Patiko? Pasidalinkite!

Dauguma žmonių mano, jog didžiausias ir daugiausiai gyvybių nusinešęs genocidas buvo Europoje Antrojo pasaulinio karo metais, kuomet vadovaujant Hitleriui, buvo nužudyta apie 6 milijonus žydų

Deja, daugelis nežino, kad Šiaurės ir Pietų Amerikoje,  iki 15 amžiaus ramiai sau gyveno vietiniai, senbuviai indėnai. Stulbinantis, kelis amžius besitęsęs europiečių invazijos rezultatas: nužudyta daugiau nei 100 mln. indėnų, kurie šiuo metu sudaro vos 1% visų JAV gyventojų.

Kolumbo epochos genocido metai

Išnagrinėję Kolumbo raštus, galime rasti stulbinančius panašumus tarp Vokietijoje vykdyto genocido ir Amerikoje europiečių masiškai žudomų vietinių gyventojų- indėnų.

Teiginiai, jog kolonistai atrado Ameriką tokią, kokia ji yra dabar – tiesiog mitas. Didžioji dalis dabartinės Amerikos ekosistemos – europiečių invazijos rezultatas. Kitaip sakant, Naujasis pasaulis buvo sukurtas, o ne atrastas.

Nors dauguma indėnų genčių iki pat Kolumbo atvykimo gyveno klajokliškai arba pusiau klajokliškai, tačiau kai kuriose vietose, pvz., Misisipės slėnyje, Meksikoje, Anduose jie sukūrė išsivysčiusias civilizacijas su monumentalia architektūra, miestais ir visuomenės organizacija. Šias kultūras didžiaja dalimi sunaikino ispanų kolonizatoriai.

Tenočtitlanas XV a. buvo didžiausias pasaulio miestas, didesnis nei tuometiniai Europos miestai. Dabartinių JAV pietvakariuose klestėjo Pueblų kultūra, kur buvo statomi pastatai turintys iki 500 kambarių.

Indėnai buvo gamtatikiai, todėl visa jų pasaulėžiūra buvo siejama su gamta, – kurią jie laikė didžiuoju Dievu. Panaši pasaulėžiūra buvo ir pas žemaičius, kuriuos kryžiuočiai taip pat, stengėsi išskersti kaip laukinius gyvulius, bet…

Atvykę „sveteliai“ iš Europos, vietos indėnus tiesiog išskerdė, juos medžiojo kaip laukinius gyvūnus.

Indėnai šiandien

Daugeliui indėnų tenka susitaikyti, jog tik nedidelė dalis amerikiečių juos pripažįsta pilnateisiais piliečiais. Atrodo, indėnams turėtų būti jaučiama didelė užuojauta dėl prarastų žemių, pažeminimo ir beveik sunaikintos kultūros. Tačiau dauguma amerikiečių turi tik miglotas žinias apie indėnų tradicijas ir papročius, kas sąlygoja nesolidarumą, o dažnais atvejais ir rasinę neapykantą.

Išnaikinę vietos kultūrą, papročius tradiciją ir pačius gyventojus, – dabartinė Amerika moko demokratijos likusį visą pasaulį ir įvedinėja jame savo tvarką.

Ugnius Pernavičius

 


Patiko? Pasidalinkite!