Patiko? Pasidalinkite!

2019.03.18 d. Vyriausiajam administraciniam teismui pateiktas Prof. Dr. Stanislovo Tomo sąrašo skundas dėl žemaičių tautybės pripažinimo.

Vyriausioji rinkimų komisija atsisakė leisti kandidatams į Europos Parlamentą Giedrei Astrauskaitei ir Stanislovui Tomui rinkimų anketoje nurodyti žemaičio tautybę. Toks draudimas prieštarauja teisei į privatų gyvenimą, į tapatybę ir diskriminuoja žemaičius.

  1. Giedrė Astrauskaitė ketino nurodyti žemaitės tautybę kaip vienintelę, o advokatas Stanislovas Tomas prašo leisti jam anketoje nurodyti 12 tautybių, tarp kurių yra ir žemaičių.

Pralaimėjus bylą Vyriausiajame administraciniame teisme, žemaičių tautybės klausimas keliaus į Jungtinių Tautų teismines institucijas.

Prof. Dr. Stanislovas Tomas

Žemaičiai laikomi atskira tauta, kalbančia žemaičių kalba (žemaičių kalba tarptautiniame ISO registre 2010-06-30 įregistruota kaip savarankiška gyva kalba: ISO 639-3). Šią sampratą palaiko asmenys, save priskiriantys žemaičių tautybei.

Žemaičių tautybę pripažino ir carinė, ir stalininė Rusija. Pagal 1897 metų Rusijos imperijos visuotinio gyventojų surašymo duomenis vien tik Kauno gubernijoje gyveno 444 921 žemaičių tautybės asmenų (lietuvių buvo 574 853). Tuo metu Telšių mieste iš 6205 gyventojų žydų buvo 3080, žemaičių 1275, o lietuvių nebuvo nei vieno.

Sovietiniame 1926 metų tautybių klasifikatoriuje žemaičių tautybė taip pat buvo pripažįstama. 2003 metais žemaičių tautybę raštiškai deklaravo keli tūkstančiai Lietuvos Respublikos gyventojų, tai patvirtino nepriklausomas auditas. Siekis grąžinti žemaičių tautybei oficialų statusą teisminiu keliu prasidėjęs 2002 metais tęsiasi iki šiol.

BV inf.


Patiko? Pasidalinkite!