomone, neatitinka susitarimo nuostatų, ir sunaikinti jas.

Maskva šiuos kaltinimus pavadino nepagrįstais ir pabrėžė, kad raketa nebuvo sukurta ir nebuvo išbandoma nuotoliu, kuris viršija nustatytą ribą. Kovo mėnesį Putinas pasirašė įsakymą dėl įsipareigojimų pagal INF sutartį vykdymo pristabdymo, kadangi Jungtinės Valstijos pažeidė Sutarties įsipareigojimus. Federacijos Taryba šį sprendimą pavadino būtina priemone.

Tuo pat metu Federacijos Tarybos gynybos ir saugumo komiteto narys Francas Klincevičius pridūrė, kad Maskva ir toliau laikosi nuomonės, kad būtina atnaujinti INF sutarties vykdymą. Valstybės Dūmos gynybos komiteto pirmininko pavaduotojas Jurijus Švytkinas taip pat pažymėjo, kad nutraukus susitarimą visiškai sunaikinams Europos saugumo sistema ir Jungtinės Valstijos yra visiškai atsakingos už tai.

BV inf.

 


Patiko? Pasidalinkite!