Patiko? Pasidalinkite!

Balandžio 11 dieną užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis dalyvavo Europos Sąjungos (ES) Užsienio reikalų taryboje Liuksemburge, kurioje aptarė Rusijos karinę agresiją prieš Ukrainą, tolesnes ES atsako priemones, įtaką regiono stabilumui ir Rusijos karo geopolitinius padarinius.

Pasak G. Landsbergio, Užsienio reikalų taryboje užtvirtintas pagrindas politiniam pritarimui dėl šeštojo sankcijų paketo Rusijai, kuris apimtų naftą.

„Rusija siaubia Ukrainą jau 47 paras. Vaizdų, kurie mus pasiekia iš brutaliai niokojamų miestų, mes nepamiršime niekada, todėl Europa vis aiškiau suvokia – sankcijos privalo būti griežtinamos ir jos turi apimti energetiką – pirmiausia naftą. Žinome, ką reikia daryti, ir vis daugiau nusiteikimo tai daryti. Tačiau dabar kritiškai svarbu greitis. Privalome sustabdyti Rusiją, kitaip pralaimėsime mes visi“, – Liuksemburge sakė G. Landsbergis.

Pasak ministro, sankcijų efektą pajus visi, bet kito kelio nėra – negalima leisti, kad Ukraina pralaimėtų.

„Lietuva visada buvo lyderė, reikalavusi griežčiausių ir visas sritis apimančių sankcijų. Nesustosime ir nelėtinsime tempo. Kam dar trūksta argumentų dėl skubėjimo, turėtų nuvykti į Bučą ar Borodianką – aukoms čia jau viskas per vėlu. Kiek dar galime leisti sau vėluoti?“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Pasak užsienio reikalų ministro, Rusijai pergrupuojant pajėgas ir ruošiantis naujoms atakoms šalies rytuose ir pietuose, ES gali ir turi daryti daugiau, kad padėtų Ukrainai nugalėti Putiną ir jo kariuomenę bei pradėti deputinizacijos procesą. Svarbu ir toliau teikti karinę paramą.

Ministras taip pat padėkojo Europos Komisijai už klausimyną, kurio pagrindu bus vertinamas šalies kandidatės statuso Ukrainai suteikimas, bei kvietė numatyti konkrečias priemones šalies atstatymui ir rekonstrukcijai, karui pasibaigus.

Tarybos paraštėse ES užsienio reikalų ministrai kartu su Tarptautinio Baudžiamojo Teismo vyriausiuoju prokuroru Karim A.A. Khan aptarė pradėtą tyrimą dėl situacijos Ukrainoje, kuris itin svarbus po siaubingų įvykių Bučoje ir kitose iš Rusijos išlaisvintose gyvenvietėse. Ministrai išreiškė tvirtą paramą vykdomam Teismo tyrimui ir pasirengimą padėti rinkti ir išsaugoti karo nusikaltimų bei nusikaltimų žmoniškumui įrodymus.

Anot ministro G. Landsbergio, svarbu užtikrinti atsakomybę už padarytus nusikaltimus Ukrainoje, todėl reikšmingas ne tik Tarptautinio Baudžiamojo Teismo pradėtas procesas, bet ir vykdomi nacionaliniai tyrimai pagal visuotinę jurisdikciją. Būtina apsvarstyti ir galimybę steigti specialųjį tribunolą, kuris nagrinėtų Rusijos agresijos nusikaltimus.

Taip pat Tarybos metu aptarta Europos Komisijos iniciatyva „Global Gateway“, kuria siekiama vystyti pasaulinio masto infrastruktūros projektus.

„Rusijos karas prieš Ukrainą ne tik atskleidė Europos priklausomybę nuo Rusijos gamtos išteklių, bet ir pabrėžė pasaulinės infrastruktūros saugumo dimensijos svarbą. ES privalo daugiau dėmesio skirti tiekimo grandinių ir energetinio saugumo užtikrinimui, tolesniam transporto jungčių vystymui tiek ES viduje, tiek su kaimyniniais regionais, pirmiausia – Rytų partnerystės ir Vakarų Balkanų šalimis“, – sakė ministras ir pabrėžė, kad būtina apsvarstyti, kaip „Global Gateway“ iniciatyva galėtų prisidėti prie Ukrainos infrastruktūros atstatymo ir padidintų jos junglumą su ES transporto ir energetikos tinklais.

URM inf.


Patiko? Pasidalinkite!