Patiko? Pasidalinkite!

Landsbergių šaikos atstovas Kęstutis Masiulis balandžio 11–14 dienomis kartu su Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos (ETPA) delegacija dalyvavo pasiruošimo Turkijos Respublikos prezidento ir parlamento rinkimams, kurie vyks gegužės 14 d., stebėjimo misijoje Ankaroje.  Delegaciją, be Lietuvos Seimo atstovo, sudarė dar 5 parlamentarai iš Vokietijos, Prancūzijos, Kipro ir Jungtinės Karalystės. Misijos nariai per dvi dienas susitiko su Vyriausiosios rinkimų komisijos, politinių partijų, žiniasklaidos ir visuomenės atstovais.

ETPA delegacija atkreipia dėmesį, kad rinkimuose dalyvauja 4 kandidatai į Respublikos prezidentus ir 25 politinės partijos į parlamentą, – taigi rinkėjams sudaroma plati galimybė rinktis. Tačiau šalia šios demokratinės tendencijos pastebimos ir nelygiavertės kandidatų dalyvavimo rinkimų procese sąlygos, skaidrumo trūkumas.

K. Masiulis pažymi, kad ETPA misijos susitikimai buvo turiningi, ypač su opozicinių partijų, nevyriausybinių organizacijų ir opozicinės žiniasklaidos atstovais. Ir atvirkščiai, pabrėžia Seimo narys, „oficialius postus užimantys asmenys neigė spragas, demokratijos deformacijas. Į klausimą, kodėl valstybinėje televizijoje dominuoja valdantieji ir jų kandidatas į prezidentus, buvo vienas atsakymas, kad kiti gali naudoti socialines medijas“. Tuo metu opozicijos atstovai skundėsi ribojimais saviraiškos laisvei, nes neseniai priimtas Dezinformacijos įstatymas kriminalizavo vadinamųjų fake news platinimą socialiniuose tinkluose.

Opozicinių jėgų atstovai taip pat informavo, kad rinkimuose naudojami administraciniai resursai, ypač kaimuose, kur atvežami rinkėjai, neskaidriai sudaromos balsų skaičiavimo komisijos ir kt. „Valdantieji į mano klausimą, ar neiškraipo rezultatų rinkėjų organizuotas vežimas balsuoti, atsakė, kad tai tik didina balsavimo aktyvumą ir, kad jie didžiuojasi aktyvumu, kuris siekia beveik 90 proc.“, – sako K. Masiulis.

ETPA delegacija, be kita ko,  konstatuoja, kad įtakos rinkimams turi ir vasario 6 d. įvykęs žemės drebėjimas, nusinešęs apie 50.000 gyvybių ir stipriai pakenkęs 10 Turkijos provincijų. Susidarė sudėtingos rinkimų organizavimo sąlygos dėl pasikeitusios rinkėjų gyvenamosios vietos, galimybės registruotis, įvairių logistikos iššūkių. Visgi tikimasi, kad iki rinkimų dienos bent didžiąją dalį problemų pavyks išspręsti.

K. Masiulis teigia, kad pasak kai kurių ekspertų, Turkijoje galimas ir antrasis prezidento rinkimų turas. Rinkimams ETPA planuoja siųsti 42 rinkimų stebėtojus.

Parengta pagal LRS inf.


Patiko? Pasidalinkite!