Lietuvos lauke — eilinė tarptautinio teismo byla. Rusijos investuotojų apsaugos fondas užsienyje pateikė ieškinį Paryžiaus tarptautinių prekybos rūmų arbitražo teismui.
Ieškinyje reikalaujama kompensuoti 1,1 mlrd. eurų nuostolius, kuriuos patyrė buvęs Lietuvos banko „Snoras” akcininkas Vladimiras Antonovas, dėl to, kad 2011 metais Lietuvos vyriausybė nacionalizavo banką. Tuo metu Lietuvos finansų ministrės pareigas ėjo dabartinė rinkimų į Lietuvos prezidentus favoritė — konservatorė Ingrida Šimonytė. Dar vienas debesis pakibo virš Lietuvos biudžeto ir reputacijos.
Vilniui gali tekti sumokėti milžinišką sumą — daugiau nei vieną milijardą eurų. Ieškinį pateikė Rusijos investuotojų apsaugos fondas buvusių banko „Snoras”, kuriam Lietuvos valdžios institucijos atliko bankroto procedūrą, savininkų vardu.Pirmąjį ieškinį, pateiktą Rusijos teismuose, Vilnius dėl politinių priežasčių atmetė. Neva Lietuva nepasitiki Rusijos teismų jurisdikcija.
Nepasitikite? Gerai, tuomet galėsite paaiškinti Prancūzijos teisėjams, kokiu pagrindu vienas iš stipriausių Lietuvos bankų tuo metu buvo sunaikintas.„Sputnik Lietuva” jau rašė, kaip vienas iš didžiausių tuo metu Lietuvos bankų — „Snoras”, priklausęs Rusijos verslininkui Vladimirui Antonovui (68 proc.) ir lietuviui Raimondui Baranauskui (25 proc.), — buvo bankrutavo ir buvo nacionalizuotas dėl grėsmės nacionaliniam saugumui.
Nors įvardyta bankroto priežastis — beveik pusės milijardo eurų vertės vertybinių popierių trūkumas. „Snoro” bankrotas sukėlė tarptautinį skandalą, nes šis bankas turėjo platų filialų ir dukterinių bankų tinklą ne tik Lietuvoje, bet ir kaimyninėse šalyse.Proceso su „Snoru” metu išaiškėjo politinės korupcijos faktai aukštesnėse valdžios grandyse.
Garsiausi iš jų buvo susiję su Seimo pirmininkės, konservatorių partijos narės Irenos Degutienės giminaičiais (sūnumi ir vyru). Šiame skandale mirgėjo ir kai kurių Lietuvos vyriausybės narių, vadovaujamų konservatorių, pavardės.Verta prisiminti, kad dabartinė rinkimų dėl prezidento posto lyderė, buvusi Lietuvos finansų ministrė Ingrida Šimonytė taip pat pridėjo ranką prie šio paslaptingo bankroto.
Taip pat prisiminkime, kad Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė taip pat buvo ne tik Lietuvos finansų ministrė (2001-2004), bet ir visos Europos Sąjungos finansų ir biudžeto komisarė (2004–2009 m.). Taigi, finansų klausimais ir Ingridai Šimonytei, ir Daliai Grybauskaitėi nėra lygių.
O „Snoro” bankroto pradžia yra labai įdomi. Prašydamas neatskleisti pavardės vienas iš Baltijos šalių bankų analitikų leidiniui „Sputnik Lietuva” papasakojo apie kai kuriuos bankų veiklos sunkumus.
Bankininkai dažnai apkaltinami viršijant leistinas likvidumo normas ir lėšų trūkumu indėlių nutekėjimo atveju. Tačiau beveik visi pasaulio bankai leidžia tokią savivalę, kai reikia „prasukti” didelį sandorį. Ir visi apie tai žino. Būtent tai yra didelių pinigų rizika. Kitas dalykas yra tas, kad vieniems tai leidžiama, o kiti gali brangiai už tai sumokėti. Ir jei gaunamas „politinis užsakymas”, toks bankas bus „gaudomas” per tokias rizikingas operacijas bankininkystės veiklos įstatymo požiūriu.
