Patiko? Pasidalinkite!

Čia pateikiamas vertimas į lietuvių kalbą žymaus Rusijos ekonomisto Michailo Chazino pasisakymo apie V. Putino kalbą, pasakytą Davoso forume.

„Prieš pradėdamas pasakoti, kaip aš matau V. Putino kalbą Davoso forume, norėčiau pasakyti trumpą epigrafą.

Putinas su Šoigu žuvauja Baikalo ežere. Ir štai, netikėtai Putinui užkimba auksinė žuvelė. Žuvelė Putinui žmogaus balsu sako:

– Vladimirai Vladimirovičiau, paleisk mane.

Na, Vladimiras Vladimirovičius nuima žuvelę nuo kabliuko, meta ją atgal į vandenį. Žuvelė iškiša galvą iš vandens ir klausia:

– Vladimai Vladimirovičiau, ar tu pamiršai  tris norus?

Vladimiras Vladimirovičius klausia žuvelės:

– O ko tu norėtum?

Žuvelė, truputį susinepatoginusi, sako:

– Vladimirai Vladimirovičiau, o ar galima man Rusijos pilietybę?

Prieš pereinant prie pačios kalbos, reikia pasakyti keletą žodžių apie tai, kokiomis sąlygomis ji buvo pasakyta. Na, visų pirma reikėtų pradėti nuo to, kodėl Putiną pakvietė.

Jau kelis metus spauda nuolat vykdė milžinišką spaudimą – „nuodytojas”, „žudikas”, „diktatorius”, „tironas” ir taip toliau. Vienu žodžiu, visas siaubų  rinkinys. Ir, staiga, nelauktai „Davosas”… Atsakymas iš tikrųjų yra labai paprastas. Reikalas tame, kad tie žmonės, kurie susirenka į Davoso forumą, yra, grubiai tariant, pasaulinio verslo kapitonai. Jie neskaito viso to mėšlo, kurį rašo fake news žurnalistai. Tuo labiau, už pinigus samdyti prestitutai ir žurnašliūchos. Ir dėl šios priežasties ši tema jų visiškai nejaudina. Na, grubiai tariant, jie tiesiog tokiais paistalais netiki.

O štai padėtis pasaulyje vystosi taip, kad jie supranta, jog be rimto Rusijos dalyvavimo nieko nebus galima padaryti. Taip, žinoma, jie deda pastangas, kad niveliuotų Rusijos faktorių. Ir štai iš čia ir yra visos baikės ir kliedesiai apie apnuodijimą bei kitokie tyrimai. Beje, IA „Aurora” faktiškai atskleidė situaciją su taip vadinamais „Putino rūmais”, tai yra, viskas ten tapo absoliučiai aišku ir skaidru. Ir, pirmiausia, paaiškėjo, kad tie žmonės, kurie sukurpė tyrimą, kurį įgarsino Navalnas iš „kalkės” (kopijavimo popierius) nuo angliško teksto originalo, neturėjo nieko bendro su realiu tyrimu. Todėl, kad apie šį objektą yra atviri dokumentai, o jie apsimetė, kad tokie neegzistuoja. Aš netikiu tuo, kad jie negalėjo jų rasti. Taip, tie žmonės, kurie realiai sukūrė šį filmą, tikrai matė šiuos dokumentus.

 Čia nuoroda į video apie „Putino rūmus”. 

Mes tęsiame toliau

Tai štai, iš vienos pusės, pageidautina, žinoma, niveliuoti Rusiją kaip faktorių, bet iš kitos pusės, jei tai nesigauna (o iki šiol tai nesigavo), reikia skaitytis su Rusija ir tartis su Putinu. Tuo labiau, kad jis lieka. Ir štai dėl šios priežasties Putinas Davose buvo kategoriškai reikalingas, nes gali būti taip, kad tai paskutinis didelis bendras posėdis prieš žlugimą.

Esu visiškai įsitikinęs, kad tai, jog lėlininkai bei finansiniai banksteriai pastatė Bidoną į prezidento postą, reiškia, kad bendrame plane jie jau yra pasirengę susitaikyti su greitu žlugimu. Ir štai šioje situacijoje Putinas išeina į areną. Jis pasakė gana ilgą kalbą. Jei ją suskirstytume į dalis, tai ji susideda iš 3 dalių.

