Patiko? Pasidalinkite!

Labai “armonaitiškas” klausimas. Bet juk dabar madinga kalbėti apie lytis ir lytiškumą, tai Laisvės partijos išrinkimo į Seimą “įkvėpta”, nusprendžiau ir aš šokti “ant bangos”.

Pradėkime nuo to, kad gėjų augalų pasaulyje nėra. Nėra ir lesbiečių. Nes gamtoje tokie dalykai tiesiog neįmanomi. O jei ir būtų, tai išnyktų ir visas augalų pasaulis (tame tarpe ir mes). Nežinau, kaip bus ateityje, bet kolkas pasaulio pabaigą dar atidėkime.

Taip, augalų pasaulyje yra keistų dalykų. Tiksliau, mums keistų. Dauguma augalų yra hermafroditai – tai vyras ir moteris viename. Pavyzdžiai galėtų būti mums įprastos tulpės, rožės ir lelijos. Tame pačiame žiede jie turi ir vyriškuosius ir moteriškuosius organus. T.y. moteriškąsias piesteles ir vyriškuosius kuokelius. Tokių kartais pasitaiko ir gyvūnų pasaulyje – pavyzdžiui, sraigės ir sliekai. Pasitaiko to ir žmonių pasaulyje, bet tai itin retos išimtys. Transvestitai nesiskaito.

Yra augalų pasaulyje ir tokių, kurie ant to paties individo turi ir vyriškus, ir moteriškus žiedus, tik tie žiedai yra atskirti vienas nuo kito, skirtingai nuo pirmojo atvejo. Ant to paties augalo vienų žiedų matysime tik piesteles, o ant kitų – tik kuokelius. Tarsi vyras ir moteris būtų susijungę ir tapę vienu individu. Prie tokių augalų būtų galima priskirti kukurūzus, agurkus, moliūgus ir lazdynus.

Na ir galiausiai prieikime prie mums įprasto vaizdo: vyro ir moters. Yra augalų, kurie primena mus. Šių augalų vyrai ir moterys “gyvena atskirai”. Vienas tos pačios rūšies augalas turės tik vyriškus žiedus, o kitas – tik moteriškus. Pavyzdžiais galėtų būti aktinidija, ginkmedis, blindės ir kanapės.

Pasakyti, kokios lyties yra augalas, dažniausiai galima tik jam žydint, kuomet pasimato piestelės ir kuokeliai. Arba užsimezgus vaisiams. O iki tol galima tik bandyti spėlioti…

Taigi, atsakant į klausimą, ar augalai turi lytį – taip, kai kurie iš jų turi aiškiai išreikštą lytį. Yra augalų rūšių turinčių vyriškuosius ir moteriškuosius individus, kur galime tiksliai pasakyti, ar tai vyras, ar tai moteris. Visgi, žaliasis pasaulis kiek kitoks ir nelabai telpa į mūsų “žmogiškus rėmus”. Dauguma augalų anatomiškai yra dvilyčiai – t.y. ir vyras, ir moteris viename. Na, jiems taip, turbūt, patogiau…

Eglė Jūrėnaitė


Patiko? Pasidalinkite!