Patiko? Pasidalinkite!

Prieš dešimt metų, 2011 metų kovo mėnesį JAV pradėjo Sirijos režimo keitimo operaciją. Kaip ir Ukrainoje, Libijoje ir kitur, ji prasidėjo kaip klasikinė snaiperių nuo stogų operacija (šaudant į abi puses, protestų eskalavimui), bet pavirto į vieną didžiausių visų laikų CŽV „slaptų“ karinių operacijų, įdarbinant daugybę islamistų kovotojų ir teroristinių grupuočių, aprūpintų pagrinde per Turkiją, Jordaną ir Izraelį.

Kad gautumėte išsamų vaizdą – štai rimta, daugybės aikštelių ir sluoksnių Sirijos karo apžvalga (skaitykite Sirijos apgaulė (pasiekama keturiomis kalbomis). Apie ankstesnę didelio masto JAV karinę apgaulę skaitykite Ruanda: Kas gi ten iš tikrųjų įvyko 1994 metais? Ir Propaganda Jugoslavijos kare. Bendros JAV užsienio politikos apžvalgą prieš Ispaniją, skaitykite JAV užsienio politikos logika.

Dėka mobiliųjų komunikacijų technologijų, Sirija buvo pirmoji nepriklausomų žiniasklaidos priemonių, bei nepriklausomų žurnalistų nušviesta realiuoju laiku, kurie daugeliu atveju kelių dienų bėgyje galėjo atskleisti Vakarų karinę propagandą, taip kažkiek įtakojant visuomenės įvykių suvokimą. Norint gauti aukštos kokybės, nepriklausomos žiniasklaidos apžvalgą, skaitykite atnaujintą JAV/JK Medijos navigatoriaus versiją.

Palyginimui, trys tarptautinės naujienų agentūros: Associated Press (JAV), Reuters (JK) ir AFP(Prancūzija) vaidino pagrindinį vaidmenį skleidžiant visam pasauliui Vakarų propagandą. Jei norite daugiau pasiskaityti apie šių naujienų agentūrų vaidmenį, skaitykite Propagandos daugintuvas (devyniomis kalbomis). Vos prieš mėnesį nulaužti duomenys patvirtino, kad Reuters, kaip ir BBC bei „Bellingcat“ yra raktiniai žaidėjai JK finansuojamoje, slaptoje geopolitinėje propagandos ir įtakos operacijoje.

Vienas iš labiausiai pastebimų psichologinio karo aspektų Sirijoje buvo daugybinės „cheminio ginklo atakos“, inscenizuotos ar kontroliuotos NATO remiamų islamistų kovotojų inscenizacijos, tokios kaip Ghouta 2013m. Rugpjūtį, Khan Shaykun 2017 m. balandį, bei Douma 2018 m. balandį, bandant sukelti (ar greičiau, legitimizuoti) tiesioginę JAV ir NATO karinę intervenciją, modeliuotą po inscenizuotų „turgavietės žudynių“ Bosnijos kare. Kertinė šių operacijų dalis buvo cheminių ginklų prižiūrėtojos CGDO kooptacija (kooptacija – renkamojo kolegialaus organo papildymas naujais nariais be papildomų rinkimų, nutarus organo nariams, vėliau tvirtinant atitinkamos organizacijos visuotiniame susirinkime), kuri paruošė daugybę klaidingų ar melagingų pranešimų.

Viename, ypač gėdingame epizode, BBC Panoramos (įkurtos buvusio britų šnipo) komanda, kartu su JK karo samdiniais, specializuotais auksų simuliacijose ir medicininiame ruošime, bei vietiniai islamistų kovotojai, inscenizavo tariamą Sirijos cheminę ataką ir pasekmes mokykloje, šalia Aleppo, nepavykusiame bandyme spausti britų parlamentą tiesioginio karinio veiksmo prieš Siriją autorizavimui.

Vos šią savaitę, nepriklausomi tyrėjai Adam larson ir Michael Kobs pagaliau sugebėjo išsiaiškinti pačią didžiausią cheminio ginklo psichologinę operaciją Sirijos kare, zarino ataką Ghouta, šalia Damasko, 2013 m. rugpjūčio mėn. Tuo metu, remiantis melaginga balistine bei teismo ekspertize, „Human Rights Watch“, CFR valdoma JAV fronto organizacija, įsivėlusi į daugybę režimo kaitimo operacijų, mėgino dėl šios atakos apkaltinti Sirijos vyriausybę.

Bet Larsonas ir Kobs dabar galėjo parodyti, remiantis balistiniais, video ir satelitų įrodymais, kad viduryje nakties, vietiniai NATO remiami islamistų kovotojai transportavo zarino raketas į vietovę, esančią labai arti tuometinės fronto linijos ir iššovė jas į jų pačių teritoriją, taip siekiant sukurti tariamą ataką, neva surengtą Sirijos armijos ir sukeliant didelės apimties JAV ir NATO oro smūgius. Tačiau jie buvo visiškai atitraukti Rusijos diplomatinės intervencijos.

Kaip buvo anksčiau atskleista, Rusijos intervencija 2014 m. Ukrainoje ir 2015 m. Sirijoje, bei Trampo išrinkimas 2016 m. lėmė daugiametę „Rusiagate“ psichologinę operaciją, rengtą NATO, FTB bei Europos specialiųjų tarnybų, siekiant atremti Rusijos įtaką.

Ketverių metų laikotarpyje, valdant savotiško „izoliacinisto“ Trampo administracijai, dauguma JAV karų iš esmės pastrigo. Tačiau naujoji Baideno administracija, kuri beveik visiškai valdoma JAV Santykių su Užsieniu Tarybos narių (Council on Foreign Relations), gali mėginti atnaujinti „nepabaigtus“ Obamos administracijos eros karus rytinėje Ukrainoje, Libijoje ir Sirijoje.

Paruošė Shinigami


Patiko? Pasidalinkite!