Pirmoje dalyje sakoma:  „Chebryte man labai gaila, aš suprantu jūsų psichologinius sunkumus, bet modelis, pagal kurį vystėsi jūsų liberastinė ekonomika, o jeigu tiksliau, finansinio globalizmo ekonomika, kurios ideologija yra liberazmas, (o šis mechanizmas yra ekonominis), būtent pinigų emisija išsisėmė.” Putinas prie tos temos  sugrįžo du kartus – pačioje pradžioje ir kažkur viduryje kalbos, kada  jis kalbėjo apie pasekmes. Ir toliau jis paaiškino, kokios atitinkamai bus viso to pasekmės. Ten jis įvardijo tris dalis: finansinę-ekonominę, socialinę-politinę ir tiesiog politinę, tai yra, geopolitinius santykius tarp valstybių. Visiškai racionaliai ir visiškai blaiviai jis pateikė visas nuorodas ir į aštuntojo dešimtmečio pradžią, į reigonomiką ir nuorodas, kaip buvo sudaryta ši sistema bei, atitinkamai, kokias pasekmes ji sukels. Jis pasakė esminę frazę, kuri vadinama viduriniosios klasės išnykimu dabartinėje versijoje. Todėl, kad būtent vidurinioji klasė tapo pagrindine ekonomikos pasekme ir būtent vidurinioji klasė buvo šios visuomenės pagrindas, į kurį iš tikrųjų orientuota visa liberastinė ideologija, ir ji mirs kartu su šia ideologija.

Pažymėsiu, kad daugelis žmonių kalbėjo apie tai, kad visa Putino kalbos logika buvo paremta pagal knygą „Laiptai į dangų” ir pagal knygą „Prisiminimai apie ateitį”. Visų pirma, ką galiu pasakyti, tai tik vieną – tai, kad mūsų pirmoji knyga, kurioje kalbama apie pasaulio susiskaldymą į valiutines zonas ir apskritai apie šio modelio pabaigos neišvengiamumą „Dolerio imperijos saulėlydis ir „Pax Americana” galas”, buvo išleista 2003 metais.  Ir daugelį metų niekas daugiau nerašė šia tema.

Štai todėl mes sukūrėme kalbą, apibūdinančią “Bretton Woods” modelio pasaulinės dolerinės sistemos žlugimą ir, atitinkamai, pasaulio susiskaldymą į valiutines zonas. Dėl šios priežasties bet koks tekstas šia tema vienaip ar kitaip yra aliuzija į knygą  „Prisiminimai apie ateitį”. Ar Putinas skaitė „Prisiminimai apie ateitį“, ar neskaitė – aš nežinau, bet jis aiškiai pasirėmė mūsų grupės pasakydamas, kad lygtai yra specialistų, kurie taip mano, nenurodydamas, kas tie specialistai yra. Na, bet, kadangi šiandien pasaulyje, išskyrus mus, nėra nė vieno kito, kuris apie tai rašytų, dėl šios priežasties esu linkęs manyti, kad jis yra bent jau supažindintas su šiais darbais.

Toliau Putinas labai išsamiai paaiškino ir tarsi dar kartą pakartojo visas pasekmes. Jis ir vėl akcentavo dėmesį į tai, kad šiam modeliui atėjo galas, ir tuo pat metu jis dar nurodė kai kurias socialines ir politines pasekmes, pasiremdamas situacija su rinkimais USA. Tuo pačiu jis netgi ištarė nuostabią frazę: „Na, jūs suprantate” – , aiškiai turimas omeny kažkoks paslėptas kontekstas, kuris akivaizdus visiems šio forumo dalyviams. Na, o paprastam parapijiečiui, kuris yra užzombintas liberastinės propagandos, šis kontekstas nėra labai aiškus.

Tačiau bendra šios dalies prasmė sekė toliau: „Reikalas tame, kad visų Davoso forumo dalyvių psichologinę būklę galima apibūdinti terminu „kognityvinis disonansas“. Ir tai yra susiję štai su kuo: viešai jie kalba šia liberastine kalba ir toliau finansuoja bei laikosi liberastinių nuostatų. Dar daugiau – jie net negali padaryti nieko kito, nes visas jų aparatas, kuris buvo kuriamas daugelį dešimtmečių, yra išauklėtas liberastinių idėjų dvasia, tai yra, grubiai tariant, visiškai neįmanoma tikėtis iš Bidono, Klinton ir kitų (sakykim, aukščiausio lygio vykdytojų, o tuo labiau iš žemesnio), kad jie ims ir persitvarkys. Tai yra absoliučiai neįmanoma.

Jie net negali kalbėti kitokia kalba, jie tiesiog taip išmokyti nuo ankstyvos vaikystės. Ir dėl šios priežasties jie negali daugiau nieko kito daryti. Bet sielos gilumoje jie supranta, kad vienas po kito vyksta lūžiai: čia nesigauna, ir čia neveikia, čia žlugimas ir dar kažkas kita. Ir viso to rezultate jie yra nuolatinio dvigubo mąstymo būsenoje, tai yra, giliai širdyje, jie nuolat galvoja kaip išsigelbėti nuo šito reikalo, ir tuo pačiu metu drabstosi lozungais apie tai, kaip visa tai yra nuostabu, novatoriška ir taip toliau.

