Patiko? Pasidalinkite!

Lietuvos politikai galės skėsčioti rankomis, kai supras, jok negražu „mulkinti“ liaudį su kylančių BVP ir sparčiai augančia ekonomika. Į šiuos pasigyrimus greitai sureagavo ES ir pasiūlė Lietuvai sumažinti 24 proc. paramą šaliai.

Lietuvos bendrajam vidaus produktui BVP peržengus 75 proc. ES vidurkį, ES siūlo net 24 proc. sumažinti Lietuvai skirtą ES paramą.

Dalia Grybauskaitė už paramos mažinimą, bet ne iš karto:

„Toks drastiškas sumažinimas yra nepriimtinas, todėl būtina siekti, kad Lietuvai būtų taikomas pereinamasis laikotarpis ir ES parama būtų mažinama laipsniškai“, – argumentus pateikė D. Grybauskaitė.

Ekonomistas dr. Ž.Mauricas savo Facebook paskiroje rašo:

Čia tai prapylė… Ar žinote, kad Lietuva negaus ~€500 milijonų ES paramos (2020-2027 metais) dėl per mažų švietimo sektoriaus atlyginimų ir per žemų komunalinių paslaugų kainų?

Paaiškinsiu: ES parama yra mažinama tada, kai šalies BVP vienam gyventojui pagal perkamosios galios paritetą (t.y. atsižvelgiant į kainų lygio skirtumus) viršija 75% ES vidurkio. Lietuvos BVP/gyventojui yra vos 46% ES vidurkio, tačiau kadangi Lietuva yra pigi šalis (kainų lygis siekia vos 61% ES vidurkio), tai mes neva galime nupirkti visko 1/0.61 = 1.61 karto daugiau nei vidutinis europietis, tad mūsų BVP/gyventojui pagal perkamosios galios paritetą yra ne 46%, o 75.5% (na ir nesiseka… kai bandėme įsivesti eurą 2007 metais, buvome kiek per brangūs, o dabar – per pigūs). Tačiau įdomiausia šioje istorijoje yra tai, kodėl mes esame tokie pigūs, o konkrečiau – pigesni nei latviai (kuriems, priešingai nei Lietuvai, ES prama nemažės)?

1. Komunalinių paslaugų kainos (elektra, dujos, šildymas, vanduo ir t.t.) Lietuvoje yra net 27% pigesnės. Čia reikia „padėkoti“ valdžiai dėl lengvatinio PVM tarifo šildymui pratęsimo „perpetum mobile“ ir mažiausias visoje ES elektros kainas…

2. Švietimo paslaugos. Kadangi tai yra viešoji paslauga neturinti rinkos kainų, tai Europos Komisija švietimo paslaugų kainas skaičiuoja pagal vidutinį šio sektoriaus darbo užmokestį, tad maži atlyginimai = pigi paslauga = pigi šalis = didelį BVP pagal perkamosios galios paritetą turinti šalis = mažiau ES paramos gausianti šalis (skamba kaip nesąmonė, bet tai tiesą). O dar įdomiau, kad maži atlyginimai didele dalimi yra dėl to, kad įsijautęs į ES paramos „įsisavinimą“ švietimo sektorius visai pamiršo atlyginimus… (kaip iš to anekdoto apie policininką: „o čia dar ir atlyginimą moka“?)

3. Kainos restoranuose ir viešbučiuose, kurios pradėjo beprotiškai kilti 2017-2018 metais, bet skirstant ES paramą buvo atsižvelgiama į senesnius 2016 metų duomenis

Jei bent vienos iš šių trijų dedamųjų kainos būtų bent tokios, kokios yra Latvijoje, Lietuvos BVP pagal perkamosios galios paritetą nebūtų viršijęs 75% ribos, tad ES parama Lietuvai 2020-2027 metais nebūtų mažinama.Kitaip tariant, prisivirėme košės…

Ekonomika

Parengė Vaidas Žemaitis Lekstutis

Būkime vieningi parama paremti gif


Patiko? Pasidalinkite!