Patiko? Pasidalinkite!

2023 m. gegužės 31 d. tapo išskirtine diena.

Teisingumo ministerija pranešė, kad lygiai po penkerių metų nuo Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimo Lietuvai, dėl prezidento Valdo Adamkaus slaptojo kankinimų kalėjimo, pagaliau neeilinis dokumentas išverstas į valstybinę lietuvių kalbą.

Dėl neteisėto kalinimo Lietuvoje Strasbūro teismas įpareigojo Lietuvą sumokėti 130000 Eur. kompensaciją palestiniečiui, kuris kalėjo CŽV kalėjime Lietuvoje.

„Informuojame, kad Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimo byloje „Abu Zubaydah prieš Lietuvą“ (peticijos Nr. 46454/11, 2018 m. gegužės 31 d.) vertimas į valstybinę lietuvių kalbą ir vertimo autentiškumo patvirtinimas pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. vasario 13 d. nutarimą Nr. 159 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimų, Vyriausybės sprendimų ir Vyriausybės rezoliucijų, Ministro Pirmininko potvarkių, tarptautinių sutarčių, jų projektų, Europos Žmogaus Teisių Teismo ir Jungtinių Tautų komitetų sprendimų vertimo ir vertimo autentiškumo tvirtinimo tvarkos aprašo ir Klaidų ištaisymo Europos Sąjungos teisės aktuose ir kituose dokumentuose lietuvių kalba tvarkos aprašo patvirtinimo“ yra baigtas“, – Teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska informavo ekspertai.eu.

Dėl minėto dokumento vertimo problemos į lietuvių kalbą ekspertai.eu skyrė daug dėmesio ir laiko. Ir ne veltui, pagaliau šventė atėjo.

Pareiškėjo pasakojimas apie netinkamą elgesį, kurį jis patyrė būdamas CŽA nelaisvėje, kaip aprašyta 2007 m. TRKK ataskaitoje, toks: „Tada buvau ištemptas iš mažos dėžės, negalėjau deramai vaikščioti ir buvau paguldytas ant to daikto, kuris atrodė kaip ligoninės lova, ir labai stipriai pririštas diržais. Man ant veido buvo uždėtas juodas skuduras, ir tardytojai iš mineralinio vandens butelio pylė vandenį ant skuduro, kad negalėčiau kvėpuoti. Po kelių minučių skuduras buvo nuimtas ir lova pasukta vertikaliai. Diržai spaudė mano žaizdas, ir man labai skaudėjo. Aš vėmiau. Lova tada vėl buvo nuleista horizontaliai ir tas pats kankinimas uždėjus man ant veido juodą skudurą ir pilant vandenį iš butelio buvo tęsiamas toliau. Šįkart mano galva buvo atlošta labiau ir vanduo buvo pilamas ilgiau. Aš muisčiausi bandydamas kvėpuoti, tačiau veltui. Maniau, kad mirsiu. Nevalingai nusišlapinau. Nuo tada nevalingai šlapinuosi, kai esu stresinės būsenos. Vėl buvau uždarytas aukštoje dėžėje. Kol buvau joje, vėl grojo garsi muzika ir kažkas nuolat daužė per dėžę. Aš bandžiau atsisėsti, bet dėl vietos trūkumo kibirėlis su šlapimu apvirto ir išsiliejo ant manęs. <…> Tada buvau ištemptas iš dėžės ir aplink mano kaklą vėl apvyniotas rankšluostis, mane trenkė į fanera dengtą sieną, buvau vėl mušamas per veidą tų pačių dviejų tardytojų kaip ir anksčiau. Po to man liepė sėstis ant grindų, o mano galva buvo uždengta juodu gobtuvu. Sėdėjau, kol prasidėjo kita kankinimo sesija. Kambaryje visada buvo labai šalta. Tai tęsėsi maždaug savaitę. Per šį laiką visa procedūra buvo pakartota penkis kartus. Kiekvieną kartą, išskyrus vieną, kartą ar du buvau dusinamas ir tada guldomas ant vertikaliai pasuktos lovos. Vienu atveju dusinama buvo tris kartus. Aš vėmiau kas kartą, kai atsidurdavau vertikalioje padėtyje tarp dusinimų. Tą savaitę negavau jokio kieto maisto. Man buvo duodama tik „Ensure“ gėrimo. Mano galva ir barzda buvo skutamos kasdien. Kelis kartus griuvau ir praradau sąmonę. Galiausiai kankinimą sustabdė gydytojas.“

Su minėtu dokumentu gimtąja kalba galima susipažinti ČIA (dokumentas anglų kalba ČIA).

ekspertai.eu


Patiko? Pasidalinkite!