Patiko? Pasidalinkite!

Krašto apsaugos ministerijos duomenimis, administracinėmis baudomis 2016 metais nubausti 270 tarnybos vengę prievolininkai, 2017 metais – 5,5 tūkst., 2018 metais – 7,4 tūkst., o šiais metais – jau 6,8 tūkstančio.

Kas metai vengiančių daugėja

Pernai buvo daugiau apie 11 tūkst. asmenų, vengiančių atlikti privalomąją karo tarnybą. Iš jų Lietuvoje gyvenantys asmenys sudaro apie 20 procentų, o užsienyje – šiek tiek daugiau nei 60 procentų.

KAM teigia, kad remiantis praėjusių metų statistika, daugiausiai šaukimo procedūrų vengia užsienyje gyvenantys jaunuoliai.

„Būkime vieningi” pakalbino Londone gyvenančius jaunuolius, Liną ir Julių, kurie paaiškino priežastį, kodėl jie atsisako tarnauti ir bando visų įmanomų priemonių, kad išvengti privalomos karo tarnybos.

Pagrindinis argumentas yra tas, kad Lietuva privertė juos su tėvais palikti Lietuvą ne savo noru, o dėl neįmanomų sąlygų išgyventi, todėl sulaukus pilnametystės, jie nejaučia jokios garbės tarnauti šaliai, kuri juos iš jos realiai išvarė. Kiti kalbinti jaunuoliai teigia, kad jie visiškai nenori kariauti ir mokytis žudymo meno, jie sako, kad yra už taiką ir prieš bet kokį karo kurstymą.

Muitinėje perspėjimai

Šiai metais pasieniečiai įspėjo daugiau nei 600 karo prievolės tarnybos vengusių vyrų, sako Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) atstovas. Tokie asmenų persekiojimai dar labiau sumažins jaunimo norą grįžti į Lietuvą ir aplamai galvoti apie sugrįžimą ė tėvynę gyventi.

Nors VSAT pareigūnai teigia, kad tokiais atvejais šauktiniai nėra sulaikomi ar kaip nors baudžiami vietoje. Pasieniečiai tik įteikia šaukimą atvykti į karo prievolės centrą. Šiame šaukime nurodomos už tarnybos vengimą gresiančios sankcijos.

Gavus šaukimą ir jo nevykdant,  įstatymas numato baudą nuo 30 iki 140 eurų. Už neatvykimą į privalomąją pradinę karo tarnybą gali būti baudžiama 300 eurų siekiančia bauda. O už šaukimo į privalomąją karo tarnybą vengimą – taikoma baudžiamoji atsakomybė ir skiriama bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki trejų metų.

Susiję:

Kario išpažintis: „Mums plauna smegenis iš JAV atvykę lektoriai, o jiems talkina Ramanauskiai“

BV inf.


Patiko? Pasidalinkite!