Patiko? Pasidalinkite!

JAV remiama ir finansuojama Lietuvos žvalgyba, pateikė “Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimą”. Vertinimą pateikė Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas prie krašto apsaugos ministerijos (KAM) ir Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentas (VSD).

Vertinime nieko naujo, “Rusai puola”, bet mažiau ir didėja tikimybė, kad nepuls, todėl, kad Lietuvoje veikia NATO bazės, būtent jos mus ir apsaugo, nes Rusija nedrįstų pulti NATO valstybę.

O jeigu vyktų karinis konfliktas, šiuo atveju didžiausią rolę suvaidintų Lietuva ir Baltarusija, nes kaip skelbiama vertinime:

Rusijos karinėje strategijoje Baltarusijai yra skiriamas „buferinės“ valstybės vaidmuo. Lietuvos nacionalinio saugumo požiūriu Baltarusijos vaidmuo Rusijos kariniame planavime yra labai svarbus. Konflikto su Vakarais / NATO atveju Rusija numato pasinaudoti Baltarusijos teritorija kaip placdarmu kovos veiksmams Vakarų kryptimi.

Liaudiškai tariant, karo atveju iš Lietuvos ir Baltarusijos būtų daromas “LDK mėsos faršas”.

Atsirado naujų priešų

Plečiasi Kinijos žvalgybos interesų Lietuvoje laukas. Augant Kinijos ekonominėms ir
politinėms ambicijoms Vakaruose, agresyvėja Kinijos žvalgybos ir saugumo tarnybų veikla ne tik kitose NATO ir ES šalyse, bet ir Lietuvoje.

Čia veikia dvi Kinijos žvalgybos tarnybos – Valstybės saugumo ministerija ir Karinės žvalgybos direktoratas. Užsienio šalyse Kinijos žvalgyba tradiciškai veikia su diplomatine priedanga, taip pat išnaudoja Kinijos vyriausybės finansuojamus Konfucijaus institutus, Kinijos įmones ir naujienų agentūras, naudojasi užsienyje studijuojančiais kinų studentais.

Landsbergis Dalai Lama ..jpg

Kinijos žvalgyba veiklą Lietuvoje daugiausia orientuoja į Kinijos vidaus politinių problemų sprendimą, pavyzdžiui, siekia, kad Lietuva neremtų Tibeto ir Taivano nepriklausomybės bei nekeltų šių klausimų tarptautiniu lygiu. Be to, Kinijos žvalgyba turi platesnių interesų Lietuvoje – ją domina Lietuvos vidaus ir užsienio politika, ekonomika, gynybos sektorius, Lietuvos piliečiams prieinama informacija apie įvairių šalių tarptautinio bendradarbiavimo su Kinija projektus, ateities planus. Per Lietuvos piliečius Kinijos žvalgyba gali siekti gauti neviešos ar įslaptintos ne tik Lietuvos, bet ir ES institucijų bei NATO informacijos.

Visą “Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimą” galite perskaityti čia: 2019-Gresmes-internetui-LT

Parengė Linas Naujelis


Patiko? Pasidalinkite!