Patiko? Pasidalinkite!

Naujausio tyrimo rezultatai šokiruoja – vietoje pasimėgavimo arbatos puodeliu jūs galite savo sveikatai sukelti nematomą pavojų.

Kai kurios arbatos gamybos kompanijos tradicinius popierinius arbatos maišelius pakeičia plastikiniais, tačiau naujieji maišeliai gėrimuose paskleidžia milijardus mažyčių plastiko dalelių, skelbia mokslininkai iš Kanados.

„Mes atskleidėme, kad vieno plastikinio arbatos maišelio įmerkimas į verdantį vandenį į vieną puodelį gėrimo išskiria apie 11,6 milijardo mikroplastiko dalelių ir 3,1 milijardo nanoplastikų,“ – teigė komandai vadovavusi Nathalie Tufenkji, cheminės inžinerijos profesorė iš Monrealio McGill Universiteto.

Globalus mikroplastiko daugėjimas pastaruoju metu atsidūrė dėmesio centre, kuomet šios mažytės ir plika akimi nematomos dalelės dideliais kiekiais buvo aptinkamos vandenynuose, vandentiekio vandenyje, jūros gėrybėse ir net žmonių išmatose, rašo upi.com.

„Per kelis pastaruosius metus stabiliai augo mokslinės literatūros skaičius, kuris atskleidė kad mikroplastikas prasiskverbia ne tik į vis platesnes aplinkas, bet ir į mūsų pačių kūnus,“ – pabrėžė dr. Kenneth Spaeth, aplinkos medicinos vadovas „Northwell Health“.

ea4ba7e8.jpg

© Hernandez et al. | Environmental Science & technology

Spaeth pabrėžė, kad esama pernelyg mažai duomenų apie tai ar mikroplastikas kelia pavojų žmonių sveikatai ar ne.

Vis dėlto, „remiantis molekuline mikroplastiko sudėtimi, egzistuoja priežastis dėl kurios reikėtų rimtai nerimauti apie potencialų jo poveikį sveikatai,“ – sakė jis.

Mokslininkas aiškina, jog taip yra dėl to, kad  jame esama skirtingų komponentų, kurie žinomi, kaip keliantys grėsmę žmonių sveikatai, tarp kurių ir hormonus trikdantys chemikalai bei kancerogenai.

Naujajame tyrime komanda iš Monrealio pabrėžė, kad karštyje verdama arbata gali lemti plastikinio arbatos pakelio suirimą į plastiko daleles, kurios yra tūkstančiu kartų smulkesnės už žmogaus plauką. Tai reiškia, kad jų negalite pamatyti, paragauti ar pajausti savo burnoje.

9f0005d8.jpg

Tirdami mokslininkai panaikino arbatą iš plastikinių arbatos maišelių, pagamintų skirtingų gamintojų. Tuomet jie išplovė tuščius maišelius ir patalpino juos į karštą vandenį.

Panaudoję galingą elektronų mikroskopą Tufenkji komanda nustatė, kad kiekvienas maišelis į vandenį išskiria iki 12 milijardų mikroplastiko dalelių ir daugiau nei 3 milijardų dar smulkesnių nanoplastlo dalelių.

Šie lygiai buvo tūkstančius kartų didesni už fiksuotus maiste, pabrėžė mokslininkai.

Atskirame eksperimente mokslininkai skirtingas šių dalelių dozes maitino labai mažiems gyvūnams – šakotaūsiams. Nors šie sutvėrimai išgyveno, visgi pamaitinti mikroplastiku jie vis demonstravo tam tikras fizines ir elgesio anomalijas, žurnale „Environmental Science & Technology“ rugsėjo 25 d. paskelbė mokslininkai.

Visgi, kad būtų nustatytas mikroplastiko poveikis žmogaus sveikatai, turės būti įgyvendinti tolesni tyrimai.

Gismeteo.lt 


Patiko? Pasidalinkite!