Patiko? Pasidalinkite!

Karšta vasara tai atostogautojų, mėgėjų aktyviai praleisti savaitgalius svajonė. Automobiliais, dviračiais, valtimis ar pėsčiomis skubame toliau nuo civilizacijos. Tačiau reikėtų pasidomėti ar teritorija nėra saugoma, kur paliksite transporto priemonę, susiruošę iškylauti prie vandens telkinių, ar ten leidžiama būti su šunimis. Geriau pasirinkti poilsiui skirtas aikšteles, kad užuot pasisėmę gerų įspūdžių, visai ne nudžiugsite, kai teks mokėti baudą.

Kada karščiai muša rekordus – reikėtų įvertinti savo sveikatos būklę, prieš pasirinkdami maršrutą, ir nepamiršti vaistinėlės. Lietuvos žmonės mėgsta lenktyniauti, kas labiau įdegs per atostogas. Jei kolega grįžta po atostogų neįdegęs, bendradarbiams atrodo lyg koks keistuolis. Tai ir kenčia žmogus saulėkaitoje, kol ne atsitinka bėda arba užsiprogramuoja sau ligų ar kosmetinių problemų ateičiai.

Meteorologai įspėja, kad šią savaitę poilsiautojus ir dirbančiuosius laukuose užklups Lietuvai nebūdingi karščiai. Todėl reikia būti atsargiems, kad išvengtume širdies smūgio, šilumos ir saulės smūgio. Ypač jautrūs vaikai iki ketverių metų ir žmonės vyresni negu šešiasdešimt penkerių metų, turintys viršsvorį ir sergantys lėtinėmis ligomis. Todėl poilsiauti gamtoje ar dirbti lauko darbus patartina anksti ryte ar po septynioliktos valandos. Nepatartina darbuotis šiltnamiuose, kur tvankus, karštas oras.

Šilumos smūgio požymiai: sutrinka termoreguliacija, pakyla aukšta temperatūra, parausta oda, svaigsta galva, sutrinka pusiausvyra, orientacija, kamuoja troškulys, kartais pykina. Užsitęsusi tokia būklė sukelia sąmonės netekimą ir komą.

Jei šilumos smūgis nedidelis, padės vėsus dušas, vanduo ar žalioji arbata, vėsi vieta ne saulės atokaitoje. Tačiau, jei žmogaus temperatūra itin aukšta, savijauta bloga reikia skubiai ieškoti medikų pagalbos. Laukiant medikų, smūgio ištiktajam padėsime malšindami troškulį, apsiausdami drėgna drobe. Negalima duoti gerti netekusiam sąmonės žmogui.

Saulės smūgio požymiai ir pirmoji pagalba tokia pat. Saulės smūgis ištinka dėl spindulių poveikio smegenims. Žmogus gali mirti nuo smegenų paburkimo. Todėl karštą dieną nereikia vaikščioti be galvos dangalo ar skėčio. Per karščius produktai greitai genda. Todėl nederėtų pirkti riebių kepinių, kuriuos nešioja nelegalūs prekiautojai.

Netinkamai laikomi žuvies, maltos mėsos produktai, kepiniai pagardinti storu kremo sluoksniu gali sukelti bėdą.
Nereikėtų stengtis stipriai įdegti jau pirmąją atostogų dieną, nes visas kitas gali tekti gydyti odos nudegimą. Vanduo karštą dieną teikia daug džiaugsmo, tačiau reikia elgtis protingai. Mėgstantieji šokinėti į vandenį turėtų prisiminti, kad upės yra nusekusios.

Negalima labai įkaitusiems staiga pasinerti į vandenį. Raumenys, pasikeitus sąlygoms, pavyzdžiui, staigiai pasikeitus temperatūrai, kai įlipame į vandenį, ima spazmuoti.

Kaip elgtis, esant ekstremaliems karščiams?

Medikai pataria:

Sodo ir lauko darbus atlikti anksti ryte arba vakare. Atsiminti, kad prekybos centrų patalpos gali būti žymiai vėsesnės negu lauko temperatūra. Todėl reikalingas šalis ar koks nors rūbas, apsaugantis nuo vėsos. Alkoholis ir karščiai nesuderinami. Padidėja šilumos smūgio tikimybė. Kai saulė karščiausia būkite šešėlyje. Prisidenkite visas atviras vietas, kai jaučiate, kad oda gali nudegti. Būtini akiniai nuo saulės

Lauke reikia vaikščioti su galvos apdangalu. Gerti daug, bet ne šaltų skysčių.

Mindaugas Jonušas


Patiko? Pasidalinkite!