Patiko? Pasidalinkite!

Lietuvai tapus nepriklausomai ir įstojus į ES, Lietuvos žmonės patapo pigia darbo jėga. Lietuvaičiai aptarnauja senąsias ES šalis, o Lietuvoje likusias tuščias vietas keičia Ukrainiečiai ir Baltarusiai.

Šis filmas apie Lietuvaičius „ariančius” Danijos eglių plantacijoje. Uždarbis palyginus su vietos gyventojams yra juokingas, 60 Danijos kronų (8€) į valandą. Vietos gyventojai gauna mažiausiai 120 kronų už valandą.

Darbus organizuojanti ir į Danija vežanti UAB Manfrita, skelbimuose nurodo, kad į mėnesį galima uždirbti virš 1700€ į rankas atskaičius visus mokesčius.

Atvykus į Daniją sąlygos keičiasi, atsiranda mokestis už būstą, už atvežimą ir kitas išlaidas. Pradėjus dirbti, sužinai naujieną, kad užmokestis už iškastas eglutes taip pat sumažėjo.

Pradedama dirbti be jokių sutarčių, o jų pareikalavus, darbdavys pradeda erzintis ir matosi, kad yra labai nepatenkintas. Šiaip ne taip pavykus išsireikalauti sutartį, joje yra nurodomos visai kitos datos ir kiti susitarimai, nei skelbime.

Daugelis atvykusių dirba be jokių sutarčių ir naiviai tiki, kad bus laiku ir tinkamai atsiskaityta. Įmonės direktorius Manfridas Klingeris apsukrus žmogus ir visos situacijose ras būdų darbuotoją „išmaudyti”.

Sutarčių pasirašymas primena vergovės laikus ir kriminalinių struktūrų braižą. Pasirašius sutartį, ji grįžus į Lietuvą yra perrašoma ir pakeičiama darbdavio naudai, todėl prieš išmokant pinigus pakišama nauja sutartis tarp visokių kitokių dokumentų kuriuos tenka pasirašinėti.

Įmonės vadovas Manfridas Klingeris teigia, kad čia tokia pat sutartis kaip ir buvo pasirašyta Danijoje, jo teigimu atitinka žodis į žodį, bet paskaičius atidžiau pasirodo, kad tai visiškai skirtinga sutartis.

Pinigus per vargus šiaip ne taip išmoka, nors apie atostoginius, komandiruotės pinigus, atsiskaitymo metu nei žodelio.

Vykstantiems dirbti į užsienį vertėtų žinoti pagrindines taisykles, kad sutartis privaloma pasirašyti prieš išvykstant į užsienį, nes kitu atveju Jūs būsite „niekas” ir Jūs neturėsite jokių teisių, bei negalėsite iš darbdavio pareikalauti jo įsipareigojimų ir pažadų.

Darbas sunkus ir alinantis, dirbama be išeiginių, na jei pavyks tai per du mėnesius, gal ir būs 2 ar 3 sekmadieniai laisvi. Dirbama nuo ryto 7:30 iki 18:00. Pietų pertrauka nuo 12:00 iki 12:30.

Dauguma atvykę neatlaiko krūvio ir išvyksta namo. Danijos eglučių ūkio savininkams nusispjauti ant atvykusių Lietuvių, jų tikslas gauti pigią ir efektingą darbo jėgą.

 

Vaidas Lekstutis Žemaitis

Būkime vieningi parama paremti gif

 

 


Patiko? Pasidalinkite!