Pasitikėjimas NATO JAV ir pirmaujančiose Vakarų Europos šalyse smarkiai sumažėjo atėjus į valdžią JAV prezidentui Donaldui Trampui, rašo britų leidinys „Financial Times„.
Remiantis „Pew Research Center“ tyrimu, žmonių, teigiamai vertinančių NATO, dalis sumažėjo dešimčia procentų JAV, Prancūzijoje ir Vokietijoje nuo 2017 iki 2019 metų.Tyrimas parodė, kad iš 16 šalių — aljanso narių — 53 proc. teigiamai atsiliepia apie bloką, o 27 proc. — labai neigiamai.
Nuo 2017 iki 2019 metų žmonių, teigiamai vertinančių aljansą, dalis sumažėjo nuo 62 iki 52 procentų JAV, nuo 60 iki 49 procentų Prancūzijoje ir nuo 67 iki 57 procentų Vokietijoje.
JK, kur NATO įgijo dar didesnę reikšmę dėl „Brexit“, kilo priešinga tendencija: teigiamas požiūris į NATO išaugo nuo 62 iki 65 procentų. Leidinyje rašoma, kad aljansas neigiamai vertina Trampo izoliacionizmo politiką – „Amerika – visų pirma“ — ir lyderio nepasitikėjimą tarptautinėmis institucijomis.
FT priminė, kad Trampas pavadino organizaciją „pasenusia“ ir ne kartą kritikavo Europos šalis už tai, kad jos nespartino savo įsipareigojimų iki 2024 metų skirti gynybai du procentus BVP vykdymo. Be to, leidinyje pažymima, kad Trampas taip pat įpykdė sąjungininkus dėl savo vienasmenės strategijos Viduriniuose Rytuose.
Į klausimą, ar jų šalis turėtų apsaugoti savo NATO sąjungininkę nuo galimo Rusijos išpuolio, vidutiniškai 50 procentų respondentų iš 16 NATO valstybių atsakė, kad neturėtų. Tik 38 procentai teigė, kad turėtų.
Leidinyje pažymima, kad šis nenoras ypač ryškus Italijoje, kur 66 procentai respondentų teigė, kad Italija neturėtų naudoti karinės jėgos gindama šalį, įsitraukusią į rimtą karinį konfliktą su Rusija. Vokietijoje ši dalis buvo 60 procentų, o Prancūzijoje — 53 procentai.Tik penkiose iš 16 apklaustų valstybių narių — Nyderlanduose, JAV, Kanadoje, Jungtinėje Karalystėje ir Lietuvoje — pusė ar daugiau respondentų teigė, kad jų šalys turėtų panaudoti jėgą, jei Rusija užpultų NATO sąjungininkę.
Pastaraisiais metais Vakarų aljansas vis labiau stiprėja prie Rusijos sienų — ten traukiasi NATO karinė technika ir personalas. Kaip ne kartą pabrėžė Maskva, Rusija nesiruošia nieko pulti, o Šiaurės Atlanto blokas naudojasi teiginiais apie „Rusijos grėsmę“, kad priartėtų prie Rusijos Federacijos sienų.Kaip pabrėžė Rusijos URM, aljanso išlaidos yra 20 kartų didesnės nei Rusijos gynybos išlaidos.
Lietuva, Latvija ir Estija šiuo atžvilgiu nusprendė „įsitaisyti po Lenkijos sparnu“, nes traukia tą pačią antirusišką dainą.
SN inf.
Aukštų technologijų ginkluotė. Vakarų technologinis pranašumas prieš visą likusį pasaulį. Kaip puikiai skamba šitos lopšinės, kuriomis mus bando užliūliuoti įvairaus plauko politikieriai, NATO entuziastai. Ir jiems nusišvilpt, kad šis teiginys neturi jokio realaus pagrindo. Tai man ir kelia nerimą. Vieną gražų rytą visų tų savo pranašumu įsitikinusių žmogėnų sapnai gali nutrūkti ir jie, atsibudę realiame pasaulyje, gali labai nemaloniai nustebti.
Kaip pavyzdį mums dažnai pateikia Jugoslavijos ir Irako atvejus – štai kaip mikliai mes juos sutvarkėm, argi tai ne įrodymas? Ne, man tai ne įrodymas. Dėl dviejų priežasčių.
1. Palyginkime tų dviejų valstybėlių žmonių, teritorinį, finansinį potencialą su užpuolikų potencialu. Skirtumas dešimteriopas užpuolikų naudai. Tiedu karai panašūs į negražias muštynes gatvėje, kai raumeningų vyresnio amžiaus vyrukų „koalicija“ suspardo sutiktą pirmokėlį.
