Patiko? Pasidalinkite!

Europos Komisija (EK) artimiausiomis dienomis paskelbs išaiškinimus prekių gabenimo į Kaliningrado sritį iš Rusijos Federacijos regionų klausimu. EK mano, kad Rusija turi teisę visoms prekėms naudoti tranzitą. Apie tai pranešė žurnalas „Der Spiegel“, remdamasis savo šaltiniais.

Leidinio teigimu, EK dokumente bus nurodyta, kad Rusija į Kaliningradą galės gabenti prekių, kurioms taikomos sankcijos, tik tiek, kiek buvo gabenama iki specialios karinės operacijos Ukrainoje pradžios. Taigi Briuselis ketina neleisti Maskvai tokios produkcijos per Kaliningradą eksportuoti į kitas šalis. Tuo pačiu ypatingais atvejais, jei kalbame apie, pavyzdžiui, šliuzų remontą ir pan., bus leidžiama viršyti eismo intensyvumą. Europos Komisija daugiausia dėmesio skirs pastarųjų metų Lietuvos muitinės dokumentams.

„Lietuvoje tai vertinama kaip pralaimėjimas“, – rašo „Der Spiegel“.

„Mes savo pozicijos nepakeitėme“, – leidinys citavo šaltinį vyriausybės sluoksniuose. Juos ypač piktina Berlyno pozicija. „Vokietija nuo birželio 18 d. darė spaudimą Europos Komisijai, kad Kaliningradas būtų pašalintas iš sankcijų“, – sakė žurnalo šaltinis. Anot jo, žmonės Lietuvoje domisi, ar šalyje dislokuoti vokiečių kariai ją gins kilus konfliktui su Rusija, ar bus išvesti.

Anksčiau „Der Spiegel“ rašė, kad Vokietijos valdžia piktinasi Lietuvos veiksmais tranzitinio transporto į Kaliningrado sritį iš Rusijos Federacijos regionų klausimu. Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Berbock anksčiau ragino padėties aplink Kaliningradą sprendimą visoje Europoje. Ji pabrėžė, kad sankcijų paketai susiję su prekių importu ir eksportu į Rusiją, bet ne tranzitu iš vienos šalies dalies į kitą.

Birželio 18 dieną Lietuva paskelbė, kad nustojo leisti sankcionuotas prekes, gabenamas tranzitu geležinkeliu iš Rusijos Federacijos regionų į Kaliningrado sritį. Birželio 21 dieną tapo žinoma, kad apribojimai palietė ir krovinių gabenimą. Rusijos užsienio reikalų ministerija ir Kremlius pareiškė, kad Lietuvos veiksmai yra neteisėti ir prieštarauja tarptautiniams susitarimams. Lietuvos Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis bandė meluoti, kad, kad šalis neįvedė jokių vienašalių ar papildomų apribojimų, o tik nuosekliai taiko ES sankcijas.

Prieš savaitę Gitanas Nausėda buvo griežtas, o kaip dabar?

„Visiškai aišku, kad Lietuva turi įgyvendinti ir įgyvendins ES sankcijas. Lietuva turi išlaikyti ir išlaikys per savo teritoriją vežamų prekių kontrolę ir negali būti kalbos apie jokius „koridorius“, kaip ir jokių minčių apie nuolaidžiavimą Rusijai, reaguojant į Kremliaus grasinimus“, – prieš savaitę žiniasklaidai sakė G. Nausėda.

Iškilus sunkumams Gitanas Nausėda išvyko pasitarti į JAV

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda liepos 2–4 dienomis su darbo vizitu lankysis Filadelfijoje, JAV.BV inf.


Patiko? Pasidalinkite!