2011 metų pavasarį Švedijos valdžios institucijos oficialiai leido pagrindiniam „Snoro” akcininkui Vladimirui Antonovui įsigyti didelę bendrovės „Spyker Cars N.V.” akcijų dalį. Bendrovė yra „Auto Giant Saab” savininkė. Tuo metu įsigyti Švedijos automobilių pramonės gigantą ketino ir amerikiečių koncernas „General Motors”.
Įdomus sutapimas.Gali būti, kad Antonovui reikėjo lėšų, ne tik asmeninių, bet ir pasiskolintų, kad galėtų atlikti šį sandorį. Ir tada jis buvo sugautas Lietuvoje.”Snoro” bankroto skandalas buvo garsus. Antonovas ir antras pagrindinis akcininkas — Raimondas Baranauskas — turėjo pabėgti į Angliją, o 2015 m., po Londono teismo sprendimo juos išduoti Lietuvai, jis persikėlė į Rusiją. Jų nebuvimo metu vietiniai ir tarptautiniai grobuonys sukapojo „Snorą” į gabalus. Beje, didžioji „Snoro” klientų dalis priklausė Švedijos bankams — „SEB”, „Swedbank” ir „DNB Nord”. Įdomi kombinacija.
Tikėtina, kad Paryžiaus tarptautinių prekybos rūmų arbitražo teismas kaip liudininkus apklaus ir pagrindinius veikėjus „Snoro” bankroto metu. Galimai, Lietuvos valdžios institucijos bus įtariamos dėl šališkumo. Vis dėlto Prancūzija yra viena didžiausių ES šalių, kurių įstatymai yra privalomi Lietuvai.Liudyti gali būti pakviestas ilgametis Lietuvos banko valdybos pirmininkas Reinoldijus Šarkinas, tuometinė finansų ministrė Ingrida Šimonytė, 2008-2011 metų premjeras Andrius Kubilius, Seimo pirmininkė Irena Degutienė.
Įdomu bus Paryžiaus teisėjams sužinoti ir apie Dalios Grybauskaitės vaidmenį šioje skandalingoje bankroto byloje.Apskritai, šis procesas turi būti labai garsus ir, galbūt, atneš didelių nemalonumų Lietuvai. Esamos valdžios institucijos suvokia situacijos rimtumą. Gavęs pranešimą apie ieškinį artimiausiomis dienomis, Biudžeto ir finansų komitetas aptars situaciją su Lietuvos banko ir Finansų ministerijos atstovais.
Bus peržiūrėti ne tik finansinių žinybų, bet ir Generalinės prokuratūros archyvai. O tuose archyvuose galima rasti tokių faktų, kurie bus pražūtingi ne tik dabartinei prezidentei, bet ir visai konservatorių „grietinėlei”. Jei Ingrida Šimonytė bus išrinkta naująja Lietuvos prezidente, archyvai ir procesai Paryžiaus teisme gali būti priežastis… apkaltai. Kaip jums patinka šios perspektyvos?
Vladimiras Matvejevas
Beje, ir atsakingo skolinimosi įstatymas irgi priimtas prie Šimonytės. Pagal kurį – jei turi NT už milijoną ir tau reikia nedidelės sumos – negali gauti iš banko paskolos, jei šiuo metu nedirbi. Raskite dirbantį, turintį milijoną. Priminsiu – Šimonytės vyriausybė pati prasiskolino labiausiai iš visų buvusių ir, tikriausiai, būsimų. Bet puikiai moka kitiems ” pakabinti” atsakingo skolinimosi įstatymą.
