Patiko? Pasidalinkite!

Užsienio šalių ministras iš Lietuvos Gabrielius Landsbergis, įsakė Aleksandrui Lukašenkai pakuotis daiktus.

„Lukašenkos režimui nieko mes nenorime pasakyti, tik pakuotis daiktus ir atiduoti žmonėms  valdžią. O žmonėms aš tik galiu palinkėti kantrybės, dėl to, kad tai yra kovos pergalės turbūt sunkiausia dalis“, – žurnalistams teigė G. Landsbergis.

Gabrielius pripažino, kad ES šalims sutarti dėl išplėstinio sankcijų paketo Baltarusijai susitarti bus sunku. „Mano žiniomis, šiuo metu yra deramasi dėl ketvirto sankcijų paketo, kuris įtrauktų tiek fizinius, tiek ir juridinius asmenis į sankcijas. Aš nesitikiu, kad Europos Sąjunga visa sutartų paremti kaip Lietuva, bet yra kitų instrumentų ir kitų priemonių“, – teigė jis.

Kol Gabrielius užsiėmęs Baltarusija, Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis ir jo kolega Emanuelis Zingeris imasi Rusijos

Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis, taip pat šio komiteto narys Emanuelis Zingeris kartu su kolegomis Europos Parlamento nariais, Latvijos, Estijos, Čekijos užsienio reikalų komitetų pirmininkais, JAV kongresmenais, Jungtinės Karalystės parlamento nariais  prisijungė prie pareiškimo, kuriuo smerkia precedento neturintį masinį Rusijos demokratinių lyderių suėmimą. 2021 m. kovo 13 d. Rusijos saugumo tarnybos įsiveržė į teisėtai išrinktų savivaldybių atstovų suvažiavimą ir sulaikė beveik 200 žmonių už tai, kad šie nesilaikė Kremliaus nurodymų, kaip bendrauti su vietiniais rinkėjais. Tarp sulaikytųjų buvo ir populiarus opozicijos politikas Vladimiras Kara-Murza, šios savaitės pradžioje lankęsis Vilniuje ir dalyvavęs Seime organizuotame Tarptautiniame Kalinausko forume.

Tarpparlamentiniame pareiškime raginama nutraukti Vladimiro Putino vykdomą Rusijos pilietinės visuomenės lyderių baudžiamąjį ir kitokį persekiojimą, paleisti visus politinius kalinius į laisvę ir nustatyti tikslines S. Magnickio akto pobūdžio sankcijas už represijas atsakingiems Rusijos Federacijos veikėjams.

„Pasaulio demokratinės valstybės turi pasirinkimą. Vienas kelias būtų palaikyti normalius santykius su nesąžininga valstybe, toliau siunčiant žinią, kad Rusija turėtų persvarstyti savo elgesį su Rusijos piliečiais, ir nuolaidžiaujant Rusijos piktavališkai veiklai. Kitas kelias – siųsti aiškią ir įtikinamą žinią, kad kol Kremlius nepakeis savo nerimą keliančios veiksmų trajektorijos, dabartinis status quo priimtinas nebebus. Šis kelias apima tikslines sankcijas prieš V. Putiną ir jo korumpuotus ir baudžiamąja veikla užsiimančius rėmėjus, pvz., prieigos prie mūsų bankų sistemos panaikinimą, verslo ryšių nutraukimą ir galimybių gyventi mūsų geriausioje kaimynystėje bei mokytis mūsų geriausiose vidurinėse ir aukštosiose mokyklose atėmimą, užtikrinant, kad šie asmenys negalėtų naudotis mūsų šalyse tomis laisvėmis, kurias jie atima iš savo tėvynainių“, – sakoma pareiškime.

Visą tarpparlamentinio pareiškimo tekstą lietuvių kalba rasite čia.

Užsienio reikalų komiteto darbotvarkėje Rusijos klausimui pastaruoju metu skiriama nemažai dėmesio. Šią savaitę komitetas atkreipė dėmesį, kad Europos Sąjungos politika Rusijos atžvilgiu, dėl kurios buvo sutarta 2016 m. ES užsienio reikalų ministrų susitikime, buvo sąlygota poreikio stabdyti Rusijos išorės agresiją, o šiuo metu situacija Rusijos viduje įpareigoja ES reaguoti į šalies viduje vykdomus žmogaus teisių ir laisvių pažeidimus. Atsižvelgiant į tai, komitetas pasiūlė Lietuvos Respublikos Vyriausybei, pristatant Lietuvos Respublikos poziciją ES lygio susitikimuose, siekti išplėsti ES politiką Rusijos atžvilgiu naujais instrumentais, padėsiančiais siekti demokratijos ir žmogaus teisių gynimo Rusijoje.

BV inf.


Patiko? Pasidalinkite!