Patiko? Pasidalinkite!

Ar Lietuvos žmonės žino, kad Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) pripažino Baltarusijos atominės elektrinės saugumą? Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) ne šiaip sau agentūra – tai viena įtakingiausių organizacijų pasaulyje, turinti itin griežtą kontrolę.

Politikai gerai žino, kad agentūra TATENA išduoda leidimus eksploatuoti atomines elektrines, ir būtent ši agentūra gali sustabdyti bet kurią atominę elektrinę. Tai kodėl negirdime mūsų politikų pretenzijų TATENAI? Specialistai žino, jog Rusija į Baltarusijos reaktorių saugumą įdėjo netgi daugiau, nei reikalauja TATENA. Šiuo metu Rusijos korporacija „Rosatom” stato 33 atomines elektrines visame pasaulyje, tame tarpe ir Europos Sajungos valstybėse – Slovakijoje, Vengrijoje, Bulgarijoje ir netgi Suomijoje.

Tad kodėl mūsiškiai taip priešinasi, kai tuo metu kitos šalys statosi „Rosatomo” elektrines savo teritorijose? Gal mūsų politikai geriau išmano atominių elektrinių saugumo klausimus nei TATENA specialistai? Naivu tikėtis, kad Lietuvos politikiukams pasipriešinus, Baltarusija sustabdys ir demontuos kartu su Rusija jau pastatytą atominę elektrinę. Manote, Lietuvos blusos gali priversti dramblį pakeisti judėjimo kursą?

Politikai sako – „Baltarusijos atominė bus nuostolinga jeigu mes nepirksime jos elektros!” Panašu, kad mūsų valdantieji mus laiko naivuoliais! Mes jau dabar perkame baltarusišką elektrą per aplinkinius kelius, mokame didelius pinigus, permokame iš savo kišenės ir kažkokiems tarpininkam krauname turtus. Kas gali paneigti kad permokėtos sumos nenusėda tokių triukšmautojų kišenėse?

Kadangi mūsų politikai į Baltarusiją žvelgia kaip į priešą, jiems reikėtų priminti gerą liaudies posakį –  jeigu negali nugalėti priešo – padaryk jį savo draugu. Juo labiau, kad baltarusiai visada buvo mums draugiška ir genetiškai artima tauta. O kai kurie baltarusiai iki šiol save vadina litvinais.

Baltarusijos atominė elektrinė nuolatos rengia atvirų durų dienas, kurių metu elektrinėje apsilankyti gali kiekvienas: gali atsivežti savo prietaisus, atlikti matavimus, užduoti klausimus. Ar bent vienas panikuojantis mūsų politikas ten apsilankė?! Ir jeigu mūsų valdantieji mato tokią didelę grėsmę, kad net tabletes užpirkinėja masiškai, tai kodėl nekalba apie sostinės iškėlimą iš Vilniaus į Kauną ir nesirūpina valstybės valdymo organų atsarginių rūmų statyba? O gal… nėra tos grėsmės?

Kodėl jie patys nepuola saugotis, bėgti kuo toliau nuo sostinės, kodėl jie ir toliau gyvena Vilniuje, kuris yra tokiame dideliame pavojuje? Akivaizdu – todėl, kad nemato grėsmės, o visi politikų pareiškimai yra tik politinis žaidimas, kurio tikslas neduoti mums pigios elektros energijos.

Jeigu mes su Baltarusija susitartume, gautume labai pigią elektros energiją, ir ne tik savo reikmėm – uždirbtume daug pinigo iš elektros tranzito per mūsų tinklus. O jeigu mes dar panaudotume Kruonio elektrinę? Labai tikėtina, kad mums elektra kainuotų dar pigiau nei patiems baltarusiams. Tai kodėl politikai taip puola Astravo elektrinę? Kodėl jie kovoja su vėjo malūnais?

O tikroji priežastis yra ta pati, dėl kurios uždarė mūsų Ignalinos atominę, nors pasaulinė organizacija TATENA buvo pripažinusi ją saugia. Mūsų ekonomika turi būti pridusinta – jai turi būti uždėtas apynasris, kad, neduok die, nebūtų ekonomikos augimo, kad netaptume konkurencingi kitoms Europos valstybėms… Būtent dėl šitos priežasties uždarė mūsų Ignalinos atominę. Dėl šitos priežasties diskriminuojami mūsų ūkininkai, kurie gauna žymiai mažesnes išmokas. Dėl šitos priežasties bankams uždrausta kredituoti mūsų verslą (pamenate, net Nausėda bandė juos įtikinti, bet nesėkmingai). Dėl šitos priežasties iš mūsų atimtas valstybinis bankas – pažiūrėkite kas jį valdo, kieno nurodymus jis vykdo ir kodėl jis negali finansuoti mūsų verslo. Ir dėl tos pačios priežasties mums neleidžia pirkti pigios baltarusiškos elektros.

Jeigu mūsų valstybė gautų pigios energijos, o verslui būtų išduodami kreditai, mūsų ekonomikos šuolis būtų milžiniškas. Taigi, mūsų valdantieji ilgus metus dusina mūsų valstybę, ir sąmoningai stabdo ekonomikos augimą. Jeigu valdantieji neigs šiuos faktus, ir daužysis į krūtinę, kad rūpinasi mūsų gerove, turiu jiems gerą pasiūlymą.  Žinau, jie apsimes, kad negirdėjo, bet gal mūsų žmonės paskaitys ir jiems perduos.

Jeigu mes laikome Astravo elektrinę pavojingą Vilniui, o uždaryti jos negalime – elkimės konstruktyviai – pasistenkime maksimaliai pigiai gauti elektros energijos ir kuo daugiau uždirbti iš tranzito. Iš gauto milijardinio pelno, dalį panaudokime prezidentūros, seimo ir kitų, atsarginių valdžios rūmų statybai istorinėje sostinėje, Kauno oro uosto plėtrai, infrastruktūrai. Turėdami pigią elektrą, galime atpiginti krovinių pervežimą geležinkeliais, įsigyti šiuolaikiškų lokomotyvų, modernizuoti geležinkelius ir kaip patikimi modernūs partneriai, susigrąžinti dalį Baltarusijos krovinių eksporto geležinkeliais. Milžiniška nauda mūsų valstybei – mūsų produkcijos konkurencingumas Europos rinkose, mūsų įmonių pelnai, darbo vietos, mokesčiai į valstybės biudžetą, ekonomikos atsigavimas ir tautos aplodismentai valdantiesiems.

Kodėl apie tai nediskutuojame? Kur ekonomistų skaičiavimai? Kur žiūri specialistai, analitikai, ekspertai? Ar nebeturime blaiviai mąstančių? Ekonomika – tai esminė tema, nuo kurios priklauso mūsų gyvenimo kokybė, mūsų ateitis. Ir tik dėl to mes einame į rinkimus, renkame seimą, prezidentą.

Ar dabartiniai valdantieji tikrai rūpinasi mūsų geresniu gyvenimu? Kas gali paneigti kad jie gali būti priklausomi nuo užsienio įtakos? Mūsų prezidentas ilgą laiką buvo paklusnus vykdytojas skandinavų banke, kuris grubiai elgėsi mūsų gyventojų atžvilgiu. Ar tikrai buvęs banko klerkas šiuo metu tarnauja mums? Mes gi matome, kaip jie elgiasi su tradicinių šeimų vertybėmis, kokia jėga bruka savo ideologijas, kurios mums visai nepriimtinos.

Ar ilgai dar kęsime tokia valdžią ?

Robertas Stragis


Patiko? Pasidalinkite!