Patiko? Pasidalinkite!

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas penktadienį pareiškė, kad bandys įtikinti Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną vėl prisijungti prie susitarimo dėl Ukrainos grūdų eksporto per Juodąją jūrą, kurį Putinas atsisakė pratęsti.

„Manau, kad galėsime užtikrinti grūdų tiekimo tęstinumą išsamiai pasikalbėję su ponu Putinu“, – pasak valstybinės naujienų agentūrai „Anadolu“, sakė R. T. Erdoganas. Turkijos vadovas paragino „Vakarų šalis atsižvelgti į V. Putino lūkesčius“, sakė, kad kalbėsis su V. Putinu šiuo klausimu po to, kai jis nusprendė nebepratęsti susitarimo, pasirašyto 2022 metų liepą Stambule su Ukraina tarpininkaujant Turkijai ir JT.

Rusija teigia, kad yra pasirengusi grįžti prie susitarimo, kuriuo buvo leista eksportuoti beveik 33 mln. tonų grūdų iš Ukrainos uostų, jei jos reikalavimai bus įvykdyti „visa apimtimi“. Rusija tvirtina, kad jos pačios žemės ūkio produktų ir trąšų tiekimą stabdo Vakarų sankcijos. Abu lyderiai aptars grūdų tiekimo susitarimą gyvai rugpjūčio mėnesį Turkijoje, „jei Putinas atvyks“, – sakė jis, dukart paskelbęs, kad Rusijos prezidentas atvyks kitą mėnesį. Rusija trečiadienį pareiškė, kad dabar į Ukrainą Juodojoje jūroje plaukiančius laivus laiko „potencialiais kariniais laivais“.

Rusija atsisakė pratęsti, tarpininkaujant Jungtinėms Tautoms (JT) ir Turkijai, sudarytą susitarimą, kuris padėdavo užtikrinti saugų ukrainietiškų grūdų eksportą. Po savo pasitraukimo iš grūdų iniciatyvos, Maskva prakalbo apie rizikas ateityje gabenant grūdus Juodąja jūra.

“Rusijai beveik metus vykdant grūdų sandorį su Ukraina, iš viso buvo eksportuota 32,8 mln. tonų krovinių, iš kurių daugiau nei 70% atiteko turtingoms šalims, tarp kurių, visų pirma, ES valstybės. Tuo pačiu metu tokios šalys kaip Etiopija, Sudanas, Somalis, Afganistanas, Jemenas sudarė mažiau nei 3%, t.y., mažiau nei 1 mln. tonų”, pabrėžė Putinas. Putinas mano, kad Vakarai tiesiog apgaudinėja Rusiją ir vagia skurstančioms šalims skirtus grūdus.

SN inf.


Patiko? Pasidalinkite!