Patiko? Pasidalinkite!

Remiantis PSO statistika, pasaulyje yra apie 1 milijardas žmonių su įvairiomis psichinėmis ligomis. Bet iš tikrųjų jų gali būti ir daugiau, tik ne visi žmonės savo būseną laiko nenormalia, manydami, kad jiems viskas gerai. Dėl to kenčia ir aplinkiniai, nes su tokiais asmenimis nėra taip lengva bendrauti. 

Kaip užmegzti ryšį su neadekvačiais žmonėmis?

Nepriklausomai nuo to, ką pašnekovas bando jums perduoti, pabandykite susivaldyti ir jokiu būdu jo nepertraukti. Ramiai ir be emocijų perduokite savo nuomonę, neišprovokuodami žmogaus jokiais neigiamais žodžiais ar veiksmais. Būkite malonus ir nuoseklus. Baigus jam sakyti savo mintis, visada paklauskite, iš kur jis tai žino ir kas jo manymu jam suformavo tokią nuomonę. Jeigu žmogus negali atsakyti ir paaiškinti, nesistenkite to klausti antrą kartą.

Nebandykite jo įtikinti

Psichologai teigia, kad sunkių ir psichiškai nesveikų žmonių niekuo nereikėtų įtikinėti, nes tai gali išprovokuoti konfliktą ir pabloginti situaciją. Labai svarbu išlaikyti ramybę ir nepulti į asmeniškumus. Švelniai, bet tvirtai ginkite savo poziciją, nesistengiant manipuliuoti kitu asmeniu. Jei asmuo ir toliau bando palenkti į savo pusę, pasitaikius pirmai progai, galite pereiti prie kitos temos.

Palaikykite psichologinį stabilumą

Nepriklausomai nuo to, ką (ir kaip) jums pasakys psichiškai nestabilus pašnekovas, pasistenkite neperžengti ribų ir neatsisakykite savo pasaulėžiūros. Jei jaučiate, kad bendravimas vyksta neteisingai ir diskusija tampa įtempta, nedelsdami nutraukite pokalbį, nebandydami įtikinti kito žmogaus savo nuomone.

Nedvejodami kalbėkite apie savo jausmus

Netylėkite ir būtinai kalbėkite apie tai, kas jums nepatinka ar yra nepriimtina. Nenusileiskite iki įžeidinėjimų, bet ramiai paaiškinkite savo poziciją. Jei jie ima jus trukdyti ir bando apkaltinti, jog patys išprovokuojate situaciją, paprašykite pašnekovo jus išklausyti, tada suteikite jam galimybę išsikalbėti ir paaiškinti savo nuomonę. Jei žmogus pradeda teisintis ir toliau lenkia į savo pusę, tada mandagiai nutraukite pokalbį ir nešvaistykite jėgų bei nervų.

Apsaugokite save nuo apmaudo

Iš tiesų, sunku bendrauti su psichiškai nestabiliais žmonėmis. Jie vadovaujasi savo logika ir gali pasakyti daug baisių dalykų, nesuvokdami, kad taip elgdamiesi įžeidžia žmogų. Psichologai rekomenduoja nesureikšminti šių žodžių, jų nevertinti asmeniškai. Labiausiai tikėtina, kad žmogus net nesuvokia, kiek jo žodžiai tave skaudina ir gali nukentėti tavo nervų sistema (bei savivertė).

Kad taip nenutiktų, pasistenkite nesureikšminti visko, kas jums sakoma, ir susikoncentruokite ties tuo, kas jums tikrai svarbu. Taupykite jėgas ir energiją naujiems pasiekimams ir negaiškite laiko psichiškai nestabiliems žmonėms. Išlaikykite psichologinį stabilumą ir jėgas tam, kas jums iš tikrųjų svarbu.

Atidžiai įsiklausykite į pašnekovą

Svarbu, kad žmonės būtų išklausyti ir jie tai jaustų. Todėl pokalbio metu pasistenkite iš tikrųjų įsiklausyti į tai, ką jie jums sako, o ne apsimetinėti. Nesityčiokite, nekomentuokite ir neatmeskite žmogaus žodžių. Priešingu atveju, tai sukels nesusipratimą ir konfliktus.

Atkakliai, švelniai, bet tvirtai paaiškinkite savo poziciją, tačiau niekada nekonfliktuokite. Neleiskite asmeniui manipuliuoti jumis ar bandyti priversti jus jaustis kaltu.

Verčiau pasakykite, kad gerbiate jo poziciją, tačiau turite kitokią nuomonę apie jo išsakytas mintis. Išmokite atsisakyti neįžeisdami kito žmogaus ir nedarykite to, kas, jūsų manymu, yra nepriimtina. 

Jokiu būdu nenusileiskite iki ginčų

Su psichiškai nestabiliu žmogumi jokiu būdu negalima ginčytis, nes tuomet jūs tampate tokiu pat psichiškai nestabiliu. Visose situacijose turite vadovautis logika, o ne svetima nuomone (perskaityta ar pamatyta per televiziją…). Jeigu matote, kad žmogaus dėstomos mintys yra labiau paremtos religinio fanatizmo pagrindu (aklu tikėjimu), turite suprasti, kad kuo žmogus tiki, tą jis laiko už gryną tiesą.

Psichiškai nestabilūs asmenys socialiniuose tinkluose

Dauguma psichiškai nestabilių žmonių yra labai baugštūs ir savo mintis bijo dėstyti gyvai, todėl socialiniai tinklai jiems tampa išsikrovimo vieta. Jeigu žmogus slepia savo tapatybę, iškart patartina tokį asmenį blokuoti, nes jis veikia be atsakomybės kaip nematomas energetinis vampyras.

Jeigu žmogus neslepia savo tapatybės, bet fanatiškai bando ginti savo poziciją ir nėra linkęs diskutuoti, tokį taip pat patartina iš karto blokuoti ir negaišti savo laiko.

Socialiniuose tinkluose psichikos sutrikimų turintys asmenys vienijasi į grupes ir mano, kad jie yra bendraminčiai. Dažniausiai tai būna į sistemos pinkles pakliuvusios silpno suvokimo asmenybės, nesuprantančios, kad vienokia ar kitokia informacija jiems yra įbrukama, apeinant jų sąmonę. Pavyzdžiui, masinės informavimo priemonės kuo puikiausiai ruošia tokius individus, veikiančius kaip “karius”. Jie aklai patiki viena ar kita informacija ir ją aklai gina, nesuprasdami, kad yra tiesiog aukos.

Trumpiau tariant, reiktų vengti tokių asmenų, jeigu tai nėra jums brangūs žmonės, giminės ar artimieji. Būtina gerbti save, tausoti savo sveikatą ir neleisti iš jūsų siurbti energijos, kuria jie “minta”.

Paruošė Vaidas Žemaitis


Patiko? Pasidalinkite!