Jau keletą metų kaip skandinaviški bankai Danske bankas, Nordea bankas ir „Swedbankas“ įsivelia į tarptautinius milijardinius pinigų plovimo skandalus, beje, neaplenkiant ir Lietuvos aišku. Kitaip sakant, plauna švedų bankai, kaip teigiama, rusų oligarchų milijardus ir vargo nemato. O Grybauskaitės statytinis – Lietuvos banko vadovas V.Vasiliauskas, viską pražiūrėjęs, tačiau iki šiol demonstruoja olimpinę ramybę ir atsistatydinti net negalvoja. Tiesa, apie ką aš čia kalbu, juk Lietuvos banko vyriausiajam prievaizdui, nei sąžinė, nei moralė neegzistuoja. Prezidentės D.Grybauskaitės statytinis net Seimo Krizės komisijos vykdomą tyrimą drįsta pavadinti „maroderiavimu“ ir „santykiais su lavonais“, tai apie kokį čia kaltės prisipažinimą ar sąžinės prabudimą bei atsistatydinimą galima galvoti
Šimonyte , iš kur paimsi milijardą Snorui??? Juk advokatūros Guru – JAV advokatų kompanija Alton & Bird LLP, – kuri atstovauja Snoro akcininkus Tarptautiniame arbitraže ICC Paryžiuje bei gina tokias pasaulio milžines kaip Apple, Microsoft, Google Inc., Amazon.com Inc., Wall-Mart Stores Inc, General Electric Co., Panasonic Corp., LG Electronic, Nokia, Toyota Motors Corp, Porche, Ford Motor Co., Citigroup Inc,. American Express Co., Exxon Mobil Corp., ConocoPhillips Co., Starbuks Corp ir t.t. ir pan. lengvai perkąs Lietuvą kaip popkorną ir užgers Coca-Cola, kurios interesus taip pat atstovauja.
Kur ir kada matėte,kad savi savų negintų,leistų juos patraukti baudžiamojon atsakomybėn? Juk visose mūsų valdžios institucijose tik kapitalistine ideologija prasmirdę dešinieji,kuriems beveik nieko nėra švento,jokios pagarbos teisingumui,eiliniam žmogui.Ar matėte ten bent vieną socialistą,komunistą ar kitą darbo žmonių draugą? O tie,kurie ten esantys drįsta save vadinti kairiaisiais yra,švelniai tariant,patologiniai melagiai ir liaudies mulkintojai.
Tame niūriame sugriautos ekonomikos fone, pasigendu vyr.buhalterės reklaminiame abrozdėlyje užrašų didelėmis aiškiomis baltomis raidėmis. O užrašyta turėtų būti „SNORAS”, ŪKIO BANKAS” „DUJŲ TERMINALAS”, PSD MOKESTIS, PAVOGTOS PENSIJOS, PER 1 NAKTĮ SUKELTI MOKESČIAI, UŽDARYTA RUSIJOS RINKA ir aišku, RUSAI PUOLA FINANSAVIMAS. Aišku šia ne visi nuopelnai, kurie turėtų būti įvardinti. Tačiaus visiems konservatorių „nuopelnams” įvardinti neužtektų ir biblijos storio veikalo…
Be jokios abejonės, SNORAS ne bankrutavo, o jį užgrobė plėšikai Grybauskaitė, Kubilius, Šimonytė, Vasiliauskas, o jų bendrininkais yra Freakley, N.Cooper ir jų parankiniai, kurie banko užgrobimui ruošėsi iš anksto. Buvo iš anksto paruošti specialiai „Snoro“ užgrobimui reikalingi įstatymų projektai, prokuratūroje pravesti pasitarimai, pasamdytas Freakley ir t.t.. Šias aplinkybes patvirtina ir laikinosios komisijos, tyrusios „Snoro“ žlugimą išvados, kurios objektyviai atspindi įvykių eigą užgrobiant “Snorą”. Nacionalizavus banką „Snoras” Šimonytė kalbėjo apie jo reorganizavimą ir veiklos atnaujinimą, tačiau po Grybauskaitės pasisakymo, kad panašių į „Snorą“ bankų Lietuvoje nebus buvo priimtas spendimas skelbti bankrotą. Bankas „Snoras” sužlugdytas Grybauskaitės nurodymu. Taigi, būtent Grybauskaitės pasisakymus teismas vertins kaip politinį spaudimą Lietuvos institucijoms dėl banko sunaikinimo.
