Patiko? Pasidalinkite!

Žiniuonis“ – tai lenkų kino perlas, sukurtas remiantis Tadeuszo Dolegos – Mostowiczo romanu. Savo laiku buvęs hitu visoje Sovietų Sąjungoje, net ir praėjus beveik dvidešimčiai metų jis išlieka vis toks pat šiltas ir artimas žmogaus širdžiai, o jame gvildenami klausimai ir problemos aktualūs net ir šiandien.

Rafalas Vilčiuras (akt. Jerzy Binczycki) – genialus chirurgas, po kurio skalpeliu atgyja net ir beviltiškiausi ligoniai. Deja, šeimyninis vyro gyvenimas klostosi ne taip sėkmingai kaip jo karjera. Namus palikus žmonai ir dukrai, chirurgas lieka gatvėje. Apiplėštas, be pinigų ir dokumentų vyras vos per kelias akimirkas iš gerbiamo gydytojo tampa gatvių valkata.

Aplinkybių vedinas jis pakeičia vardą ir tampa Antonu Kosiba. Nubraukęs prieš tai buvusį gyvenimo tarpsnį vyras keliauja iš namų namus, dirbdamas už maistą ir guolį nakvynei. Kartą atvykęs į vieno malūnininko ūkį, Antonas apsistoja svetingo vyro namuose ir padeda jam ūkio darbuose, o netrukus tampa visaverčiu šeimos nariu. Matydamas nevaikštantį, prie lovos prikaustytą malūnininko sūnų, chirurgas ryžtasi atgaivinti praeities įgūdžius ir operuoja jaunuolį bei padovanoja jam galimybę vėl atsistoti ant kojų. Netrukus apylinkėse pasklinda gandas apie žiniuonį, neatlygintinai tiesiantį pagalbos ranką kiekvienam besikreipusiam, o ties malūnininko durų slenksčiu būriuojasi iš tolimiausių pakampių atvykę sergantieji.

Vieno pasivaikščiojimo metu vyras užsuka į vietinę parduotuvę, o joje sutinka jaunutę pardavėją Marysią (akt. Anna Dymna), stulbinamai panašią į savo žmoną. Lankydamas mielą mergaičiukę vyras tampa aistringos ir dramatiškos Marysios ir turtuolio Lešeko (akt. Tomasz Stockinger) meilės istorijos liudininku ir pirmasis tiesia pagalbos ranką įsimylėjėliams. Tuo tarpu likimas jau dėlioja savo kortas ir ruošia Rafalui dar vieną gyvenimo staigmeną…

Po filmo peržiūros pagalvojau, jog mes pernelyg daug skundžiamės – mūsų netenkina atlyginimas, kainos parduotuvėje, mums neužtenka lėšų naujam automobiliui, kaimynas ir vėl pernelyg triukšmauja, o giminės kaip susitarę elgiasi ne taip kaip reikia. Mes skundžiamės, peikiame likimą, darbdavį ir net nesusimąstome, jog daugumos mūsų gyvenimuose viskas yra gerai.

Pagrindinis „Žiniuonio“ herojus – Rafalas Vilčiuras per vieną dieną neteko visko – šeimos, darbo, patogaus gyvenimo, savęs. Nepaisant to, gyvenime patyręs ne vieną skriaudą ir tapęs samdiniu vyras sugebėjo išsaugoti visas gerąsias žmogiškas savybes – gerumą, atjautą, supratingumą, kurias derindamas su profesinėmis chirurgo žiniomis tampa iškilia figūra net ir pradėjęs naują gyvenimą. Atsidūręs naujame pasaulyje, kuriame jis buvo niekam nereikalingas, atkakliu darbu ir asmeninėmis savybėmis vyras netrukus buvo įvertintas ir priimtas į bendruomenę, o žinia apie gerąjį žmogų pasklido ne vienoje apylinkėje.

Labai kokybiškai sukurtas filmas paperka nuostabia aktorių vaidyba. Ji tokia tikra, jog tiki kiekvieno herojaus ištartais žodžiais. Čia nėra melo, perspaustos vaidybos, o aktoriai elgiasi taip, jog imi tikėti, jog stebi tikrąjį jų gyvenimą. Puikus operatoriaus ir režisieriaus darbas žiūrovui perteikia visas norimas perduoti žinutes, o juostą apipina švelnūs muzikos garsai.

Filme įtikinamai piešiami žmonių portretai ir parodomos žmonių ydos bei gerosios savybės – pavydas, godumas, išdidumas, meilė, gailestingumas, svetingumas ir atjauta. Čia kalbama apie skaudžius gyvenimo vingius, eilinį žmogų kamuojančias problemas ir, žinoma, meilę. „Žiniuonis“ – viena tų juostų, galinčių prisidėti prie asmenybės ugdymo, tad tinkama žiūrėti visoms amžiaus grupėms. Tai vienas tų filmų kurį kaskart įdomu žiūrėti ir kaskart jame atrandi kažką naujo ir neatrasto.

Tai filmas, persmelkiantis iki sielos gelmių. Jautrus, dvasingas, dramatiškas ir paliekantis aibę įspūdžių. Čia persipina gyvenimiškos situacijos, meilė, žmonių daromos klaidos, paklydimai, atgaila ir likimo vingiai. Nors filmo siužetą galima pavadinti klasikiniu, „Žiniuonis“ – viena tų juostų, prieš kurias neatsilaiko net ir tie, kurie vadina save nesentimentaliais. Tai viena šilčiausių, žmogiškiausių, tyriausių ir gražiausių mano matytų juostų, tvirtai stovinti mano mėgstamiausių filmų sąraše.


Patiko? Pasidalinkite!