Po padangų gaisro Alytuje dėl galimos žalos sveikatai grėsmė išlieka ne tik šio miesto, rajono, bet ir visos Lietuvos gyventojams. Šiandien dienai yra ūkių kuriuose dioksinų kiekis piene ženkliai viršija nustatytas leistinas koncentracijas. Ar prekyvietėse esančiame lietuviškame piene tikrai nėra kenksmingų medžiagų, gaisro metu patekusių į aplinką, pėdsakų? Kur dedamas užterštas pienas?
Alytaus rajono savivaldybės atrinktų ir Nyderlandų laboratorijoje ištirtų mėginių laboratorinių tyrimų rezultatai, kaip ir anksčiau atlikti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) tyrimai, rodo tas pačias taršos dioksinais kitimo tendencijas. Daugeliu atvejų dioksinų koncentracija piene mažėja, tačiau išlieka ir tokių ūkių, kuriuose net ir po ilgo laiko dioksinų kiekis piene ženkliai viršija nustatytas leistinas koncentracijas.
VMVT duomenimis, iki šiol pieno tiekimo apribojimai buvo taikomi iš viso 19 į Alytaus rajono užterštą teritoriją patenkančių ūkių. Išanalizavus Alytaus rajono savivaldybės atrinktų 17 pieno mėginių rezultatus paaiškėjo, kad pieną savo reikmėms naudoti ar tiekti jį rinkai vėl galės dar 11 Alytaus rajono ūkininkų. 2 ūkininkams tokius leidimus VMVT suteikė prieš kelias dienas, vadovaudamasi anksčiau gautais laboratorinių tyrimų rezultatais.
Vadovaujantis naujausiais laboratorinių tyrimų rezultatais, 4 ūkiuose taikyti apribojimai ir toliau išliks galioti, nes pieno mėginių rezultatai neatitiko teisės aktų reikalavimų – dioksinų kiekis juose viršijo didžiausią leistiną koncentraciją. Dar keliuose ūkiuose pieno mėginiai nebuvo atrinkti, nes juose laikomos karvės buvo užtrūkusios arba jų savininkai atsisakė pakartotinių tyrimų.
Sprendimai, ar kiti šiame regione laikomi ūkiniai gyvūnai yra tinkami maistui (mėsai, kiaušiniams), bus priimami papildomai įvertinus visas galimas rizikas, nes dioksinų likučiai gali būti susikaupę gyvūnų riebaliniame audinyje, kepenyse.
Papildomai bus sprendžiama ir dėl šiuo metu veršingų ir užtrūkusių karvių, po veršiavimosi bus tiriami jų pieno mėginiai dėl taršos dioksinais. Taip pat bus vertinama ūkiuose naudojamų pašarų sauga, galvijų laikymo, šėrimo, girdymo sąlygos.
Atsižvelgiant į tai, jog dioksinų lygis gyvūnų organizme kinta priklausomai nuo aplinkos veiksnių: pašarų, laktacijos stadijos, galvijų ir visos bandos būklės ir kt., ūkinių gyvūnų laikytojams ir toliau privalu laikytis VMVT rekomendacijų, pvz., gyvulius šerti tik saugiais pašarais, kurie buvo apsaugoti nuo aplinkos taršos. VMVT ir NMVRVI rekomendacijas dėl dioksinais paveiktų gyvūnų ir produktų galima rasti čia.
Parengta pagal VMVT inf.
Visa šita auforija dėl kenksmingų medžiagų.. į gamtą yra tik eilinė propaganda …
Visada metė ir mes… blogai, bet…
O dabar įjungiam pilkają ir …
Kas už to stovi, ogi pinigai ir interesai.
Siekiama pašalint dabar jau veikiančias valyklas.
Statysim naujas, kieno? Kas finansuoja? Kodėl?
Viskas Lietuvėlėj daroma ne veltui o už pinigus.
Šlykštu?
Va būtent.
Todėl kad kapitalizmas. Verslo laisvė. Patys norėjote tokios laisvės 1990-91 metais.
Čia tik eilinis bandymas Socdemų grįžti į valdžią, “teisingumo” keliu…