Neginčytini „Snoro“ užgrobimo faktai yra tai, kad:
1. Pagal įmonių bankroto įstatymą Įmonės nemokumas – įmonės būsena, kai įmonė nevykdo įsipareigojimų (nemoka skolų, neatlieka iš anksto apmokėtų darbų ir kt.) ir pradelsti įmonės įsipareigojimai (skolos, neatlikti darbai ir kt.) viršija pusę į jos balansą įrašyto turto vertės. Iki nacionalizacijos Snoras buvo likvidus ir vykdė visus savo įsipareigojimus pagal pirmą klientų pareikalavimą.
2. Gribauskistų-kubilistų pasamdytas Freakley 2011-11-16 spaudos konferencijoje viešai pareiškė, kad AB bankas „Snoras“ yra mokus. Kai banko plėšikai paprašė Freakley paneigti šį teiginį, t.y. bendrininkauti nusikaltimo padaryme jis pareikalavo padidinti jam „darbo užmokestį“. Išsiderėjęs, kad darbo užmokestis būtų padidintas kelis kartus Freakley pareiškė, kad neva vertėjai klaidingai išvertė jo žodžius. Taigi, Freakley „darbo užmokestis“ buvo padidintas ne už darbą, o už bendrininkavimą Grybauskaitės vadovaujamoje aferoje-nusikaltimo padaryme.
3. Lietuvos bankas neleido bankui Snoras registruoti pagal LR vertybinių popierių komisijos patvirtintą akcijų emisijos prospektą pasirašytų ir apmokėtų 380 082 893 vieno lito nominaliosios vertės akcijų emisiją, bet leido išplatinti, nuo 2011 metų gegužės mėn., šešias LR vertybinių popierių komisijos patvirtintas obligacijų emisijas, kurių bendra emisijų vertė – virš 160 mln. litų.
4. Už banko finansininę veiklą atsako ne akcininkai, o banko vadovas ir vyriausioji finansininkė. Antonovas nebuvo nei AB banko Snoras vadovu nei vyriausiu finansininku, todėl pats jokių finansinių operacijų atlikti negalėjo.
5. 2011 m. balandžio 1 d. tarptautinė reitingų agentūra „Fitch Ratings“ patvirtino AB banko SNORAS ilgalaikių įsipareigojimų reitingą „B+“ , jo perspektyva – stabili. Šią informaciją nei viena valstybės institucija neužginčijo.
6. Pagal AB banko SNORAS 2011 metų 9 mėnesių veiklos ataskaitą grynasis neaudituotas pelnas sudarė 7,08 mln. Lt ir šią informaciją nei viena valstybės institucija neužginčijo.
7. Prestižinis pasaulio bankininkystės ir finansų žurnalas „The Banker“ pripažino AB banką SNORAS geriausiu banku Lietuvoje 2010 metais. Šią informaciją nei viena valstybės institucija neužginčijo.
Taigi, yra pagrindas teigti, kad bankas buvo užgrobtas ne dėl neteisėtos finansinės veiklos. Banką apiplėšti, tai ne vištą pavogti ir net ne bankomatą apiplėšti, todėl nacionalizacijos ir tyčinio bankroto organizatoriai ir vykdytojai Grybauskaitė, Kubilius, Šimonytė, Vasiliauskas ir Ko turi būti teisiami ir pasodinti į kalėjimą už didelę žalą Valstybei. Vagys turi sėdėti kalėjime, o ne Prezidentūroje ar Seime.
Jūs visiškai teisus.Gerai būtų Jūsų rašinį kuo skubiau paskelbti plačiajai visuomenei,kad žmonės mažiau klaidžiotų tose vagių ir sukčių peripetijose.
PAGALIAU .
Užtenka kvailinti. Žmonės nepamirš jos dalyvavimo naktinėse reformuose, Snoro ir Ūkio bankų tyčiniame sunaikinime. Ji tuščia ir jos vertybių skalė tokia pat kaip masiulio ir kubiliaus.
Niekas uz nieka neatsakys
Valstybės priešų KGBistų sąrašus reikia pagarsinti ir viskas baigsis. Čia jiems visiems vagims konservatoriams, liberalams ir socdemams būtų geriausias teismas.