Artėja Velykos gražiausia pavasario šventė. Daugeliui Velykos asocijuojasi su kiaušinių dažymų, ridenimu ir valgymu. Parašysiu jums apie jos kilmę, reikšmę, papročius ir apie svarbiausią atributą kiaušinius.
Velykos senovės šventė, Slavai ją vadindavo – Великий День (Didžioji diena), tai gamtos atgimimo, žmogaus sąlyčio su gamta, o svarbiausia, šeimos šventė. Seniau buvo manoma, kad Velykos turi ir kitą reikšmę – “vėlės”. Žmonės tikėjo, kad vėlės per Velykas išlenda kartu su atgimstančia gamta ir po pirmojo Perkūno pasitraukia. Todėl per Velykas žmonės aplankydavo savo artimųjų kapus ir nunešdavo jiems kiaušinių, su mintimi, kad jie atgims kitose mūsų kartose. Kiaušinis dėl savo formos simbolizuoja visatą, gyvybės atsiradimą, vaisingumą.
Kas šiandien liko iš Velykų?
Kiaušinis. Liko pagrindinis paprotys- marginti kiaušinius. Atėjus krikščionybei, ši šventė buvo pervadinta į Šv. Velykas ir sutapatinta su Kristaus atgimimu. Tūkstančius metų mūsų protėvių švęsti papročiai po truputį naikinami, juos pakeičiant religiniais papročiais.
Liko pats smagiausias paprotys juos marginti, ridenti ar tiesiog susidaužti ir išsirinkti patį stipriausią. Tai tiesiog pasimėgavimas ir beprasmis daužymais, palyginat su tuo kaip šią šventę šventė mūsų protėviai.
Kiaušinis maisto produktas
Kiaušiniuose yra daug būtinų maistingųjų medžiagų. Kiaušinis turi pagrindinius vitaminus, mineralus ir antioksidantus – saugančius nuo rimtų ligų. Taip pat, kiaušinis yra vienas vertingiausių maisto produktų turintis aminorūgščių, riebalų, vitaminų, mikroelementų. Suvalgęs vieną kiaušinį, suaugęs žmogus pagrindinių aminorūgščių poreikį patenkina nuo 40 iki 65%, mineralinių medžiagų – nuo 2,5 iki 17%, vitaminų – nuo 1 iki 43%.
Kaip išsirinkti gerus kiaušinius
Laisvėję auginama višta, galinti pati susirasti maisto, lesti įvairius visokio pigmento ir mineralų turinčius produktus. Tokios vištos deda kiaušinius, kurių trynys bus ryškios auksinės spalvos, o lukštas labai kietas.
“Vištagyviai” auginami narve lesa tai, ką jiems duoda, todėl vištų kiaušinių spalva priklauso nuo vištos laikymo salygų ir maisto. Paukštynuose auginamoms vištoms skirtame maiste yra spalvą suteikiančių elementų karotenoidų, kurie vadinami ksantofilais (E161). Tarkim artėja Velykos ir paukštynui reikia, kad jų “vištagyviai” dėtų baltus kiaušinius, tada į maistą yra dedamas pigmentas kurio pagalba višta dės baltus, o po švenčių vėl rudus kiaušinius.
Pažvelgus į parduotuvės lentynas ar turguje į parduodamus kiaušinius, jūs galite patys nustatyti kokiomis sąlygomis buvo laikoma dedeklė. Pagal Europos Sąjungos reikalavimus visi parduodami kiaušiniai privalo būti paženklinti tam tikru kodu, kurį sudaro vienas skaičius, dvi raidės ir dar penki skaičiai. Antroje eilutėje gali būti ir papildomos informacijos (paukštyno pavadinimas, vartojimo terminas ir t.t.).

Pirmasis skaičius nurodo kokiomis sąlygomis buvo laikoma tą kiaušinį padėjusi dedeklė višta. Tas skaičius gali būti tiktai 0, 1, 2 arba 3. Po skaičiaus esančios dvi raidės nurodo kilmės šalį, o likę penki skaičiai – Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos paukštynui suteiktas registracijos numeris.Kiaušinis su pirmuoju skaičiumi „3“, reiškia, kad višta buvo laikoma fabrikiniame narvelyje. Ne erdviame narvelyje, bet tokiame, kuriame pagal paukštininkystės industrijos standartus, vienai vištai suteikta tik šiek tiek daugiau ploto nei užima A4 formato popieriaus lapas. Reiškia, kad pagal dabartinius ES reikalavimus, visą savo trumpą gyvenimą (tik apie vienerius metus) dedeklė višta praleidžia narve, kuriame jai skiriama 75 cm² ploto, tokiame narve ji negali net sparnų išskleisti, nevaikštant jai atrofuojasi kojų raumenys, kas yra labai skausminga. Kad tarp jų nevyktų kapojimasis ar kanibalizmas, joms dažnai trumpinami snapai, kas joms yra labai skausminga, pernelyg patrumpinus snapą lesimas gali tapti kančia.Kiaušinis paženklintas skaičiumi „2” reiškia, kad višta buvo laikoma ne narvelyje, o kur kas geriau, ant pakreikto grindinio paukštynuose, fermose. Jos gali laisvai vaikščioti po patalpą ir teigiama, kad tokių vištų dėslumo laikotarpis dažnai būna dvigubai ilgesnis nei tų, kurios laikomos narvelyje.Kiaušinis paženklintas skaičiumi „1” reiškia, kad dedeklė višta laikoma laisvėje, lyg gamtoje, sodyboje.Kiaušinis paženklintas skaičiumi „0” reiškia, kad kiaušinis yra ekologiškas. Vištos gali vaikštinėti atvirame lauke ir lesa pašarą, kuris užaugintas naudojant tik natūralius priedus. Jos paprastai gyvena mažomis grupėmis ir deda kiaušinius gūžtose. Ūkininkai užtikrina kuo geriausias ir sveikiausias šių vištų laikymo sąlygas. Tokių vištų gyvenimo trukmė gali būti 10 – 15 metų.
Jūsų pasirinkimas
Mielieji, Jūs patys renkatės kokius kiaušinius valgysite. Esmė, ta, kad gerų kiaušinių teks paieškoti, o per šventes jų greičiausiai išvis negausite, todėl jais pasirūpinkite šiek tiek anksčiau, nes kiaušinio galiojimo laikas yra ilgas.
bukimevieningi.lt inf.