Patiko? Pasidalinkite!

Respublikinis priklausomybės ligų centras kartu su tarptautiniais partneriais atliko jau dešimtmetį Lietuvoje neatliktus skaičiavimus – nustatytas apytikslis asmenų, vartojančių švirkščiamuosius narkotikus, skaičius

Narkomano išpažintis

Skaičiai kyla ir tam yra labai paprasta priežastis. Elitiniai narkomanai papildė žemiausios kastos narkomanų grupes, nes dėl to, pasak jų kalta – krizė

Pakalbintas A.K (ne už ačiū) neslėpė, kad prieš kelis metus vartojo kokainą ir tai darydavo dažniausiai naktiniuose klubuose ar vakarėliuose. Jo teigimu tai daro dauguma žymių muzikos žvaigždžių, jo teigimu,- “Visi jie paskendę miltuose”.

A.K pasipasakojo, kad žlugus jo verslui, jam svaigintis įprotis niekur nedingo, todėl po truputi dingo ir draugų ratas, kuris pavaišintų “miltais”. Jis nei pats nesuprato, kaip atsidūrė žemiausios kastos narkomanų draugijoje.

“Šioje draugijoje aš ne vienintelis atsidūriau, yra ir daugiau buvusių “žvaigždžių” ir verslininkų”.

“Aišku, tokiam kaip “SEL’ui” “babkių” užteks iki grabo lentos, jam tas negręsia,- teigė A.K

Buvę draugai jo nebenori matyti, nes kaip jis teigia, jiems beveik visiems yra skoloje, o skolų grąžinti nėra iš ko. “Miltų” ant skolos taip pat nebeduoda, tad tenka su “rebiatom” dalintis “brudu”. – sakė A.K

Tyrimas rodo, kad Lietuvoje aukštos rizikos žmonių, vartojančių opioidinius narkotikus, apytikslis skaičius yra 7 500, o bendras žmonių, vartojančių narkotikus švirkščiamuoju būdu, vidutinis skaičius yra apie 10 500. 2007 m., kai tyrimas buvo atliktas pirmą kartą, buvo nustatyta apie 5 700 asmenų, vartojančių narkotikus injekciniu būdu.

Reguliarus šios paslėptos visuomenės grupės apskaičiavimas padeda tinkamai stebėti ir efektyviau reaguoti į augančią ŽIV ir kitų infekcijų plitimo riziką, laiku sutelkti pastangas gydymo paslaugoms plėsti ir gerinti, suteikti pagalbą žmogui. Lietuvoje švirkščiamųjų narkotikų vartotojų skaičius nebuvo stebėtas dešimtmetį, todėl dabar gali atrodyti, kad situacija pasikeitė staiga“, – sako M. Danielė.

Narkomanų centrai didmiesčiuose

Tyrime nurodomas ir apytikris asmenų, vartojančių narkotikus švirkščiamuoju būdu, pasiskirstymas Lietuvos miestuose. Didžiausia koncentracija išlieka Vilniuje – čia galėtų būti nuo 3000 iki beveik 6000 tokių asmenų, Klaipėdoje iki 1700, Kaune apie 1000, Alytuje, Druskininkuose, Telšiuose ir Visagine apie 100.

„Dažniausiai paplitimas mažesniuose miesteliuose yra proporcingai mažesnis, tačiau narkotikus švirkščiamuoju būdu vartojančių asmenų skaičių lemia ne tik populiacijos dydis, svarbūs ir kiti faktoriai – tautinių mažumų ir kitų pažeidžiamų grupių populiacija, geografinė miesto padėtis, keliaujančiųjų per miestą srautai ir kt.“ – sako M. Danielė.

BV inf.

 

 


Patiko? Pasidalinkite!