Patiko? Pasidalinkite!

Baltieji rūmai pagaliau apsisprendė dėl pirmosios Džo Baideno spaudos konferencijos — ji numatyta kovo 25 dienai.

Tai tikrai didelis įvykis. Veikiau dabartinė Vašingtono administracija pavertė jį tokiu.

Jungtinėse Valstijose yra sena tradicija: naujai išrinktas prezidentas surengia savo pirmąją spaudos konferenciją — paprastai per mėnesį — pradėjęs eiti savo pareigas. Pavyzdžiui, Barakas Obama 20 dieną kalbėjo su žurnalistais, o Donaldas Trampas — 27 dieną. Antirekordininkas vis dar yra Džordžas Bušas, ​​kuris turėjo 33 dienų pertrauką.

Džo Baideno atveju — jei grafikas nepasikeis — šis skaičius bus 64 dienos.

Be to, pastarosiomis savaitėmis ši tema nuolat erzino Amerikos žiniasklaidą. Net nacionalinį lyderį palaikanti žiniasklaida pažymėjo, kad jo bendravimas su žurnalistais virto “vienašaliais anekdotais griežtai kontroliuojamuose ir dažnai parodomuosiuose Baltųjų rūmų renginiuose”. Vos praėjusią savaitę įvyko dar vienas incidentas, kai Amerikos prezidento padėjėjai tiesiog neleido jam prasižioti, kad atsakytų į žurnalistų klausimus apie Baideno apsilankymą technikos parduotuvėje Vašingtone.

Be abejo, ši padėtis tik dar labiau kelia abejonių dėl apvalaus kabineto savininko būseną ir jo pažintinių funkcijų būklę. Toks kruopštus situacijų, kuriose Baidenas privalo pateikti išsamius atsakymus į nesuderintus ir dažnai skaudžius žurnalistų klausimus, slopinimas verčia įtarti, kad jis paprasčiausiai nesusitvarko su laisvu bendravimu, kuris apima didelį improvizacijos laipsnį.

Garsus Amerikos prezidento interviu “ABC News” sustiprina šiuos įtarimus.

Juk Džo Baidenas nesakė, kad Vladimirą Putiną laiko žudiku. Jo vaidmuo buvo sumažintas iki kur kas kuklesnės frazės: “Mmmm, taip”. Pagrindinis atlikėjas šioje scenoje žurnalistas, kuris pokalbio metu uždavė klausimą: “Ar manote, kad jis yra žudikas?”

Dauguma Rusijos žiniasklaidos priemonių net neminėjo asmens, kalbėjusio su Amerikos prezidentu, vardo — ir be reikalo, nes tai labai įsidėmėtinas ir netgi, galima sakyti, ikoniškas asmuo.

Džordžas Stefanopulosas yra viena ryškiausių ir populiariausių Amerikos ir pasaulio politinės žurnalistikos žvaigždžių. Norint suprasti jo šlovės lygį, pakanka paminėti, kad būtent jis turėjo moderuoti sesiją dalyvaujant Rusijos, Indijos ir Japonijos lyderiams Rytų ekonomikos forume 2019 metais. Tiesa, paskutinę akimirką Stefanopulosas atsisakė skristi į Vladivostoką.

Žurnalistas taip pat žinomas dėl savo specifinės politinės padėties ir artumo vienam įtakingiausių Amerikos politinių klanų — Klintonams.

1992 metais Bilo Klintono prezidento rinkimų kampanijos metu Stefanopulosas buvo komunikacijos direktorius, o vėliau užėmė reikšmingas pareigas jo pirmojoje administracijoje. Ir nors 1990-ųjų antroje pusėje jis perėjo į žurnalistiką, jo ryšiai su įtakingiausia politine šeima nenutrūko.

2010-ųjų viduryje kilo skandalas, kai paaiškėjo, kad žurnalistas keletą metų Klintono fondui aukojo dideles sumas (iš viso 75 000 JAV dolerių), neinformuodamas “ABC News” kaip savo darbdavio. Ažiotažas buvo nutildytas, televizijos kanalas šį įvykį pavadino “sąžininga klaida”, tačiau tai, žinoma, sugadino Stefanopuloso reputaciją. Respublikonų partija išreiškė nepasitikėjimą juo ir pareikalavo, kad jam būtų uždrausta moderuoti prezidento diskusijas, ką jis darė ir anksčiau — dėl akivaizdaus šališkumo ir interesų konfliktų.

Pažymėtina, kad artumas Klintonams nereiškia lojalumo apskritai demokratams ar jų lyderiui. JAV demokratų partiją drasko vidiniai konfliktai tarp įvairių klanų ir grupuočių, tarp tradicinės “Vašingtono pelkės” ir dramatiškai suintensyvėjusių pačių radikaliausių kairiųjų politikų.

Galima tik spėti, kuo Stefanopulosas vadovavosi savo veiksmuose pokalbio su Baidenu metu. Galbūt tai buvo įprastas žiniasklaidos paaštrinimo žaidimas, stengiantis gauti keptų faktų ir ryškių pareiškimų, kuriuos vėliau galima suskirstyti į citatas. Galbūt tai buvo sąmoninga provokacija.

Kaip ten bebūtų, interviu parodė JAV prezidentą kaip marionetę, kurią kontroliuoja žurnalistas pagal savo poreikius. Vykęs pokalbis sustiprino abejones dėl Džo Baideno sugebėjimo priimti pagrįstus sprendimus ir atlikti savarankiškus adekvačius veiksmus.

Holivudas ne kartą nagrinėjo prezidento nereikšmingumo temą Amerikos giluminės valstybės visagalybės fone. Tačiau realybė vėl pranoko visas kūrybines fantazijas ir pirmą kartą Baltuosiuose rūmuose atsirado žmogus, iš kurio paprasčiausiomis manipuliacijomis galima išgauti bet kokių norimų reakcijų, pavyzdžiui, “mmmm, taip”.

SN inf.


Patiko? Pasidalinkite!