2. Abi tas šalis ilgus metus dusino blokadomis ir embargais, o kai jos jau vos bedvėsavo, tada atėjo ir pribaigė.
O pas mus visi tebeplūdūriuoja rožinių iliuzijų debesyse – mes galingiausi, mes technologiškiausi… Deja, politikoje iliuzijos paprastai yra labai griežtai ir žiauriai baudžiamos. Politikoje nėra vietos svajotojams ir sapnuotojams.
Per II pasaulinį karą Vokietija neturėjo tokio totalinio pranašumo prieš Jugoslaviją, bet sumalė ją poros savaičių bėgyje. Belgradą užėmė apskritai be mūšio, tai padarė vermachto žvalgybinis būrys, kurio vadui ir buvo įteiktas miesto raktas. O kiek amerikiečių dabar prilindę Irake? Kokie rezultatai? Kiek laiko jie negali tos šalies parklupdyti? Jaučiasi skirtumas? Ir kurgi tada tasai išgirtasis pranašumas?
Ir dar apie pranašumus.
Aukštų tecnologijų ginkluotės atsargos nėra beribės. Tai labai brangūs žaisliukai, o biudžetai ne guminiai. Globalinio konflikto atveju tokios ginkluotės užtektų keliems mėnesiams, o paskui teks grįžti prie įprastos ginkluotės. Be to, techniką ir ginklus valdo žmonės. Pažvelkim į vidutinį statistinį amerikietį – hamburgerių rijiką. Argi toks nutukęs meitėlis įsispraus į tanką ar naikintuvo kabiną?
Žmonių, sugebančių dirbti su aukštų technologijų technika irgi visose šalyse tėra ribotas skaičius. O kas iš to, kad prigaminta tūkstančiai IV kartos naikintuvų, jei po kelių mėnesių įnirtingo karo pasibaigs pilotai? Pilotas – tai atitinkamo intelekto ir fizinės kondicijos derinys. Ar daug rasime žmonių, kurie turės reikiamą derinį? Tas pats liečia ir kitas sritis. Intelektas, fizinė būklė plius dar ryžtingumas yra visų pirma, o visa kita – antraeiliai dalykai. Ar ryšis išlepęs jankių pilotas stoti į mūšį su rimtu priešu, jei Amerikos aviacija iki šiol dar niekad nebuvo susidūrusi su rimta priešlėktuvine sistema, o triuškino vien atsilikusias šaleles? Ar surizikuos gyvybe samdinys, dirbantis armijoje už algą? Ar pakaks jam ryžtingumo? Abejoju.
Galėčiau čia dar prirašyti kelis šimtus punktų, dėl ko abejoju, bet bala nematė, esmė aiški ir be sąrašų. Štai ir galvoju, skaitydamas įvairiausių žmogėnų pasakas apie Vakarų pranašumą – ar tas žurnalistas (politikas, kariškis) yra paprasčiausias durnius, niekad rimtai nepamąstęs savo aprašoma tema, ar tyčia paprastus žmogelius apgaudinėja ir liūliuoja būtais nebūtais dalykais?
Lietuvi, jeigu nori nors kiek apsaugoti savo pinigus, KUO SKUBIAU pasiimk pinigus is banku. Baisiausia ekonomine-politine pasaulio Krize jau ant slenkscio. Jeigu gali pirk auksa ir sidabra. Netiki – STIPK.
Jei laikysi namuose popierelius,vistiek kazkas liks
Banke,nesvarbu kiek nuliu bebutu,bus paspaustas Delete ir mes vienas kitam neskolingi.Ka dabar pirkti?Zemes ir butu didmiesciose neipirksi.
Ekonomine.krize bus baisesne uz 1929 metu deprecija,kuri tesesi 10 metu ir baigesi antruoju pasauliniu karu.Zmonija praras
100.000.000.000.000(simta trlijonu doleriu).
Yra viena neginčijama mokslinė tiesa,kad visos dirbtinai sukurtos organizacijos (ES,NATO,TSRS,ROMOS IMPERIJA,SENTO,SEATO ir t.t.) turi pradžią ir pabaigą. Anksčiau ar vėliau jos turi sunykti. Tas pats ir su jose sukurtomis ne tradicinėmis,o dirbtinėmis valiutomis. Tik laiko klausimas kada tai įvyks. Taip pat įrodyta,kad jų egzistavimo laikas kaskart vis trumpėja. Net Lietuvoje per pusę amžiaus egzistavo kelios dirbtinės valiutos ( Reixmarkės.Červonsai,“Vagnorkės“),kurių jau nebėra.
Tik visa esmė, kad Rusija nieko nepuls.