Patiko? Pasidalinkite!

Lietuviški grūdai ir pieno produktai į Kiniją nebeeksportuojami dėl Pekino atsakomųjų priemonių, susijusių su Taivano atstovybės atidarymu Vilniuje, praneša naujienų agentūra TASS su nuoroda į Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentą Arūną Laurinaitį.

„Ypač liūdna, kad nukentėjo tos verslo sritys, kurioms teko nemažai investuoti prekybos ryšiams su Kinijos partneriais užmegzti. Tai, pavyzdžiui, liečia pieno produktų ir grūdų gamintojus, kurių eksportas į Kiniją praktiškai nutrūko”, – sakė jis.

Vienos didžiausių Lietuvos pieno įmonių Lietuvoje „Vilkyškių pienas” generalinio direktoriaus Gintaro Bertašiaus teigimu, į Kinijos rinką patekti prireikė penkerių metų, buvo išleista daug pinigų ir žmogiškųjų resursų, dabar visa tai paversta niekais.

„Pirmąjį pusmetį partneriai užsakė 2 tūkst. tonų mūsų produkcijos, antrąjį — užsakymai sumažėjo iki dešimties tonų”, – sakė generalinis direktorius.

Lietuvos ir Kinijos santykius ištiko krizė dėl lapkričio 18 dieną Vilniuje atidarytos Taivano atstovybės. Rugpjūčio mėnesį Kinija, prieštaraudama biurui tokiu pavadinimu (Pekinas sutinka, kad tai turėtų būti Taipėjaus atstovybė), atšaukė savo ambasadorių iš Vilniaus ir pasiūlė tai padaryti Lietuvai.

Lietuvos ambasadorius atšauktas rugsėjį. Lapkričio 21 dieną KLR vyriausybė priėmė sprendimą pažeminti diplomatinius santykius su Lietuva iki laikinojo reikalų patikėtinio lygio, o lapkričio 26 dieną iš ambasados ​​išsiuntė Lietuvai notą dėl Kinijos diplomatinės atstovybės Vilniuje statuso pakeitimo į KLR atstovybę.

Pekinas panaudojo ir ekonominius svertus: sustabdė krovinių gabenimą geležinkeliais į Lietuvą, sumažino Lietuvos įmonių kredito limitą, sustabdė maisto produktų eksporto leidimų išdavimą. Metinė Lietuvos prekybos su Kinija apyvarta siekia 1,5 milijardo eurų, su Taivanu – 85 milijonus eurų.

SN inf.


Patiko? Pasidalinkite!