O Putinas realiai įgarsino visas šias jų baimes ir paprastu tekstu paaiškino, kaip reikia šia tema visiems kalbėti atvirai. Šia prasme jis atidarė Pandoros skrynią.

Aš, žinoma, manau, kad mūsų pasiekimas, įskaitant ir „Prisiminimus apie ateitį”, yra rimtas proveržis, bet visiškai nesu linkęs perdėti mūsų įtakos, tai yra, kad kažkas galbūt ir perskaitė mūsų knygą, bet pasakyti, kad mes galime pakeisti visuomenės nuomonę, švelniai sakant, kol kas yra šioks toks perdėjimas.

O štai Putinas šitą temą atskleidė būtent viešumoje. Be abejo, jie būtų norėję, kad jis būtų kalbėjęs intymioje aplinkoje, kad tai nebūtų transliuojama visam pasauliui, bet nesigavo. Tai štai, Putinas kreipėsi būtent į tą jų dalį, kuri yra užslėpta viduje, tą, kurios jie neišleido į paviršių. O toliau jis pasakė labai paprastus dalykus: kad gelbėtis reikės įvairiose vietose, kad bus regioniniai centrai ir kad jie žino, kaip galima išgelbėti. Toliau jis paaiškino, kokios turėtų būti tos kryptys, įskaitant mediciną, švietimą, bei kitas, kurių įgyvendinimas garantuos tiems, kas pasiūlys tai visuomenei išlikimą šių globalių perturbacijų rėmuose.

Jis pasakė, kad turi tokį planą. Tai yra, jis paaiškino, kad tie, kurie šiandien ateis pas mus padėti ir dirbti su mumis, turi galimybę būti išgelbėti. Tie, kas pasiliks liberastinio pasaulio rėmuose, atitinkamai pražus baisiose kančiose.

Paskutinis klausimas (jis gi taip pat buvo ir vienintelis, kurį uždavė Švabas) – tai klausimas, susijęs su santykiais su Europa, kuris gali būti interpretuojamas taip:

– Vladimirai Vladimirovičiau, ar esate pasirengęs prisiimti atsakomybę už Europos žemyną?

Atsakymas buvo toks:

Teoriškai mes esame viena civilizacija, todėl, žinoma, jei Europa pakeis savo ideologinę poziciją, tada mes esame pasirengę jai padėti.

Tuo viskas iš baigėsi, ir aš galiu pasakyti, kad ši kalba konstrukciniu požiūriu tai buvo net ne tik valstybės veikėjo kalba, tai buvo istorinės asmenybės kalba. Paskutinis, kuris sakė tokio masto kalbas mūsų šalyje, buvo Stalinas. Visų pirma, todėl, kad ji buvo sudaryta remiantis labai šalta ir adekvačia tikrovės analize. Dauguma kalbų, kurias pasako valstybių vadovai -tai kalbos, kuriomis siekiama ideologinio gyventojų užzombinimo. Na, pažiūrėkite, ką ten kalba Angela Merkel ar daugelis kitų… Šia prasme Putino kalba smarkiai išsiskiria tame fone, ir net Si Czinpinio fone. Nes Si Czinpinis vis tik kalbėjo apie tai, ko jam norisi, ir siūlė taip pat tai, ko jam norėtųsi.

O Putinas visiškai nieko nekalbėjo apie tai, ko jam norisi. Jis kalbėjo apie objektyvų pasaulio vaizdą, aiškino, kas laukia jo klausytojų, jei jie tęs savo senąją politiką, ir atitinkamai paaiškino, kad mes turime išeitį. Todėl manau, kad ši kalba yra labai stipri ir tai padarys daug stipresnį įspūdį šitiems galingiesiems šio pasaulio žmonėms nei mums, nes ji akivaizdžiai apima daugybę nuorodų į faktus ir supratimą, kurio pas mus nėra.

Na, tarkime, kad pas mane jų (faktų ir supratimo) yra daugiau, nei pas paprastą parapijietį, nes įžvelgiu kai kurias užuominas, apie kai kurias net pasakiau, bet aš tiksliai suprantu, kad daug ko nematau. Todėl manau, kad Putinas tikrai pasakė istorinę kalbą, ir manau, kad po kurio laiko ji bus įtraukta į visus vadovėlius.

P.S.

Ir atsitik tu man taip, kad 80 žmonių iš įtakingiausių žmonių planetoje nesijuokė Putinui į veidą, kaip tai buvo 2007 metais Miunchene, o tyliai, be triukšmo ir dulkių iškart po atviros Putino kalbos jie užsirašė į uždarą konferenciją su juo.

LDiena.lt


Patiko? Pasidalinkite!