Patiko? Pasidalinkite!

Trečiadienį Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) paskelbė sprendimą dėl Seimo nario Simono Gentvilo skundo, kuriuo parlamentaras prašė išnagrinėti, ar Aplinkos ministerijos (AM) įsakymas, pagal kurį skirtos kolektyvinės 30 milijonų eurų baudos beveik 2000 Lietuvos gamintojų ir importuotojų įmonių, yra teisėtas, neprieštarauja Konstitucijai ir nepažeidžia įstatymų. LVAT pripažino, kad AM įsakymas yra teisėtas. Liberalas S. Gentvilas pritaria teismo išaiškinimui, bet atkreipia AM dėmesį, kad po šio sprendimo 13 000 Lietuvos gamintojų ir importuotojų įmonių lieka bejėgiai prieš nesąžiningus atliekų tvarkytojus.

„Po šio teismo sprendimo 13 000 Lietuvos įmonių yra paliktos visiškoje nežinioje. Toks teismo sprendimas reiškia, kad gamintojų ir importuotojų sektorius paliktas didelėje rizikoje ir toliau gauti milžiniškas baudas dėl fiktyviai veikiančių pakuočių tvarkymo įmonių“, – po teismo sprendimo kalbėjo Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojas S. Gentvilas.

Parlamentaras pabrėžė, kad per nevisus 3 šios kadencijos metus atsistatydino jau trečias aplinkos viceministras, atsakingas už atliekų tvarkymą, o teisės aktai, reglamentuojantys atliekų tvarkymo sąlygas, nėra sutvarkyti. Jo teigimu, atliekų sektoriaus dalyviai šiandien turi gyventi su politiniu ir teisiniu neapibrėžtumu.

„Šiandieninę gamintojų atsakomybės principus įgyvendinančią juridiką būtina remontuoti. Net ir visiškai finansuodamos įsipareigojimus susitvarkyti savo atliekas Lietuvos ir užsienio įmonės nėra tikros, ar jų atliekos tikrai bus sutvarkytos. Taip diskredituojamas gamintojų atsakomybės principas, pats atliekų tvarkymas ir valstybė, kuri neužtikrindama laiku įvykdytos kontrolės perima baudėjo vaidmenį“, – kalbėjo S. Gentvilas.

Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojas skaičiavo, kad 2018 m. į valstybės biudžetą surinkta vos 0,3 proc. daugiau pajamų nei planuota, o aplinkos taršos mokesčio valstybė surinko 9 mln. eurų daugiau nei planuota – tai yra netgi 148 proc. Tokia pagautė yra fiktyviai veikusios UAB „Metrail“ skirtų baudų pasekmė.

S. Gentvilas, LVAT atmetus jo teiktą skundą, planuoja dar balandį teikti įstatymų projektus, kurie padidintų gamintojų ir importuotojų galimybes kontroliuoti jų įsipareigojimus perėmusių atliekų tvarkymo subtiekėjų veiksmus.

BV inf. pagal LRS pranešimą.


Patiko? Pasidalinkite!